A program vezetője: prof. Dr. Hargittay Emil DSc

A program rövid ismertetése
A Textológia és régi irodalom program a doktori iskola képzési tervén keresztül végezhető el a hallgatók érdeklődésének megfelelően. Mind a tanulmányi modulban, mind a kutatási modulban vannak olyan tanegységek, amelyek támogatják a programot, mégpedig elsősorban a modulok választható részeiben. A teljes képzési terv megtalálható a doktori iskola honlapján. Az iskolarendszerű képzésen túl doktoranduszaink bekapcsolódhatnak a Karon működő kutatócsoportok munkájába. Ezek jól kiegészítik a doktori iskola képzési tervét, s elmélyült szakmai munkát tesznek lehetővé. A régebbi magyar irodalom területéről két olyan kutatócsoport is működik, amelynek munkájába bekapcsolódhatnak:
1) A Pázmány Péter Kutatócsoport elsősorban Pázmány Péter műveinek kritikai kiadásával foglalkozik 1998 óta Hargittay Emil vezetésével. Hallgatóinkra (ma már egy részük tanár és kutatótársunk) támaszkodva indult, fokozatosan újabb hallgatókat vontunk be az igényes filológiai munkába. A nemrég lezárult NKFIH/OTKA programban két doktori hallgató vett részt. 2020-ban a kiadássorozatnak már 11. kötete jelent meg. A Pázmány-kutatócsoport eredményeiről információk a kari honlapon (vezető: Hargittay Emil egyetemi tanár): https://btk.ppke.hu/tudomanyos-kozelet/kutatasok/pazmany-peter-kutatocsoport.
2) A másik régi irodalmi érdekű kutatócsoport az MTA-PPKE Barokk irodalom és Lelkiség Kutatócsoport, amely 2012 óta működik a Karon. Vezetője Hargittay Emil egyetemi tanár, korábbi vezetői Nagy László professor emeritus és P. Vásárhelyi Judit DSc voltak. Tagjai mindannyian egyetemünkön szereztek diplomát, illetve PhD fokozatot. További információk: https://btk.ppke.hu/tudomanyos-kozelet/kutatasok/mta-ppke-barokk-irodalom-es-lelkiseg-kutatocsoport.
3) A reneszánsz kor világirodalmi témái iránt érdeklődők számára ajánljuk a Reneszánsz Kutatóközpontot (Vezető: Almási Zsolt egyetemi docens: https://btk.ppke.hu/karunkrol/intezetek-tanszekek/angol-amerikai-intezet/muhelyek/reneszansz-kutatokozpont.
4) Az olasz-magyar középkori és kora-újkori kapcsolattörténeti kutatásokkal foglalkozik a Vestigia Kutatócsoport, vezető: Domokos György egyetemi docens: https://btk.ppke.hu/karunkrol/intezetek-tanszekek/klasszikus-es-ujlatin-nyelvek-intezete/olasz-tanszek/vestigia-kutatocsoport-vestigia.
5) A modern irodalom textológiai, szövegkiadási, filológiai kérdései iránt érdeklődők a Babits-Kutatócsoport munkájába kapcsolódnak be (alapító Sipos Lajos professor emeritus, vezető Mátyus Norbert egyetemi docens) https://btk.ppke.hu/kereses?searchField=babits+kutat%C3%B3csoport&filter%5Barticle%5D=1&filter%5Bnews%5D=1&filter%5Bevent%5D=1&filter%5Bacademic%5D=1&filter%5Bphonebook%5D=1.

 

Tanulmányi információk