Hallgatói támogatások és kedvezmények rendszere

2012.02.17.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán komplex támogatási rendszer segíti a hallgatókat tanulmányaik sikeres teljesítésében. Ebben egyaránt megtalálhatók a tanulmányi teljesítményen alapuló, illetve a szociális körül

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán komplex támogatási rendszer segíti a hallgatókat tanulmányaik sikeres teljesítésében. Ebben egyaránt megtalálhatók a tanulmányi teljesítményen alapuló, illetve a szociális körülményekre tekintettel juttatható támogatási formák, és ösztöndíjak. Ezek egy részét az állam, más részét az Egyetem biztosítja.

1. Teljesítmény alapú juttatások

A teljesítmény alapú támogatások közös jellemzője, hogy azok a hallgató tanulmányai teljesítése során elért eredmények függvényében, vagy a tanulmányokhoz szorosan kapcsolódó tevékenységek okán járnak, vagy kérelmezhetők. A teljesítmény alapú támogatások közé tartoznak különösen:

1.1. Tanulmányi ösztöndíj
Tanulmányi ösztöndíjban a hallgatóknak csak egy része részesülhet a Kar által meghatározott tanulmányi átlageredmény elérése esetén. Az ösztöndíj összege általában sávosan kerül meghatározásra, így annál magasabb minél jobb tanulmányi eredményt ért el a hallgató. Tanulmányi ösztöndíj csak az első tanulmányi félév sikeres teljesítését követően kapható.

1.2.Köztársasági ösztöndíj
Köztársasági ösztöndíj a kiemelkedő tanulmányi eredményű, tudományos diákköri munkában, illetve szakmai téren kimagasló munkát végző hallgatók részére adható ösztöndíj, amit pályázat alapján az Egyetem előterjesztésére a nemzeti erőforrás miniszter adományoz.

1.3. Intézményi szakmai, tudományos és közéleti ösztöndíj
Az intézményi szakmai, tudományos és közéleti ösztöndíj a tantervi követelményeken túlmutató tevékenységet végző hallgató részére pályázat alapján, meghatározott időre, havonta vagy egyszeri alkalommal folyósított juttatás.

A tantervi követelményeken túlmutató tevékenységek közé tartozik különösen:

a) az OTDK részvétel,
b) az intézmény oktatási, kutatási tevékenységében való aktív részvétel, illetve demonstrátori tevékenység,
c) külföldi tanulmányok kiegészítő támogatása,
d) utazási támogatás a Kar által szervezett tanulmányi vagy közéleti utakhoz,
e) kiemelkedő közéleti tevékenység.

1.4. Szakmai gyakorlati ösztöndíj
Szakmai gyakorlati ösztöndíj a képzési és kimeneti követelményben meghatározott legfeljebb féléves összefüggő gyakorlaton részt vevő hallgatóknak, pályázat alapján adható juttatás. Ennek célja a képzési helytől távol teljesített szakmai gyakorlattal járó többletterhek enyhítése. Odaítélése függ a képzési hely, és a szakmai gyakorlat teljesítési helyének távolságától, illetve hogy a hallgató részesül-e kollégiumi ellátásban.

1.5. Doktorandusz ösztöndíj
A doktori képzésben résztvevő hallgatók számára juttatott támogatás.

1.6. Kari ösztöndíj
A hallgató kérelmére vagy jutalomként nyújtott egyösszegű támogatás az alábbi célokra:

a) hozzájárulás a kiemelkedő tanulmányi eredményű hallgató önköltségének megfizetéséhez,
b) hozzájárulás a hallgató által készített kiadvány kiadásához,
c) tudományos diákköri munkák támogatása,
d) külföldi tanulmányok (pl. Erasmus, Leonardo, stb.) kiegészítő támogatása,
e) a hallgató kiemelkedő tudományos, kulturális vagy közéleti tevékenysége alapján nyújtott jutalom,
f) utazási támogatás a karok által szervezett tanulmányi vagy közéleti utakhoz.

1.7. Kiválósági ösztöndíj
Egyes szakokon a legkiválóbb tanulmányi teljesítményt felmutató hallgatók szakos ösztöndíjra is pályázhatnak, amelyet az adott szakoktatását biztosító Intézet oktatóiból és hallgatóiból válogatott döntőbizottság ítél oda.


2. Szociális alapon biztosított juttatások és kedvezmények

A szociális alapú juttatások és kedvezmények biztosításának alapja a hallgató szociális helyzete. Ezek a támogatások kérelemre, kizárólag szociális rászorultság alapján, a szociális juttatásra jogosult hallgatók részére nyújthatók, akik szociális helyzetükből adódóan támogatásra szorulnak tanulmányaik folytatásához.

2.1. Rendszeres szociális ösztöndíj
A rendszeres szociális ösztöndíj a hallgató szociális helyzete alapján egy tanulmányi félévre biztosított, havonta folyósított juttatás.

2.2. Rendkívüli szociális ösztöndíj
A rendkívüli szociális ösztöndíj a hallgató szociális helyzete váratlan romlásának enyhítésére folyósított egyszeri juttatás, amely a tanulmányi félév során bármikor igényelhető.

2.3. Alaptámogatás
A tanulmányok megkezdésével járó terhek enyhítésére szolgáló támogatás – különös tekintettel arra, hogy az első félévben tanulmányi ösztöndíj nem kapható.

2.4. Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj
A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj olyan pénzbeli szociális támogatás, aminek elbírálását nem az Egyetem végzi, azonban sikeres pályázat esetén az Egyetem folyósítja azt. A Bursa Hungarica ösztöndíjat a nemzeti erőforrás miniszter pályázat alapján ítéli oda, kizárólag szociális szempontok alapján.

2.5. Részletfizetési kedvezmény
A költségtérítési díj, illetve önköltség megfizetéséhez a Diákjóléti Bizottság a hallgató egyedi körülményeire tekintettel részletfizetési kedvezményt biztosíthat. Ebben az esetben a hallgató a díj teljes összegét nem egy összegben, hanem a félév során a kedvezményt biztosító határozatban rögzített időpontokban, több részlegben jogosult megfizetni. Ez segítséget jelenthet azoknak, akik számára a díj egyösszegű megfizetése terhet jelentene.

2.6. Fizetési haladék
A költségtérítési díj, illetve önköltség megfizetéséhez a Diákjóléti Bizottság a hallgató egyedi körülményeire tekintettel fizetési haladékot biztosíthat. Ebben az esetben a hallgató a teljes díjat nem a bejelentkezéskor, hanem egy későbbi időpontban fizetheti meg. Ez segítséget jelenthet azoknak, akik a díjat diákhitelből kívánják megfizetni, de annak folyósítása késik a félév kezdetéhez képest.

Események

17.
2025. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Szent István-bazilika
27.
2025. szept.
BTK
A magyar sinológia második évszázadának küszöbén
Sophianum 112
További események
szechenyi-img-alt