A HUN-REN–PPKE Barokk Irodalom és Lelkiség Kutatócsoport gondozásában megjelent Szelestei N. László Költészet, prédikációk, hitélet a 18. századi Magyarországon című kötete, amely a 18. századi magyarországi irodalom és vallási élet összefüggéseit vizsgálja.
A kötet tanulmányai a barokk kori irodalmi és lelkiségi művek kapcsolatára összpontosítanak, különös tekintettel a korabeli költészetre, prédikációkra és vallási gyakorlatokra. Az egyes fejezetek a neolatin líra, a prédikációs hagyományok és a katolikus megújulás aspektusait elemzik, bemutatva azokat a szöveghagyományokat, amelyek a korabeli irodalmi életet formálták.
A kötet egyik kiemelkedő része a neolatin lírai költészet vizsgálata, különös figyelmet szentelve Gyalogi János jezsuita szerzetes költői munkásságának. A tanulmányok rávilágítanak arra, hogy a 18. századi magyarországi irodalom és költészet számos, eddig kevésbé kutatott vagy mellőzött alkotást tartalmaz, amelyek új megvilágításba helyezik a korszak irodalomtörténetét.
A prédikációkat és a vallási szöveghagyományokat elemző fejezetek a retorikai eszközök és a lelkiségi irodalom hatásmechanizmusait vizsgálják, feltárva, hogy a barokk kori vallási diskurzus miként járult hozzá az irodalmi kultúra formálásához.
A Költészet, prédikációk, hitélet a 18. századi Magyarországon című kötet minden olyan kutató, oktató és érdeklődő számára hasznos olvasmány lehet, akiket foglalkoztat a régi magyarországi irodalom és vallásosság összefüggései. A könyv teljes terjedelemben elérhető a PPKE Publikációs Repozitóriumában: Letöltés.