Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Operatőri ismeretek
Tárgy kódja: BBNKM42600
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dér András Bálint
Tárgyleírás:

A félévben a hallgatók kompetenciát szereznek a filmi és elektronikai felvételi eszközök, kamerák kezelésében. Megismerkednek az analóg és a digitális technikákkal. Műtermi gyakorlatok során sajátítják el az operatőri ismereteket. A kurzus világítási gyakorlatokat is biztosít. Képzést kapnak az interjú és a dokumentumfilm készítés operatőri sajátosságairól. Megismerkednek a képalkotáshoz szükséges kompozíciós elvekkel. Elsajátítják a fénytan, optikai rendszerek elméletét és működési rendszerét. Filmtörténeti példákon keresztül képet kapnak a nagy operatőri egyéniségek stílusjegyeiről. Ismeretet szereznek a magyar operatőri hagyományokról.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

SZABÓ Gábor, Filmeskönyv – Hogyan kommunikál a film? Budapest, Ab Ovo, 2001. ISBN9639378070

KOVÁCS András Bálint: Mozgóképelemzés. Budapest, Palatinus, 2009. ISBN9789632740423

Brown, Blain: Cinematography: Theory and Practice: Image Making for Cinematographers and Directors, 2012. Taylor& Frances ISBN 978-0240812090

Malkiewicz, Kris: Film Lighting: Talks with Hollywood's Cinematographers and Gaffers, 1992. Prentice Hall Press ISBN 0-671-76634-1

Brown, Blain: Motion Picture and Video Lighting, 2011 Taylor & Francis Ltd. ISBN 9780240807638

Ajánlott irodalom:

Mike Goodridge, Tim Grierson: FilmCraft: Cinematography, Octopus, 2012. ISBN 1908150696, 9781908150691

Angel, Eduardo: Filmmaking Essentials for Photographer, 2016 Rocky Nook. ISBN 1681981629, 9781681981628

Csala Károly-Fazekas Eszter: A fény festője: Koltai Lajos operatőr 2001. Osiris Kiadó. ISBN 0109001703566

Filmes szó-tár(angol-magyar), 2010. Magyar Operatőrök Társasága ISBN 9638811424

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a társadalomtudományi fogalomkészlet minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket, amelyek a társadalom és a társadalmi kommunikáció szaktudományos értelmezésének az alapját képezik.

Ismeri a társadalom működésével kapcsolatos összefüggéseket, az ezekre vonatkozó szaktudományos kontextusokat.

Ismeri és érti a kommunikáció és médiatudomány által vizsgált társadalmi jelenségek és alrendszereik működési mechanizmusait.

Ismeri a kommunikáció és média területét meghatározó társadalmi, strukturális, gazdasági és politikai folyamatok legfontosabb tényezőit.

Magabiztos módszertani tudással rendelkezik, érti és átlátja a módszertani innováció lehetőségeit és perspektíváit.

b) képességei

Képes szakterületének új ismereteit hatékonyan feldolgozni.

Magabiztosan kezeli a nyomtatott és a digitális szakirodalmi forrásokat, a társadalomtudományi és médiakutatási adatbázisokat és a működtetésükre szolgáló eszközöket.

Képes a társadalmi kommunikáció alapvető elméleteinek és koncepcióinak szintetizáló összevetésére, racionális érvek kifejtésére, vagyis a kommunikáció különböző színterein zajló viták során véleménye megformálására és véleményének megvédésére.

A kommunikáció és médiakutatás területén képes a feldolgozott információk alapján reális értékítéletet hozni, és az ezekből levonható következtetésekre építve önálló javaslatokat megfogalmazni.

c) attitűdje

Nyitott a társadalmi változások dinamikus és értékalapú befogadására, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.

Elfogadja, hogy a kulturális jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.

Elfogadja a magyar és az európai identitás vallási és társadalmi, történeti és jelenkori sokszínűségét, és felvállalja ezen értékeket képviseletét.

Igénye van az Európán kívüli kultúrák megismerésére, nyitottan és elfogadóan viszonyul e kultúrákhoz.

Elfogadja és következetesen vállalja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.

Érzékeny és nyitott a legsúlyosabb társadalmi problémákra, szemléletét áthatja az elesettekkel és a kiszolgáltatokkal szembeni szakmai és emberi szolidaritás.

Elkötelezett a társadalmi egyenlőség, az élet minden területén érvényes demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett és véleményét a megfelelő formában meg is tudja fogalmazni.

Nyitott a szakmai innováció minden formája iránt, befogadó, de nem gondolkodás nélkül elfogadó az elméleti, gyakorlati és módszertani újításokkal szemben.

Öntudatosan és felelősen áll ki minden kooperációs formában a társadalom, szűkebb szakmai területe és munkahelye jogi, etikai és szakmai normáinak következetes végrehajtása és védelme érdekében.

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel saját szakmájában dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.

d) autonómiája és felelőssége

Saját szakmai közegében olyan történetileg és politikailag koherens egyéni álláspontot alakít ki, amely segíti önmaga és környezete fejlődését, tudatosodását.

Egy szakmai munkaközösségbe kerülve képes az ottani szakmai elvárásoknak megfelelően összetett feladatok elvégzésére, illetve irányítására.

Önálló, konstruktív és asszertív az intézményen belüli és kívüli együttműködési formákban.

Felelősséget vállal az általa készített anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegekért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

kommunikáció- és médiatudomány BANT-XKM alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt