Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A tárgy olyan ismeretköröket tárgyal, amely a társadalmi-gazdasági kapcsolatok legfontosabb elemeinek területi aspektusait vizsgálja.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
A tárgy komplex tárgyi ismeretanyagot követel meg a földrajz, társadalomtudományok, közgazdaságtan, valamint a szélesebb értelemben vett környezettudományok területén (energetika, geostratégia, geopolitika).
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
A tematika kiemelhető kérdéskörei: a globális problémák földrajzi vetületei; a demográfiai jelenségek és a földrajzi tényezők összefüggései; a természeti erőforrások szerepének és földrajzi elhelyezkedésének hatása a gazdaságra; az energiagazdálkodás földrajzi kérdései, a különböző energiapolitikák a globális világban; a gazdasági szektorok területi elhelyezkedését befolyásoló tényezők változása; a vidéki térségek szerepének és fejlődésének jellemzői.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Jeney L. 2013: Kultúrrégiók gazdaságföldrajza. – In: Jeney L. – Kulcsár D. – Tózsa I. (szerk.): Gazdaságföldrajzi tanulmányok közgazdászoknak. BCE Gazdaságföldrajzi és Jövőkutatási Tanszék–NGM, Budapest pp. 329–363. ISBN 978-9635035267
Golobics P. 2002: A világgazdaság kialakulásának folyamata és jelenlegi térszerkezete. In: Tóth J. (szerk.): Általános társadalomföldrajz I. Dialóg Campus Kiadó, Budapest–Pécs pp. 25–57. ISBN 9639310417
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Bradshaw, M. – Dymond, J. – White, G. – Chacko, E. 2011: Contemporary World Regional Geography. 4th Edition. – McGraw-Hill Companies, Inc. 640 p. ISBN 978-0073522869
Daniels, P. – Bradshow, M. – Shaw, D. – Sidaway, J. 2008: An Introduction to Human Geography. Pearson Education, Prentice Hall 517 p. ISBN 0132056844
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A tantárgy elősegíti a hallgatók képességét a gazdasági és társadalmi jelenségek térbeli összefüggéseinek felismerésére, azok elemzésére és értelmezésére regionális, nemzeti és globális szinteken. A hallgatók megértik a gazdaság és társadalom térben differenciált fejlődésének okait, hatásait és ezek földrajzi következményeit. A tantárgy során megszerzett tudás segíti a statisztikai, demográfiai és gazdasági adatok értelmezését, feldolgozását, valamint ezek földrajzi kontextusban történő elemzését. A hallgatók megtanulják a gazdasági és társadalmi jelenségeket rendszerszinten vizsgálni, ami elengedhetetlen a tanulók kritikai gondolkodásának fejlesztéséhez. A különböző gazdasági-társadalmi rendszerek, fejlődési modellek és globális kihívások értelmezése segíti a kritikus szemlélet kialakítását.
A tantárgyban tárgyalt folyamatok, például a gazdasági egyenlőtlenségek vagy a migráció kezelésére vonatkozó megközelítések fejlesztik a hallgatók elemző és döntéshozatali képességeit. Végül pedig a tantárgy hangsúlyozza a környezeti, társadalmi és gazdasági fenntarthatóság közötti összefüggéseket, elősegítve ezzel a felelős gondolkodás kialakulását.