Tantárgy adatlapja
A környezetvédelmi kérdések egyre nagyobb politikai fontossággal bírnak. Globális ökológiai egymásrautaltság, globális felmelegedés és környezeti változások által előidézett biztonsági fenyegetések sürgős figyelmet és megoldást igényelnek kormányok és a nem kormányzati szervezetek részéről. Míg több környezetvédelmi megállapodás is született, a környezetvédelmi problémák egyre súlyosabbak és a szakemberek figyelmeztetnek, hogy igen komoly következményei lesznek a globális környezeti változásoknak, amik talán már elkerülhetetlenek. A kurzus több oldalról vizsgálja a környezetvédelem politikáját: 1) a globális környezetvédelmi politika alakulása; 2) a legutóbbi környezeti változások és események, valamint a különféle szereplők politikai válasza; 3) a meglévő globális egyenlőtlenségek a környezetvédelem és a környezetszennyezés tanulmányozása alapján; 4) környezeti problémák következményei; 5) Zöld politikai pártok megjelenése. A következmények, amelyeket a kurzus keretein belül megvizsgálunk, olyan témakörök, mint az emberi egészség, túlnépesedés, környezetszennyezés, élelmiszerhiány, vízszennyezés, állatok kihalása és hasonlók. A kurzus alatt esettanulmányokat is megvizsgálunk, melyek rámutatnak a környezetvédelmi problémák a sürgősségére. Az egyenlőtlenségek számos területen megnyilvánulnak, mint például a hulladék exportálása gazdag országokból a szegény(ebb) országokba, eltérő környezetszennezés mértéke, valamint mennyire különböző mértékben vannak egyes országok kitéve bizonyos környezeti változásoknak. A kurzus arra törekszik, hogy átfogó képet adjon a diákoknak arról, miért merülnek fel környezetvédelmi problémák, milyen politikai megoldások vannak és azok sikeres végrehajtásának milyen akadályai lehetnek. A hallgatók környezetvédelmi politikával kapcsolatban végeznek kutatómunkát, majd annak eredményeit lesz lehetőségük bemutatni.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Bjorn Lomborg. 2001. The Skeptical Environmentalist: Measuring the Real State of the World. Cambridge, UK: Cambridge University Press.
Lubchenco, J. 1998. Entering the century of the environment: a new social contract for science. Science 279: 491-497.
Mitchell, R. B. 2010. International politics and the environment. New York: Sage Publications.
O’Neill, K. 2009. The Environment and International Relations. Cambridge, UK; New York: Cambridge University
Sagoff, M. 1997. “Do We Consume Too Much?” The Atlantic Monthly: 80-96.
Ajánlott irodalom:
Cronon, W. (Ed.) 1996. Uncommon Ground: Rethinking the Human Place in Nature. New York: Norton.
Dabelko, G. and Ken Conca. 2014. Green Planet Blues: Critical Perspectives on Global Environmental Politics. Boulder: Westview Press.
Ford, L.H. 2003. Challenging Global Environmental Governance: Social Movement Agency and Global Civil Society. Global Environmental Politics 3(2): 120–134.
Kates, R. W., et al. 2001. Sustainability science. Science 292(5517): 641-642.
Wapner, P. 1997. Environmental Ethics and Global Governance: Engaging the International Liberal Tradition. Global Governance. 3(2): 213–231.