Az Obama - kormány elmúlt egy évének értékelése Magyarics Tamás előadásában

2010.05.10.

2010. március 4-én újabb nemzetközis szakestre került sor, amelynek keretein belül Magyarics Tamás, az ELTE BTK Amerikanisztika Tanszékének vezetője tartott előadást Barack Obama kormányának politikájáról.

Az Obama - kormány elmúlt egy évének értékelése Magyarics Tamás előadásában
 
2010. március 4-én újabb nemzetközis szakestre került sor, amelynek keretein belül Magyarics Tamás, az ELTE BTK Amerikanisztika Tanszékének vezetője tartott előadást Barack Obama kormányának politikájáról. Nagyjából két órás előadásában mérlegelte a választási kampány ígéreteit, illetve azok megvalósíthatóságát.
Belpolitikai vizsgálatában kitért az egészségügy, a bevándorlás-politika illetve az oktatás kérdésére, összehasonlítva a jelenlegi és a volt kormány állásfoglalását. Hangsúlyozta, hogy a főbb intézkedések, és ígértek a közszolgáltatások színvonalának javítását célozták. Mindebben pedig fontosnak tekintették egy olyan, tagállamok és intézmények közötti verseny kialakulását, amely gátat szabna a monopóliumok és privilegizált helyzetben lévő nagyvállalatok egyedi szerepének. Továbbá, az oktatás mellett, amelyben Obama Bush politikáját folytatja, támogatva a magániskolákat is, a bevándorlás-politika vált belpolitikai programjának sarkalatos pontjává. Utóbbi azonban nehéz helyzet elé állította az elnököt, mivel éppen támogatóinak körét, a spanyol egynyelvűeket kellene szankcionálnia és megszorításokat kezdeményezni ellenük. 
A külpolitika áttekintésénél nagy hangsúlyt fektetett az Egyesült Államok közel-keleti és energiapolitikája mellett az Atlanti Szövetségre, és az európai kapcsolatok változására is. Fontos megjegyeznünk a legkritikusabb pont, a közel-keleti politika tekintetben, hogy míg Obama bírálta Busht Irak miatt, és figyelmét inkább Afganisztánra, mint fő frontra összpontosította, ott Bush iraki politikáját folytatja. A Közel-Kelettel és a muszlimokkal kapcsolatban azonban az amerikai elnök egyfajta nyitást kezdeményezett 2009. márciusi Nowruz üzenetében, melyben főként az Iráni Iszlám Köztársaság vezetőit és állampolgárait kívánta megszólítani. Beszéde, bár nem talált megfelelő fogadtatásra Irán vezetőinél, megpróbálta igazolni közel-keleti politikáját, illetve enyhíteni a kapcsolatot a térség jelentős befolyással bíró hatalmával, hangsúlyozva a közös érdekeket és célokat.
Az amerikai bel- és külpolitika, és az Obama kormány elmúlt egy évét áttekintve tehát meg kell jegyeznünk, hogy az elnöki ígéretek megvalósítása jórészt még várat magára. Az egészségügyi reform, amely a maradék 15%, vagyis nagyjából 45 millió ember biztosítását igyekezne ellátni, csak részben valósult meg, a TB kiterjesztésével együtt. Emellett pedig az állami szerepvállalás mértéke is csökkent. Továbbá, Afganisztánban a kivonás helyett a Nobel-békedíjas Obama egyelőre megerősítette a csapatokat. A guantánamói fogolytábor felszámolása pedig korántsem vihető véghez olyan egyszerűen, mint ahogy az elnöki kampány alapján tűnt. Mindenesetre, a célok megvalósítása az elnöki ciklus hátralevő részében újabb elismerést vagy esetleg további, nem várt kritikát hozhat magával Obama számára. 
Magyarics Tamás átfogó és részletes előadásának köszönhetően hallgatóink a közösségépítésen túl jelentős információkkal és tudással gyarapodhattak Amerika politikáját illetően, mindezzel kiegészítve és elmélyítve szakunkon megszerzett ismereteiket.
 
Juhos Anna
Demonstrátor
 

Események

13.
2024. júl.
BTK
Training - Reading Communities, Shaping Identities – Lire ensemble - 2023-1-PT01
Sophianum 108
25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
04.
2024. dec.
BTK
Tíz éves a vidéktörténeti témacsoport
További események
szechenyi-img-alt