Nyelvelmélet és nyelvleírás 2024: a nyelvi változatosság konferenciája

2024.11.25.

Folytatódott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Elméleti Nyelvészet Tanszékének és Magyar Nyelvészeti Tanszékének 15 éves múltra visszatekintő Nyelvelmélet és nyelvleírás című konferenciasorozata.

A november 14–15-én megrendezett esemény a nyelvi változás és változatosság izgalmas témakörét járta körül. Az esemény idén először a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközponttal közös szervezésben valósult meg. 

 
Gazdag program és színvonalas előadások 

A kétnapos rendezvényen 21 színvonalas, elméleti, empirikus és módszertani újdonságokban bővelkedő előadást hallgathattak meg a résztvevők. A szakmai programot jó hangulatú viták és beszélgetések színesítették, teret adva a hallgatóság eszmecseréjének. 

A konferenciát Surányi Balázs, az Elméleti Nyelvészet Tanszék vezetője nyitotta meg, köszöntve az előadókat és a résztvevőket. Az első előadást Halm Tamás tartottra, aki a -lak/-lek (E1>2) személyrag megjelenését mutatta be az infinitívuszi paradigmában. A konferencia első napján hallhattunk továbbá például a romungrók etnolingvisztikai repertoárjában található romani elemek morfológiai vizsgálatáról, a demonstratívumok rendszerének sajátos konstrukcióiról, valamint a magyar megengedő mondatok elemzéséről. Délután többek között a nyelvi változás érzékeléséről, az igei szerkezetek változatosságáról és az implicitség büntetőjogi relevanciájáról is izgalmas beszámoló hangzott el. 

A második napon Pál Helén nyitotta a programot a -ra, -re, -ról, -ről, -n (-on/-en/-ön) ragok vizsgálatával a térbeli viszonyok kifejezésének szempontjából. Az élőnyelvközeli grammatikai és pragmatikai indikátorok, valamint a középmagyar kori drámák pragmatikai sajátosságainak elemzése mellett egyebek közt terítékre került a magyar eldöntendő kérdések intonációja és a labiális harmónia alakulása is. Az eseményt Nemesi Attila László, a Magyar Nyelvészeti Tanszék vezetője, a Pázmány BTK dékánhelyettese zárta, aki kiemelte a konferenciasorozat hosszú távú jelentőségét a magyar nyelvtudományi kutatások terén.

 
Új perspektívák és jövőbeli tervek 

A konferencia mostantól HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközponttal közös szervezésben valósul meg: az egyik évben egyetemünk Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, a következő évben pedig a Nyelvtudományi Kutatóközpont ad otthont neki. Az előadásokból szerkesztett tanulmányokat a lektorálási folyamat után a konferenciasorozat nevét viselő új online folyóiratunk jelenteti majd meg, szintén közös szerkesztésben a Kutatóközpont munkatársaival. 

Események

21.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap Esztergomban
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
28.
2025. jan.
BTK
Gulyás Adrienn habilitációs előadásai
Sophianum 108
29.
2025. jan.
BTK
Severino-Varsányi Orsolya habilitációs előadásai
Sophianum 112
18.
2025. febr.
BTK
Reneszánsz Kutatócsoport est – Magyar Shakespeare Bizottság
Danubianum 412
További események
szechenyi-img-alt