A kutatócsoport története és célkitűzései

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Angol-Amerikai Intézetében 1999 óta folynak reneszánsz angol irodalommal és kultúrával foglalkozó kutatások. Az Intézet elődjének, az Angol Tanszéknek alapító tanszékvezetője, Dr Fabiny Tibor kezdeményezésére és vezetésével jött létre a kutatócsoport, melynek célja részben a hasonló területen zajló tudományos kutatások összehangolása, részben pedig az egyes tagok egyéni kutatómunkájának elősegítése volt. A kutatócsoportnak ugyanígy fontos célkitűzése volt már a kezdetektől, hogy Shakespeare munkáit, és a reneszánsz angol irodalom kincseit megismertesse az egyetemi hallgatókkal, és előadásokon keresztül a szélesebb közönséggel is, valamint hogy a kutatócsoport tagjainak kutatásait összehangolja, megvitassa és a nagyobb nyilvánosság elé tárja. A kutatócsoport ezenkívül kiadványokat szerkeszt, konferenciákat rendez, és aktívan részt vesz a magyar és európai tudományos közéletben.

 

A kutatócsoport tagjai és kutatási területeik

A kutatócsoport tagjai  Földváry Kinga (a kutatócsoport vezetője 2025-től), Almási Zsolt (a kutatócsoport vezetője 2010-2024), Reuss Gabriella, Schandl Veronika. A kutatócsoport tagjai közé tartozott  Fabiny Tibor (alapító vezető 1999-2010), Palkóné Tabi Katalin, Stróbl Erzsébet, akik már nem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatói, de a csoporttal esetenként továbbra is együttműködnek, valamint Tóta Péter Benedek, Pintér Károly.

A kutatócsoport tagjainak publikációi:

Földváry Kinga MTMT

Almási Zsolt MTMT.

Reuss Gabriella MTMT

Schandl Veronika MTMT

 

A tagok kutatási témái között is több kapcsolódási pont van, ennek eredményeként rendszeresen szerepelnek közös pályázatokon és egyéb projektekben, 2000-2003 között a kutatócsoport közösen nyújtott be sikeres OTKA pályázatot, majd 2003-2005 között Almási Zsolt, 2005-2007 között Schandl Veronika, 2022-ben pedig Földváry Kinga egyéni OTKA pályázatot is nyert.

A csoporttagok kutatási területeinek egyik közös pontja a korai angol reneszánsz, a Tudor-kor irodalmának és kultúrájának feldolgozása; Almási Zsolt Francis Bacon és Thomas Elyot műveivel, Reuss Gabriella a Locrine című drámával, Földváry Kinga William Harrison Description of England című írásával foglalkozott behatóan. Mindannyian a Tudor Symposium nemzetközi kutatócsoport tagjai, és már több alkalommal vettek részt a Tudor Symposium konferenciáin, 2006-ban Piliscsabán (Almási Zsolt szervezőként is), 2008-ban pedig Sheffieldben.

A Kutatócsoport tagjai szervezték a HUSSDE (Hungarian Society for the Study of Drama in English) konferenciáit (2004, 2006, 2012, 2018), és állandó résztvevői a HUSSE (Hungarian Society for the Study of English, Magyar Anglisztikai Társaság) és ESSE (European Society for the Study of English, Európai Anglisztikai Társaság) konferenciáknak.

A csoporttagok kutatási területeinek másik közös pontja a Shakespeare-recepció különféle médiumai. Földváry Kinga a filmadaptációkban vizsgálja a Shakespeare-jelenséget a reneszánsz óta eltelt időszakban, mind a hazai, mind pedig nemzetközi (elsősorban angolszász, valamint közép-kelet-európai) kontextusban, Almási Zsolt a digitális médiumban, illetve  a kortárs prózai és táncszínházban, Reuss Gabriella a XIX. századi angol és magyar színházi életben történő befogadástörténetben, Schandl Veronika a XX. századi és kortárs színházban, valamint a burleszk hagyományban.

Kiterjedt kapcsolatainak köszönhetően a Kutatócsoport több, fontos európai kutatásnak résztvevője. Almási Zsolt, Földváry Kinga és Reuss Gabriella koordinálásával zajlott a Nemzetközi Visegrádi Alap által támogatott “Shakespeare in Central Europe after 1989: common heritage and regional identity” néven futó projekt (Project ID: 21920060). A projektből kötet is született: Shakespeare in Central Europe after 1989: Common Heritage and Regional Identity címmel (https://digilib.phil.muni.cz/en/node/1868), melynek szerkesztésében Schandl Veronika is részt vett. Ennek a projektnek a folytatása egy újabb V4-es kutatás volt (“Crossing Borders with Shakespeare since 1945”), amelyben Kutatócsoportunk ugyancsak fontos szerepet vállalt, amint ezt az azóta megjelent publikációk is mutatják. (https://czasopisma.uni.lodz.pl/szekspir/issue/view/1872)

A Kutatócsoport igen fontosnak tartja, hogy nemcsak a közép-európai régióban, hanem Európában is bekapcsolódjon a Shakespeare és reneszánsz kutatások fő irányaiba, ezért kutatóink mind az ESRA (European Shakespeare Research Association) illetve több európai Shakespeare társaság (SEDERI, Deutsche Shakespeare Gesellschaft, British Shakespeare Association, International Shakespeare Association) aktív tagjai. Nagy megtiszteltetésként 2023-ban mi fogadhattuk az ESRA kétévenként megrendezett konferenciáját, amelyen 35 ország közel 200 kutatója vett részt (absztraktfüzet). A nagy sikerű konferencia válogatott esszéiből Földváry Kinga és Schandl Veronika szerkeszt kötetet a Cahiers Élisabéthains különszámaként.

