Tantárgy adatlapja
A tantárgy elsajátítása során a hallgatók megismerkednek a 19-20. századi hegemóniatörténet főbb aspektusaival, különös tekintettel az 1945 utáni korszak történetére. A kurzus során a hegemóniaciklusok gazdasági és diplomáciatörténeti összefüggéseinek együttes bemutatására törekszünk. A tantárgy részben az angol és különös tekintettel az amerikai hegemónia elemzésére összpontosít, és arra törekszik, hogy az elméleti összefüggések, a diplomáciatörténeti anyag, valamint multidiszciplináris megközelítés (gazdaság + politika) együttesen járuljon hozzá a hallgatók szemléletmódjának és tárgyi tudásának elmélyítéséhez.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Johnson, Paul 2007: A modern kor. A 20. század igazi arca. Budapest: XX. Század Intézet. ISBN 9789638678454
Kennedy, Paul 1992: A nagyhatalmak tündöklése és bukása. Budapest: Akadémiai Kiadó. ISBN 9630560763
Kissinger, Henry 1998: Diplomácia. Budapest: Panem-Grafo. ISBN 9635451997
Magyarics Tamás 2014: Az Egyesült Államok külpolitikájának története. Budapest: Antall József Tudásközpont. ISBN 9789638748676
Zsinka László: Az észak-amerikai civilizáció. In: Dévényi Kinga (szerk.): Civilizációk Kelettől Nyugatig. Budapest: BCE. Nemzetközi Tanulmányok Intézet. 409-448 http://unipub.lib.uni-corvinus.hu/3657/1/civilizaciok.pdf
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Magas szinten ismeri és a magabiztos gyakorlati használhatóság követelményeinek megfelelően érti és értelmezi a legfontosabb társadalomtudományi összefüggéseket.
Ismeri a nemzetközi kapcsolatok elméletének legfontosabb paradigmáit, és tájékozott az egyes elméleti irányzatok közötti vitákkal kapcsolatban.
Ismeri a nemzetközi politikai, gazdasági, jogi és társadalmi intézmények és folyamatok mélyebb összefüggéseit.
Ismeri a nemzetközi kapcsolatokat alakító legfontosabb hegemóniatörténeti tényezőket.
b) képességei
Képes a megszerzett interdiszciplináris ismeretek birtokában egy adott világpolitikai konfliktus és válság külpolitikai elemzésére.
Képes definiálni a nemzetközi rendszer egyes szereplőinek gazdasági és politikai érdekeit, illetve azok összefüggésrendszerét.
Képes megérteni és elemezni azokat a hegemóniatörténeti tényezőket, amelyek hozzájárultak a nemzetközi kapcsolatok formálódásához.
c) attitűdje
Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.
d) autonómiája és felelőssége
Önálló és felelős szereplője szakterülete tudományos életének, képviseli szakmai elveit és kutatási eredményeit minden lehetséges fórumon.