Tanszéki pályázati siker

2010.01.20.
  Az Esztétika Tanszék az OTKA Bizottság 2010 január 13-i döntése alapján az Esztétikai gondolkodás a korai modernitásban (1450-1600) című pályázatával 5.298.000 Ft támogatást nyert.  

 

Az Esztétika Tanszék az OTKA Bizottság 2010 január 13-i döntése alapján az

Esztétikai gondolkodás a korai modernitásban (1450-1600) című pályázatával

5.298.000 Ft támogatást nyert.

 

 

 

 

 

 

 

Az Országos Tudományos Kutatási Alap (OTKA) Bizottság 2010. január 13-i döntése szerint A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Esztétika Tanszéke által benyújtott, K 81305 nyilvántartási számú,

Esztétikai gondolkodás a korai modernitásban (1450-1600) című pályázat

3 évre 5298 000 Ft támogatást nyert.


Kutatóhely:          PPKE BTK, Esztétika Tanszék

A kutatás résztvevői:

Hörcher Ferenc       Esztétika Tanszék, kutatási vezető

Cseke Ákos              Esztétika Tanszék

Jelenits István          Esztétika tanszék

Hargittay Emil           Magyar Irodalomtudományi Intézet

Fabiny Tibor              Károli Gáspár Református Egyetem

+ évente 4 MA és PhD hallgató

A kutatás időtartama: 2010 szeptember - 2013 június

A kutatási téma:

A legtöbb esztétikatörténet egész egyszerűen átugorja vagy nagyon röviden és felületesen tárgyalja a koraújkori, úgynevezett „premodern” esztétikai és művészetelméleti gondolkodást. Célunk az, hogy hazánkban is létrejöjjön egy olyan kutatócsoport, mely a kutatás résztvevőiből és a később felveendő három kutatóból áll, és amely felhívja a figyelmet erre az esztétikatörténetileg igen elhanyagolt korszakra, megtalálja a korszaknak leginkább megfelelő kutatási módszereket, feltárja és kiadja a vonatkozó forrásokat. Az irodalomtörténeti kutatásban már bevált irány annak a feltárása, hogy milyen kapcsolatban áll az adott szerző vallási-teológiai orientációja irodalmi gondolkodásával. Ami viszont az esztétika történeti vizsgálatát illeti, az esztétikai és a vallási-teológiai dimenzió együttes vizsgálata, legalábbis Magyarországon és ezt a korszakot érintően, szinte teljesen hiányzik. Kutatásunk ennek a hiánynak a pótlására vállalkozik. A kutatás a következő részelemekből áll össze. A kutatók forráskutatás alapján kidolgozzák a szakterületükhöz kapcsolódó résztémát, és az itthoni és külföldi anyaggyűjtést követően a kutatási periódus végére egy-egy résztanulmányt írnak az adott témakörben úgy, hogy az egy közös tanulmánykötetbe illeszkedjék. Az anyaggyűjtés fázisában esedékes kutatóútjaikon egyben felveszik a kapcsolatot a téma külföldi műhelyeivel is. A kutatás módszertana eltér az esztétikatörténet hagyományos feldolgozási módjától. Ezért szükséges egy módszertani konferencián egyeztetni a tudományos elképzeléseket. A résztémák összehangolása érdekében pedig a kutatás végén egy összegző áttekintő műhelykonferenciát rendezünk, és az eredményeket kötetben publikálásra előkészítjük. A kutatás során előkerülő és feldolgozott forrásokból hallgatói közreműködéssel egy esztétikatörténeti forrásgyűjteményt állítunk össze, melyet az interneten teszünk hozzáférhetővé. 

 

Események

16.
2025. jan.
BTK
Rövidített igék – Műhelykonferencia Illyés András munkásságáról
Sophianum 108
24.
2025. jan.
BTK
Nyílt nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt