Nagy érdeklődés kísérte a Pszichológiai Kutatólaboratórium legfrissebb eredményeit bemutató előadássorozatot

2024.04.16.

A Pázmány BTK eseményén résztvevők megtekinthették az International Neuroscience Conference-en 2024 januárjában bemutatott tudományos felfedezéseket illusztráló posztereket, valamint meghallgathatták a kutatók izgalmas előadásait, amelyeken keresztül betekintést nyerhettek a PPKE BTK Pszichológiai Kutatólaboratóriumának, valamint a HUN-REN-ELTE-PPKE Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport vizsgálatainak legfrissebb eredményeibe.

Az eseményen előadott Gombos Ferenc, a Pszichológiai Kutatólaboratórium vezetője; Bocskai Gábor, a Kutatólaboratórium munkatársa; Kovács Ilona, a HUN-REN-ELTE-PPKE Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport vezetője; Berencsi Andrea, az ELTE kutatója; Gerván Patrícia, a HUN-REN-ELTE-PPKE Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport kutatója; Oláh Gyöngyi, a HUN-REN-ELTE-PPKE Serdülőkori Fejlődés Kutatócsoport kutatója, valamint Szakács Hanna, a Pszichológiai Kutatólaboratórium kutatója.

Az előadások két izgalmas témakört jártak körül. Az első téma az alvás és tanulás kapcsolatát vizsgálta. A kutatók éjszakai alvás EEG-méréseivel a serdülőkori agykérgi hálózatokat térképezték fel, felhívva a figyelmet az alvási orsók szerveződésének és a tanulás kapcsolatának a fontosságára az agy serdülőkori fejlődésében.

A második téma a serdülőkori éréssel és annak hatásaival foglalkozott. Az ultrahangos csontkorméréssel a kutatók a tinédzserek biológiai életkorát becsülték meg, és annak hatását vizsgálták a serdülőkori kognitív képességekre nézve. Megállapították, hogy a biológiai életkor különbségei befolyásolják az IQ-t és olyan specifikus képességeket, mint amilyen például a munkamemória kapacitás és feldolgozási sebesség. A kutatók rámutattak arra is, hogy az érettebb biológiai életkorral rendelkező serdülők magasabb szintű kognitív teljesítményt mutatnak az azonos életkorúakhoz képest, függetlenül a környezeti tapasztalatoktól.

A Pszichológiai Kutatólaboratórium legfrissebb eredményeit bemutató tudományos felfedezések nemcsak az emberi agy működésének mélyebb megértéséhez, hanem a nemzetközi tudományos közösség általános tudásbázisának bővítéséhez is hozzájárulnak.

 

Események

04.
2024. máj.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Iohanneum
09.
2024. máj.
BTK
KomMédia Tábor '24
Badacsonytördemic-Lábdihegy
09.
2024. máj.
BTK
A hatalomról és az államról alkotott orosz elképzelések a folyamatosság és változás dimenziójában, és Nagy Péter uralkodásának jelentősége
Danubianum 502
09.
2024. máj.
BTK
THK Előadás sorozat II - Zsoldos Attila - Séta az ország közepén...
Danubianum F007
10.
2024. máj.
BTK
Kazinczy Ferenc Szép Magyar Beszéd verseny
Iohanneum
11.
2024. máj.
BTK
PEACH Junior Hallgatói Konferencia
Sophianum
További események
szechenyi-img-alt