Március elején jelent meg Osztroluczky Sarolta új kötete, Korszakmetszetek. A késő modernség és a közelmúlt magyar irodalmáról (Kijárat Kiadó, 2025), amely a magyar irodalom elmúlt száz évének lírai és prózai alkotásait elemzi. A szerző az irodalmi szövegek közötti párbeszédeket vizsgálja, bemutatva a hagyományok és hatások metszéspontjait.
A kötet egyik fókusza József Attila költészetének hatása, amely olyan szerzők műveiben mutatható ki, mint Karinthy Gábor, Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes vagy Parti Nagy Lajos. Nemes Nagy Ágnes életműve szintén kulcsfontosságú metszetpontként jelenik meg, összekapcsolva Babits Mihály, Tandori Dezső és Győrffy Ákos költészetével.
A prózai elemzések Németh László, Ottlik Géza, Mándy Iván és Hajnóczy Péter műveit vizsgálják narratológiai, műfaji és motivikus szempontból, kitérve az irónia, a tudatábrázolás és az intertextualitás kérdéseire is. Az értelmezések egy több mint száz évet átfogó szövegközi kapcsolathálót rajzolnak ki, amelyben az irodalomtörténeti korszakok folyamatos dialógusa bontakozik ki.
A 294 oldalas kötet elmélyült és részletgazdag irodalomértelmezései révén a magyar irodalom poétikai konstellációinak feltárására vállalkozik, egyúttal új perspektívákat kínál az irodalomelmélet és -történet kutatói, valamint az irodalomszerető közönség számára.