 

A kutatócsoport tagjainak közéleti és tudományszervező tevékenysége

A kutatócsoport tagjai a magyar és a nemzetközi Shakespeare-kutatásnak is aktív résztvevői, szervezői. Almási Zsolt 2013-ban életre hívta  a IV. Magyar Shakespeare Bizottságot, amelynek előbb ügyvezető titkára volt, majd 2023-tól elnöke lett. Schandl Veronikát 2023-ban választotta a tagság titkárnak, majd  Reuss Gabriella vette át ezt a feladatot. Földváry Kinga 2017 januárja óta a Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE) titkára. A kutatócsoport  minden tagja tevékeny részt vállal a Magyar Shakespeare Bizottság  munkájában és rendszeres résztvevői a Szegedi Tudományegyetemen kétévente megrendezett “Jágónak. Ki merre tart a magyar Shakespeare-kutatásban” c. konferencia-sorozatnak. A kutatócsoport minden tagja az Európai Shakespeare Kutató Társaság (European Shakespeare Research Association, ESRA) tagja is, konferenciákon rendszeresen szerveznek szemináriumokat vagy paneleket. Földváry Kingát 2023-ban választották az ESRA vezetőségébe, azóta az ESRA titkári feladatait látja el. A magyar és nemzetközi Shakespeare-recepció, valamint a tudományos munka fórumainak megismertetésébe a kutatócsoport a hallgatókat is bevonja, akik ezáltal részt vehetnek konferenciákon, a Shakespeare Bizottság ülésein, és közös színházlátogatásokon. 

 

A Kutatócsoport tagjai által szervezett konferenciák:

  • 2004 Piliscsaba: HUSSDE 2 (Hungarian Society for the Study of Drama in English): Schandl Veronika, Almási Zsolt, Földváry Kinga
  • 2006: Tudor Symposium konferencia szervezése: Almási Zsolt és Mike Pincombe
  • 2006 Piliscsaba: HUSSDE 3 konferencia szervezése: Schandl Veronika, Almási Zsolt, Földváry Kinga
  • 2010 Piliscsaba: Sounds of Silence konferencia szervezése: Reuss Gabriella és Pellérdi Márta
  • 2010 Piliscsaba: Shakespeare, Women, Theatre nemzetközi konferencia szervezése: Schandl Veronika
  • 2011 Piliscsaba: HUSSE (Hungarian Society for the Study of English, Magyar Anglisztikai Társaság) kétévente megrendezett konferenciájának szervezésében részt vett a kutatócsoport tagjai közül: Almási Zsolt, Schandl Veronika, Földváry Kinga
  • 2012 Piliscsaba: HUSSDE 4 konferencia szervezése: Almási Zsolt, Földváry Kinga, Reuss Gabriella, Schandl Veronika
  • 2018 Budapest: HUSSDE 5 konferencia szervezése: Almási Zsolt, Földváry Kinga, Reuss Gabriella, Schandl Veronika
  • 2019-2021: "Shakespeare in Central Europe after 1989" nemzetközi kutatópályázat az International Visegrand Fund támogatásával; a projekt koordinátora a PPKE BTK, a kutatás vezetője Almási Zsolt, a teljes kutatócsoport részvételével.
  • 2021-2023: “Crossing Borders with Shakespeare since 1945: Central and Eastern European Roots and Routes” nemzetközi kutatópályázat az International Visegrand Fund támogatásával; a projekt koordinátora a Masaryk University (Brno, Csehország), a teljes kutatócsoport részvételével
  • 2023 Budapest: ESRA2023 konferencia szervezése

  

Közösen szerkesztett kötetek:

  • HUSSE10-LitCult - Proceedings of the HUSSE10 Conference, szerk: Kinga Földváry, Zsolt Almási and Veronika Schandl, 2011, http://mek.oszk.hu/10100/10171/10171.pdf
  • Faces of English, szerk: Katalin Balogné Bérces, Kinga Földváry and Veronika Schandl, Piliscsaba: Pázmány Péter Catholic University, 2010.
  • Theatralia, 2021, vol. 24, special issue: Shakespeare in Central Europe after 1989: Common Heritage and Regional Identity (https://digilib.phil.muni.cz/handle/11222.digilib/143667), a különszám szerkesztői: Almási Zsolt, Földváry Kinga.
  • A kutatócsoport aktív szerepet vállalt a The Palgrave Encyclopedia of Global Shakespeare több mint 30 magyar vonatkozású szócikkének létrehozásában.
  • Theatralia 2024, Vol. 27 Issue 2, Theatre in the Digital Age https://digilib.phil.muni.cz/node/80603 Szerk: Almási Zsolt, Földváry Kinga.
  • Shakespeare and Change, Cahiers Élisabéthains, 2026, különszám (folyamatban), sz: Földváry Kinga, Schandl Veronika