Sikeresen lezajlott a 2026-os tavaszi TDK a Pázmány BTK-n

2026.05.18.

2026. május 16-án sikeresen lezajlott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának tavaszi Tudományos Diákköri Konferenciája.  

A Danubianum épületében tartott esemény reggel fél tíztől délután öt óráig zajlott. A megnyitó ünnepséget egy különleges esemény tette emlékezetessé: a D 005-ös előadóteremben felavatták azt az új emléktáblát, amely az előző tábla mellé kerülve a Pázmány BTK 2025-ös OTDK-n díjazott hallgatóinak nevét örökíti meg. A táblaavatás szép gesztus volt mindazok felé, akik az elmúlt évben kimagasló teljesítménnyel képviselték karunkat az országos megmérettetésen.  

A megnyitót követően a különböző intézetekhez kapcsolódó szekciók délelőtt tíztől délután három óráig tartottak. Az idei TDK keretében összesen 46 hallgató mutatta be dolgozatát hét szakterületen. A Kari Humán Tudományi Szekció keretében a Filozófia Tanszék, a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi, a Történettudományi és a Régészettudományi Intézet összesen 13 előadással szerepelt; a Kari Társadalomtudományi Szekció keretében a Kommunikáció- és Médiatudományi, valamint a Nemzetközi és Politikatudományi Intézet 11 dolgozattal vett részt; a Kari Neveléstudományi és Pszichológiai Szekció keretében pedig a Pszichológiai Intézet három tagozatban összesen 22 előadást tartott.  

A bemutatott témák rendkívüli sokszínűségről tanúskodtak: a hallgatók vizsgálták többek között az identitásfejlődés és a reziliencia összefüggéseit serdülőknél, a mesterséges intelligencia eszközök eltérő ágenciáit a palesztin–izraeli konfliktus médiareprezentációjában, a kínai hiphop politikai instrumentalizálását, a halálbüntetés alkalmazásának arányosságát Kínában, az aquincumi népesség demográfiai sajátosságait, a görög tragédiák morálfilozófiáját, a lipödémás nők életminőségét és stigmatizációját, az online bántalmazás összefüggéseit a serdülők pszichés jóllétével – és még számos további izgalmas kérdést a bölcsészet- és társadalomtudományok legkülönbözőbb területeiről. A konferencia nemcsak a tudományos előmenetelt szolgálta, hanem lehetőséget teremtett a hallgatók közötti szakmai eszmecserére és az intézetek közötti együttműködés elmélyítésére is.  

 

Készülünk a XXXVIII. OTDK-ra 

 Az Országos Tudományos Diákköri Tanács 2026. április 21-i ülésén átadta a rendezésre szóló megbízóleveleket a XXXVIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia szekcióinak házigazdáinak. A Pázmány BTK megbízást kapott a Pszichológiai és Neveléstudományi Szekció megrendezésére, amelyre 2027 tavaszán, az esztergomi campuson kerül sor. A város történelmi és kulturális öröksége méltó hátteret biztosít majd a hazai tudományos diákköri mozgalom egyik legrangosabb eseményének, amelyre a kar nagy lelkesedéssel és elkötelezettséggel készül.  

Kapcsolt hírek

Események

14.
2026. aug.
BTK
Art Week
Esztergom
28.
2026. aug.
BTK
Mohács 500
Szent II. János Pál terem
17.
2026. szept.
BTK
Nyugtalan Közel-Kelet: Izrael és a palesztin önrendelkezés
Danubianum
08.
2026. okt.
BTK
Az Izrael/Palesztina konfliktus békés megoldásának körvonalai és előfeltételei
Danubianum
16.
2026. okt.
BTK
Dosztojevszkij olvasatai. Hallgatói és doktoranduszi konferencia
Danubianum 111
18.
2026. nov.
BTK
A keleti blokk és a közel-keleti térség az 1970-es és 1980-as években magyar levéltári források fényében
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt