Tudomány kicsiknek és nagyoknak – Nagy sikerrel zárult a Kutatók Éjszakája a Pázmány BTK-n

2024.10.01.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara idén is csatlakozott a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozathoz, melynek keretében szeptember 27-én Budapesten és Esztergomban is változatos és izgalmas programokkal várták az érdeklődőket. Az eseményre közel 300-an regisztráltak. 

A budapesti campusokon – a Danubianumban és Sophianumban – a résztvevők számos tudományos előadáson, műhelyfoglalkozáson és interaktív bemutatón vehettek részt. Az esemény célja az volt, hogy közérthető és szórakoztató formában mutassa be a különböző tudományterületek legújabb eredményeit és érdekességeit. 

A Történettudományi Intézet ókorral és középkorral kapcsolatos előadásokat, társadalomtörténeti workshopokat szervezett. A Régészettudományi Intézet hagyományosan ismertette legfrissebb kutatási eredményeit a közönséggel, míg a Pszichológiai Intézet izgalmas előadásokat és kutatólaboratóriumi bemutatót kínált. 

Az Orosz Tanszék filmvetítése és a Művészettörténeti Tanszék beszélgetése izgalmas problémák feltárására tett kísérletet, a Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet sajtótörténeti előadása és stúdióbemutatója pedig közelebb hozta a látogatókhoz a média világát. A Politológia Tanszék hagyományos vitaestet rendezett, míg a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet régi magyar irodalommal foglalkozó előadást tartott. 

Az esztergomi Iohanneumban szintén gazdag programkínálat várta az érdeklődőket. A gyerekek körében különösen népszerű volt A Rejtélyes tudós kalandja, egy izgalmas szabadulószoba jellegű játék, ahol öt próbatételt kellett teljesíteniük a résztvevőknek, hogy felfedjék egy különleges könyv titkait és megszerezzék a kijutáshoz szükséges kulcsot. 

A felnőttek számára több érdekes előadás is elhangzott. Dr. Miklós Ágnes Kata bemutatta, milyen szerepet játszottak a tűzesetek és kóbor marhák az óvodák történetében. Ratimovszky Kornélia a dicséret hatékony módszereiről adott elő, míg Dr. Juhász Márta a zene nyelvtanításban való alkalmazásának lehetőségeit ismertette. 

Az épület történetét Csapó Csaba történész idegenvezetésével ismerhették meg az érdeklődők. Az est zárásaként megnyílt Demeter Kata Ahol egy csoda előfordul, ott kettőnek is van hely című kiállítása, amely különleges tusrajzokkal varázsolta el a látogatókat, ötvözve a realitást és a csodás világot. A kiállítást Partosné Tóth-Major Krisztina festőművész nyitotta meg. 

A Kutatók Éjszakája 2024 nemcsak az egyetemistáknak és kutatóknak kínált programokat, hanem bárkinek, aki új ismeretekre vágyott a tudomány világából. A rendezvényen családok, diákok és fiatalok is részt vehettek, hiszen a programok között minden korosztály megtalálhatta a számára legmegfelelőbbet, így ismét bebizonyosodott, hogy a tudomány mindenkié, és hogy a tudás átadása lehet egyszerre közérthető és élvezetes. Köszönjük minden résztvevőnek és szervezőnek, hogy hozzájárultak ehhez a sikeres és inspiráló eseményhez. 

Események

23.
2024. okt.
BTK
Középkori Esték/Latinitas Hungarica
Danubianum 317
25.
2024. okt.
BTK
Nemes Nagy Ágnes Olvasókör
Danubianum 504
05.
2024. nov.
BTK
Prof. Marc Nichanian (Univ. Columbia, New York) előadásai
Sophianum
06.
2024. nov.
BTK
Öltözz be a No. 1. Spotify előadódnak x Karaoke
Szenátus bár
07.
2024. nov.
BTK
Alexandra Vukotic előadása
Danubianum 316
12.
2024. nov.
BTK
Médiaműhely Juhász Ritával
Danubianum 502
További események
szechenyi-img-alt