Nyelvelmélet és nyelvleírás 2024: a nyelvi változatosság konferenciája

2024.11.25.

Folytatódott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Elméleti Nyelvészet Tanszékének és Magyar Nyelvészeti Tanszékének 15 éves múltra visszatekintő Nyelvelmélet és nyelvleírás című konferenciasorozata.

A november 14–15-én megrendezett esemény a nyelvi változás és változatosság izgalmas témakörét járta körül. Az esemény idén először a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközponttal közös szervezésben valósult meg. 

 
Gazdag program és színvonalas előadások 

A kétnapos rendezvényen 21 színvonalas, elméleti, empirikus és módszertani újdonságokban bővelkedő előadást hallgathattak meg a résztvevők. A szakmai programot jó hangulatú viták és beszélgetések színesítették, teret adva a hallgatóság eszmecseréjének. 

A konferenciát Surányi Balázs, az Elméleti Nyelvészet Tanszék vezetője nyitotta meg, köszöntve az előadókat és a résztvevőket. Az első előadást Halm Tamás tartottra, aki a -lak/-lek (E1>2) személyrag megjelenését mutatta be az infinitívuszi paradigmában. A konferencia első napján hallhattunk továbbá például a romungrók etnolingvisztikai repertoárjában található romani elemek morfológiai vizsgálatáról, a demonstratívumok rendszerének sajátos konstrukcióiról, valamint a magyar megengedő mondatok elemzéséről. Délután többek között a nyelvi változás érzékeléséről, az igei szerkezetek változatosságáról és az implicitség büntetőjogi relevanciájáról is izgalmas beszámoló hangzott el. 

A második napon Pál Helén nyitotta a programot a -ra, -re, -ról, -ről, -n (-on/-en/-ön) ragok vizsgálatával a térbeli viszonyok kifejezésének szempontjából. Az élőnyelvközeli grammatikai és pragmatikai indikátorok, valamint a középmagyar kori drámák pragmatikai sajátosságainak elemzése mellett egyebek közt terítékre került a magyar eldöntendő kérdések intonációja és a labiális harmónia alakulása is. Az eseményt Nemesi Attila László, a Magyar Nyelvészeti Tanszék vezetője, a Pázmány BTK dékánhelyettese zárta, aki kiemelte a konferenciasorozat hosszú távú jelentőségét a magyar nyelvtudományi kutatások terén.

 
Új perspektívák és jövőbeli tervek 

A konferencia mostantól HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközponttal közös szervezésben valósul meg: az egyik évben egyetemünk Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, a következő évben pedig a Nyelvtudományi Kutatóközpont ad otthont neki. Az előadásokból szerkesztett tanulmányokat a lektorálási folyamat után a konferenciasorozat nevét viselő új online folyóiratunk jelenteti majd meg, szintén közös szerkesztésben a Kutatóközpont munkatársaival. 

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt