Oktatóink Q1-es megjelenései - válogatás

2025.03.20.

Örömmel adunk hírt arról, hogy egyre több munkatársunk tanulmányai jelennek meg hazai és nemzetközi Q1-es folyóiratokban. 

Ezekből hoztunk most három ízelítőt:

A közelmúltban megjelent tanulmány, melyet Jekatyerina Dunajeva (PPKE BTK) és Karrie Koesel készített, a vallási pluralizmus akadályait vizsgálja a mai Oroszországban. Annak ellenére, hogy az orosz alkotmány garantálja a vallásszabadságot és az ország többvallású, többnemzetiségű jellegét ismeri el, a szerzők rámutatnak, hogy a vallási közösségek egy hierarchikus rendszerben működnek, amely megkülönbözteti a "hagyományos" és "nem hagyományos" vallásokat. Ez a hierarchia egyenlőtlen feltételeket teremt, ahol a nem hagyományos vallások nagyobb jogi korlátozásokkal és társadalmi nyomással szembesülnek. A tanulmány terepmunkára alapozva elemzi, hogyan élik meg a keresztény kisebbségek a vallásszabadságot, és miként kezelik a hagyományos és nem hagyományos vallások politikailag terhelt címkéit (itt érhető el).

Andok Mónika legújabb tanulmányában a podcastok médiaként való megértéséhez Bolter és Grusin remediációs elméletét alkalmazza. A podcastok mintegy két évtizedes fejlődésük során önálló médiumként jelentek meg, amely ötvözi a hagyományos rádió jellemzőit a modern digitális technológiákkal. A tanulmány célja annak vizsgálata, hogyan alakultak ki a podcastok mint önálló médium, és hogyan integrálják a hagyományos rádió elemeit a hálózati kommunikáció sajátosságaival. A tanulmány rámutat, hogy a podcastok népszerűsége több okra vezethető vissza, beleértve a könnyű hozzáférhetőséget és a tartalomkészítés demokratizálódását (itt érhető el).

Hováth Géza Dosztojevszkij "A félkegyelmű" című regényének poétikáját vizsgálja, különös tekintettel az írás és az ikonicitás szerepére. A tanulmány célja annak bemutatása, hogy Dosztojevszkij miként alakított ki egy új, szimbolikus nyelvet a regényben, amely az önmegértés eszközeként szolgál. Horváth elemzi az írás, a vizualitás és a testi megjelenítés egyedi összjátékát a műben, hangsúlyozva, hogy ezek a tényezők miként járulnak hozzá a modern regény műfajának sajátosságaihoz. Horváth elemzése hozzájárul a "A félkegyelmű" mélyebb megértéséhez, különös tekintettel a szövegben rejlő vizuális és írásbeli elemek szerepére, valamint arra, hogy ezek miként alakítják a regény szimbolikus nyelvét és poétikáját (itt érhető el).

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt