Rejtett birodalom: a pincekönyvtárban jártunk

2022.04.07.

A Pázmány BTK könyvtárának munkatársai százezres nagyságrendben költöztették a bibliotéka állományát a piliscsabai campusról részben raktárba, tanszékekre, részben pedig a Sophianum pinceszintjén található könyvtárba. Ez a helyszín csak első hallásra tűnik bizarrnak, a hosszú, téglaboltozatú, polcokkal teli terem egészen különleges atmoszférát áraszt. Belépve mintha egy titkos tudástárba kerülnénk, ahol a bölcsészek számára fontos minden írásos mű karnyújtásnyira megtalálható. Sajnos egyelőre a helyben olvasás nem lehetséges, viszont a kölcsönzés elindult. A részletekről Dudás Anikó könyvtárvezetőtől érdeklődtünk. 

Ki veheti igénybe a könyvtár szolgáltatásait? 
Pázmányos diákok, oktatók és kutatók, és ha éppen nem költöztetünk könyveket, és nem folyik polccsere, valamint az új könyvtár berendezése, akkor külső látogatókat is fogadunk.

Milyen szolgáltatásokkal, gyűjtőkörrel áll a könyvtár a hallgatóság rendelkezésére? 
Elsődleges feladatunk a Kar képzési és kutatási tevékenységének a támogatása a könyvtár- és információtudomány módszereivel és eszközrendszerével. Eszerint alakítjuk a gyűjteményt, a tematika és a szakmai mélység, a művek jellege szempontjából is. A pázmányos polgárok előnyben részesülnek néhány kiváltsággal. Például számukra tesszük csak lehetővé a könyvek kölcsönzését, a személyes és más formában folytatott szaktájékoztatást, az előfizetett adatbázisokat ők otthonról is el tudják érni.
De az oktatóknak is jut egészen különleges extra. Az oktató ugyanis kutató is, kutatásainak eredményét tudományos  kiadványokban teszi közzé. Ezeket a tudományos műveket  bibiliográfiai adatokkal országos adatbázisban tartjuk nyilván oly módon, hogy szűrhető legyen a publikációs termés az intézmények, vagy akár intézetek, tanszékek szintjén is, valamint alkalmazhatók legyenek az adatok tudománymetriai-bibliometriai elemzésekre. Fontos döntések múlnak ezeken a kimutatásokon, akár a kutatói életpályáról, akár az intézmény rangjának megítéléséről van szó, vagy éppen pályázatok megnyeréséért folyik verseny.
A könyvtár a bibliográfia legavatottabb szakmai műhelye, az országos publikációs adatbázis gondozása így kerül a feladatkörünkbe. Hadd említsem meg, hogy az MTMT bibliográfiai fejlesztéséből a rendszer megalapításának kezdetétől tevékenyen kivettem a részemet. Érdekes munka, és nagyon örülök, hogy részem lehetett benne. Ez a témakör egyúttal szakmai érdeklődési köröm fókuszában áll, szakmai munkásságomban is kiemelkedő helyet kapott.

Milyen tudományterületeket szolgál ki a könyvtár? 
A könyvtár gyűjteményében szerepelnie kell mindazoknak a tudományágaknak, melyek a  Kar oktatási palettáján a szakok tárgyát képezik. A könyvtár gyűjteménye bizonyos vonatkozásban az adott intézmény profilját is reprezentálja. Összetétele, mélysége és minősége sokmindent elárul az intézmény tevékenységéről és minőségéről. A könyvtár gyűjtőköre a szakok tárgyköreinek irodalmát célozza meg, egyetemi tanulmányoknál természetesen a tudományos igényű irodalom az elsődleges. A témakörök a következők (felsorolás sorrendje a könyvtári Egyetemes Tizedes Osztályozás beosztását követi): Filozófia, pszichológia, kommunikáció, szociológia, pedagógia, művészettörténet, irodalom-, nyelv- és kultúratudomány magyar és idegen nyelvű irodalma (angol, német, latin, lengyel, orosz, francia, olasz, örmény, spanyol), keleti nyelvek és kultúrák (arab, kínai), klasszika-filológia; történelem; régészet. 

