Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Nemzetközi kapcsolatok története
Tárgy kódja: BMNNT05900M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Zsinka László
Tárgyleírás:

A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a 19-20. századi hegemóniatörténet főbb aspektusaival, különös tekintettel az 1945 utáni korszak történetére. A kurzus során a hegemóniaciklusok gazdasági és diplomáciatörténeti összefüggéseinek együttes bemutatására törekszünk. A tantárgy részben az angol és különös tekintettel az amerikai hegemónia elemzésére összpontosít, és arra törekszik, hogy az elméleti összefüggések, a diplomáciatörténeti anyag, valamint multidiszciplináris megközelítés (gazdaság + politika) együttesen járuljon hozzá a hallgatók szemléletmódjának és tárgyi tudásának elmélyítéséhez.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Johnson, Paul 2007: A modern kor. A 20. század igazi arca. Budapest: XX. Század Intézet. ISBN 9789638678454

Kennedy, Paul 1992: A nagyhatalmak tündöklése és bukása. Budapest: Akadémiai Kiadó. ISBN 9630560763

Kissinger, Henry 1998: Diplomácia. Budapest: Panem-Grafo. ISBN 9635451997

Magyarics Tamás 2014: Az Egyesült Államok külpolitikájának története. Budapest: Antall József Tudásközpont. ISBN 9789638748676

Zsinka László: Az észak-amerikai civilizáció. In: Dévényi Kinga (szerk.): Civilizációk Kelettől Nyugatig. Budapest: BCE. Nemzetközi Tanulmányok Intézet. 409-448 http://unipub.lib.uni-corvinus.hu/3657/1/civilizaciok.pdf

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Magas szinten ismeri és a magabiztos gyakorlati használhatóság követelményeinek megfelelően érti és értelmezi a legfontosabb társadalomtudományi összefüggéseket.

<

p class="cs43AFF24">Ismeri a nemzetközi kapcsolatok elméletének legfontosabb paradigmáit, és tájékozott az egyes elméleti irányzatok közötti vitákkal kapcsolatban.

Ismeri a nemzetközi politikai, gazdasági, jogi és társadalmi intézmények és folyamatok mélyebb összefüggéseit.

Ismeri a nemzetközi kapcsolatokat alakító legfontosabb hegemóniatörténeti tényezőket.

b) képességei

Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.

Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek gazdasági és politikai érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.

Képes megérteni és elemezni azokat a hegemóniatörténeti tényezőket, amelyek hozzájárultak a nemzetközi kapcsolatok formálódásához.

c) attitűdje

Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.

d) autonómiája és felelőssége

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BMNT-XNT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szechenyi-img-alt