Tantárgy adatlapja
A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a magyar művelődéstörténet legfontosabb fejezeteivel, folyamataival és jelenségeivel. A kurzus hangsúlyt helyez az eszmék, a társadalom és a művelődés közötti összefüggések bemutatására, és a középkori és kora újkori előzmények felvázolása után behatóan tárgyalja a 19-20. századi művelődés különféle területeit. Ennek során kitérünk a magyar művelődés legfontosabb területeire: az irodalom, a filozófia, a tudományok, az oktatás és a képzőművészetek területeire. A kurzus felvázolja a kortárs magyar művelődés sajátosságait, társadalmi feltételrendszerét és legfontosabb irányzatait.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Magyar művelődéstörténet (szerk. Kósa László), Osiris, Budapest, 2006. ISBN 963389722X
Romsics Ignác: Magyarország története a XX. században. Osiris, Budapest, 2010. (kultúrával kapcsolatos fejezetek) ISBN 9789632761794
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a társadalomtudományokra jellemző adatgyűjtési, feldolgozási és értelmezési technikákat, és a politikai kutatás megkülönböztető sajátosságait.
b) képességei
Képes a társadalmi konfliktusok és problémák bonyolult rendszerében eligazodni, szűkebb szakterületén elmélyültebb ismereteire építve aktívan be tud kapcsolódni a konfliktusok feltárásának munkálataiba.
c) attitűdje
Nyitott minden társadalomkritikai szerepvállalásra, ha szakmai felfogásával ütköző folyamatok indulnak el társadalmi környezetében.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.