Milyen online adatbázisok érhetők el az egyetemi polgárság számára? 
A pázmányos polgárok kiváltságnak is tekinthetik az előfizetett adatbázisok viszonylag széles választékát. Az Egyetem az adatbázis-beszerzéseket részben az elektronikus Információszolgáltatás (EISZ) programhoz csatlakozva konzorcium tagjaként végzi, részben saját beszerzéssel fizeti elő. 2022-ben a BTK érdeklődési körébe tartozó adatbázisok száma 18 nagyobb szolgáltatást jelent. Teljes szövegű folyóiratok, online olvasható könyvek, bibliográfiai index is van közöttük. Több millió cikk, 25 000 folyóirat, közel 50 000 e-könyv érhető el. 

A BTK szakterületeit érintő adatbázisok a következők: 

Típus

2022. évi előfizetett adatbázisok

Nemzetközi (külföldi) adatbázisok,

főként folyóirat-csomagok

egyes kiadóknál könyvsorozatok, konferenciakiadványokkal együtt.

 

 

  • Academic Search Complete)
  • ATLAS
  • Cambridge University Press Journals (+ OA-publikálás)
  • de Gruyter Journals  (+ OA-publikálás)
  • DigiZeitschriften
  • JSTOR (Essential I-VIII; Art&Sci. XI-XV, Ireland, Music
  • Nature+ (Springer Nature)  (+ OA-publikálás)
  • SAGE (HSS collection)
  • Science Direct (Elsevier) (+ OA-publikálás)
  • Springer Link (+ OA-publikálás)
  • Wiley Online Library – Journals  (+ OA-publikálás)

Idézettségi 

  • Web of Science

Hazai folyóiratok

  • Akadémiai Kiadó: Folyóiratok
  • Arcanum Digitális Tudománytár Plusz (ADT+)

Könyvek - online

  • L'Harmattan Digitális Adatbázis (SZAKTÁRS)
  • MERSZ - Akadémiai Kiadó (szakkönyvek, egyetemi tankönyvek), szótára
  • Osiris (SZAKTÁRS)
  • Szent István Társulat (SZAKTÁRS)


Melyek a legnépszerűbb adatbázisok? 
A legnépszerűbb adatbázisok a használati statisztika alapján természetesen a hazaiak, és itt kiemelkedik az Akadémiai Kiadó szótárprogramja. Egyébként ha az országos letöltéseket nézzük, az ELTE után a második helyen áll a Pázmány, megelőzve a legnagyobb egyetemeket. A külföldi adatbázisok közül a legnépszerűbb  a JSTOR és a Science Direct. Ezek vezetnek a letöltött cikkek számával (2021-ben JSTOR 32 576, Science Direct 14 682 letöltött cikk).

Ki és hogyan tud segíteni, ha a keresésben elakadtunk? 
Többféle lehetőség van. Az órarendben van egy Könyvtárinformatika nevű kurzus, amely minden tanév első félévében indul. Jellemzően csak azok  veszik fel a tárgyat, akiknek kötelező, de lehetőség van arra, hogy választott tárgyként is elvégezze valaki a tanegységet (2 kredites). A kurzus egyik célja az adatbázisok megismertetése és a gyakorlati használat alapjainak elsajátítása. Aki elvégzi a kurzust, magabiztosabban végzi a kereséseket is.
A szakok tantárgyai között általában van valamilyen dolgozatírási, kutatásmódszertani bevezető szeminárium. Ezért alkalmi meghívásoknak eleget teszünk, általában a vezető tanár meghívására vendégként egy-egy alkalmat vállalva,  a tématerületnek megfelelő összeállítással. Így a diákok máris többet tudhatnak a szakirodalom feltárásáról. Lehetőségeinkhez mérten az igényeket figyelembe véve segítünk a hallgatóknak a könyvtári szolgáltatások, az adatbázisok kiaknázásában. Válaszolunk a könyvtárhoz személyesen vagy emailben feltett kérdésekre is: kolcsonzes@btk.ppke.hu 


A Sophianum könyvtár nyitva tartása:
Hétfő–péntek: 10.00–13.00
Könyvtáros: Hetényi Rita

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt