Filozófiai és Művészettudományi Intézet 

Intézetvezető: Dr. Szakács Béla Zsolt egyetemi tanár, DSc, dr. habil.

Szakfelelős: Dr. Hankovszky Tamás egyetemi docens, PhD, dr. habil.

Titkárság: 1111 Budapest, Bertalan Lajos u. 2. (A telephely térképen IDE kattintva tekinthető meg.)

E-mail: filozofia@btk.ppke.hu 

 

Mit kell tudnom a Filozófia mesterképzésről?    

A filozófiáról kétféle értelemben szoktunk beszélni: mint tudományról, amely a gondolkodásra, a dolgok természetére, az értékekre és a normákra vonatkozó legáltalánosabb kérdésekkel foglalkozik, és mint egyfajta kalauzról a helyes, avagy boldog élethez vezető úton. A képzésünkben mindkét megközelítést érvényesítjük. 

A filozófia szak bevezet a nyugati gondolkodás két és fél évezredes történetébe, irányzataiba és problémáiba, hogy ezek fényében is értelmezhesd korunk és a kortárs filozófia aktuális problémáit. Hitvallásunk szerint a tudás, a táguló szellemi horizont, a kritikus látásmód, az összefüggések egyre élesebben kirajzolódó rendszere nem öncél, hanem arra is való, hogy alkalmassá tegye a hallgatót, hogy életét a nagy gondolkodók útmutatásait szem előtt tartva gondolja át és alakítsa. Emellett olyan készségeket is igyekszünk interaktív módon fejleszteni, amelyek ma, amikor a zárt tudásformák helyett az összefüggések gyors átlátásának, a logikus gondolkodásnak és a nyitott, kreatív problémamegoldásnak van értéke, jól kamatoztathatók a munkaerőpiacon és gyorsan változó világunk más területein.

 

Tantervek →

Szakképzettség megnevezése

okleveles filozófia szakos bölcsész

Képzési idő

4 félév

Munkarend

nappali/levelező

A képzésről

A filozófiáról kétféle értelemben szoktunk beszélni: mint tudományról és mint egyfajta kalauzról a helyes, avagy boldog élethez vezető úton. A képzéseinkben mindkét megközelítést érvényesítjük. Hitvallásunk szerint a tudás, a táguló szellemi horizont, a kritikus látásmód, az összefüggések egyre élesebben kirajzolódó rendszere nem öncél, hanem arra is való, hogy alkalmassá tegye a hallgatót, hogy életét a nagy gondolkodók útmutatásait szem előtt tartva gondolja át és alakítsa. Emellett olyan készségeket is igyekszünk interaktív módon fejleszteni, amelyek ma, amikor a zárt tudásformák helyett az összefüggések gyors átlátásának, a logikus gondolkodásnak és a nyitott, kreatív problémamegoldásnak van értéke, jól kamatoztathatók a munkaerőpiacon és gyorsan változó világunk más területein is.

A Filozófia MA képzéshez tartozó tantárgyak három csoportba oszthatók. Az első és legnagyobb a korábbi filozófiai ismeretek bővítését és mélyítését szolgálja. Tágabb összefüggésrendszerbe állítja az addigi ismereteket, vagy speciális részterületek feltárása révén hatványozza meg a korábban szerezett tudást. A második rész olyan kérdésekbe vezeti be a hallgatót, amelyek nem feltétlenül tartoznak a filozófia hagyományos területei közé, hiszen csak az utóbbi időben váltak jelentőssé (például környezetetika, vagy a filozófiai praxis). A mesterképzés különlegességét a harmadik egység adja, a nagy kreditértékű szakdolgozati munka. Tanulmányai végére a hallgató alkalmassá válik arra, hogy tanári támogatás mellett egy kutatási projektet tervezzen meg és hajtson végre, amely által önálló meglátásokra tesz szert, és olyan tézist állít fel, amelyet képes argumentatív módon kifejteni és megvédeni.

A felvétel feltételei

A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:

Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a szabad bölcsészet alapképzési szak.

Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá: azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.

A mesterképzésbe való belépéshez, a korábbi tanulmányok alapján szükséges minimális kreditek száma 30 kredit a filozófia, az esztétika vagy az etika területekről, továbbá a filozófiai álláspontok szabatos megfogalmazásának és továbbgondolásának képessége.

Felvételi vizsga

A szóbeli felvételi vizsga követelményét a Filozófia Tanszék oldalán találják itt.