Tantárgy adatlapja
Az Egyéni-, családi- és párkapcsolati életciklus című tárgy a családokat érintő és elkerülhetetlen normatív változásokról szól, melyek nem egyszer megnehezítik a család megszokott működésmódját.
A rendszerszemlélet alapján az egyes családtagot vagy családi diádokat, triádokat, vagyis a különböző formátumú alrendszereket érintő életciklusváltások nemcsak adott egyén vagy bizonyos alrendszerek (lásd pl. párkapcsolati, gyermek stb.) életére van hatással, hanem megmozgatják az egész családi rendszert, kimenetelükben egyszerre lehetnek erőforrás jellegűek vagy éppen elakadást, krízist okozók, de mindenképpen hatással bíró változásként vannak jelen a család egészében, még ha nem is minden családtag főszereplője a természetes változásnak.
A kurzus célja megismertetni a család működésében párhuzamosan zajló egyéni, családi és párkapcsolati életciklus állomásokkal a hallgatókat. Felmutatni a jellegzetes életciklus jellegű elakadásokat. A kurzus további célja kitüntetetten érzékeltetni az életciklus változások globális hatását a család egészére, illetve felhívni a figyelmet a különböző életciklusváltás (egyéni, családi és párkapcsolati) párhuzamos és egymás alakulását befolyásoló tényezőjére.
Az elméleti alapok mentén a kurzus során drámapedagógia (pl. szerepjáték) technikáján keresztül láttatjuk az életciklusbeli változások (erőforrás vs. elakadás jellegű) hatásait a családon belül, kitüntetetten arra, hogy a segítő hogyan tud ezek működésmódjára rámutatni, illetve kezelni és kezelhetővé tenni a család számára az elakadásokat, és ebben felhasználni a meglévő családi erőforrásokat.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Erikson, H. E. (1997). Az emberi életciklus. In L. Bernáth & K. Solymosi (Eds.), Fejlődéslélektan olvasókönyv. (pp. 27-43). Budapest, HU: Tertia. (ISBN 9638512989)
Goldenberg, H. & Goldenberg, I. (2008). A család fejlődése: folytonosság és változás. In H. Goldenberg & I. Goldenberg, Áttekintés a családról I. kötet. (pp. 34-70). Budapest, HU: Animula. (ISBN 9789639751170)
Rosta, A. (2021). Családspecifikus szemléleti modellek 2. Életciklus-szemlélet. In A. Rosta & A. Riez Rostáné (Eds.), Szociálpedagógia-szakszociálpedagógia. (pp. 144-177). Budapest, HU: L’Harmattan. (ISBN 9789634146957)
AJÁNLOTT IRODALOM:
Koltai, M., Balogh, K. & Kurimay T. (2004). Családterápia és családkonzultáció az életciklus modell alapján. In T. Kurimay (Ed.), Családterápia és családkonzultáció. (pp. 153-211). Budapest, HU: Coincidencia. (ISBN 9632161394)
Komlósi, P. & Pécsi, R. (2014). A család működéséről. In P. Komlósi (Ed.), Családi életre és kapcsolati kultúrára felkészítés. (pp. 79-107). Budapest, HU: L’Harmattan – KRE. (ISBN 9789632366777)
Pincus, L. & Dare, C. (2007). Titkok a családban. A meghitt kapcsolatok rejtett rétegei. Budapest, HU: Animula. (ISBN 9789639751118)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a család rendszerszemléletű megközelítésének összetevőit, a megfelelő intervenciók és hatásmechanizmusok lehetőségeit.
Ismeri az egyéni-, családi- és párkapcsolati életciklus fejlődési állomásait és azok egyéni és családi kihívásait, a család működésére ható rizikóit.
b) képesség
Képes segítő konzultációt lefolytatni mind az egyénnel, mind a családtagokkal.
Képes felismerni az egyéni-, családi- és párkapcsolati életciklus elakadásokat, krízisállapotokat.
Képes az életciklusbeli változások miatt a generációk, illetve az egyes családtagok között megjelenő családi nehézségek és konfliktusok kezelésére.
Képes az egyéni, családi és párkapcsolati életciklusváltás során felismerni az egyes generációkban, illetve az egyes családtagokban rejlő potenciálokat és képes ezek család javát szolgáló felhasználásra.
c) attitűd
A mindenkit másképpen érintő életciklusváltás családi nehézségében neutrális viszonyulást képes tükrözni és mindenki hozzáállását elfogadni és értően kezelni.
Rendszerszemléletű, mentálhigiénés beállítottságú, interdiszciplináris gondolkodás jellemzi.
Preventív szemlélet jellemzi (megelőzés, ártalomcsökkentés, lelki egészségvédelem).
d) autonómia és felelősség
Munkáját minden körülmények között felelősen, a mentálhigiénés családkonzulensi munka értékei és alapelvei mentén, elméleti és gyakorlati megalapozottsággal végzi és képviseli.
A szakmai - etikai elveket és kompetenciahatárokat megtartja.
Szakmáját mindenkor felelősen képviseli.