Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szociálpszichológia
Tárgy kódja: BBNSZ10500
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Luxné dr. Prehoda Anna Beáta
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy megismertesse a résztvevőket a szociálpszichológia elméleti alapjaival, kiemelt vizsgálati területeivel, gyakorlati hasznosíthatóságával, kísérleti eredményeivel, szaknyelvével és fogalmi apparátusával. A hallgatók képet kapnak azokról a főbb társas viszonyokról és működésükről, melyek egy csoportot, illetve társadalmat működtetnek. A kurzus ilyen módon az önismeret fejlesztéséhez és a társak jobb megismeréséhez is hozzájárul.

A kurzus három nagy témakörre összpontosít: 1) társas észlelés: a) az én felderítése, a self-re irányuló kérdések és válaszok, b) a másik észlelése és megismerése, benyomások és következtetések, c) a társadalmi csoportok és megismerésük – kategorizáció, sztereotípia, előítélet, diszkrimináció. 2) társas hatás, befolyás: a) értékek, normák és a szocializáció, b) attitűd és attitűdváltoztatás, c) társadalmi szerepek és társadalmi identitás; 3) társas helyzet: a) együttműködés és versengés, b) proszociális, segítő magatartás, c) antiszociális, bántalmazó viselkedés.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

CSEPELI György, Szociálpszichológia, Budapest, Osiris, 2006. ISBN 963-389-814-5

SMITH, R. Eliot, MACKIE, M. Diane, Szociálpszichológia, Budapest, Osiris, 2004. ISBN 963-389-5952

Ajánlott irodalom:

ARONSON, Elliot, A társas lény, Budapest, KJK-Kerszöv, 2004. ISBN 963-224-586-5

HEWSTONE, Miles (szerk.), Szociálpszichológia, Budapest, KJK–Kerszöv, 2003. ISBN 963-224-359-5

FORGÁCS József, A társas érintkezés pszichológiája, Budapest, Kairosz, 2004. ISBN 963-9137-71-5

GOFFMANN, Erving, A hétköznapi élet szoci&aac

ute;lpszichológiája, Budapest, Gondolat, 1981. ISBN 963-280-614-X

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a társadalomtudomány, a társadalom alrendszereivel, szerkezetével, rétegződésével, a társadalmi normákkal és értékekkel, a társadalmi cselekvéssel és interakciókkal, a társadalmi folyamatokkal kapcsolatos fogalomkészlet fontosabb elemeit.

Jártas a szociológia fontosabb történeti, elméleti és gyakorlati ismereteiben, a közgondolkodásnál mélyebben érti a társadalmi összefüggéseket.

Ismeri és érti a szociológia által vizsgált társadalmi jelenségek fontosabb működési mechanizmusait és normatív rendszereit, a társadalmi alrendszerek kapcsolódási viszonyait.

Ismeri a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását célzó legfontosabb programokat.

Ismeri a társadalomtudományi kutatásra vonatkozó etikai követelményeket.

b) képességei

A mindennapi szakmai szóhasználatában precízen használja a szociológia alapfogalmait és a rájuk épülő speciális szakszókészlet elemeit.

Közreműködik az egyenlőtlenségek következményeinek csökkentését, a társadalmi integráció erősítését, a hátrányos helyzetűek integrációját és a társadalmi demokrácia megvalósulását szolgáló komplex programok kidolgozásában és megvalósításában.

c) attitűdje

Nyitott a társadalmi változásokra, fogékony az előítéletek ellen küzdő szemléleti alapok adaptálására.

Következetesen elfogadja a társadalomtudományi gondolkodás sokszínűségét, és hitelesen képviseli szűkebb és tágabb környezetében ennek szemléleti alapjait.

Érzékeny és nyitott a társadalmi problémákra, szemléletét áthatja a hátrányos helyzetű csoportok iránti szolidaritás, az interkulturális tudatosság és tolerancia.

Elkötelezett a társadalmi egyenlőtlenségek csökkent&ea

cute;se, továbbá a demokratikus értékek, a jogállamiság és az európai értékközösség mellett.

Munkáját kapcsolatteremtés és -fenntartás, konfliktusmegoldási készség, lokális és globális problémák iránti érzékenység és megoldási készség, empátia, kooperáció, segítő attitűd és fejlett kommunikációs készség jellemzi.

d) autonómiája és felelőssége

Felelősen áll ki a jogi, etikai és szakmai normák következetes érvényesítése és védelme érdekében.

Szakmai munkáját állampolgári tudatosság és aktivitás, szolidaritás, közéleti részvétel, az esélyegyenlőség támogatása, a társadalompolitikai kérdések iránti felelősség jellemzi.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

katolikus közösségszervező HANH-KSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév HTK
kommunikáció- és médiatudomány BANT-XKM alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
részismeret megszerzésére irányuló képzés BRNX-XRI Részismeret Nappali magyar 2 félév BTK
szociálpedagógia BANT-VSZP alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 7 félév BTK
szociológia BANT-XSZ alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt