Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy megismertessen a nemzetközi kapcsolatok legfontosabb elméleteivel és esettanulmányok révén rávilágítson a nemzetközi rendszer működésének sajátosságaira. Az esettanulmányok a posztbipoláris világ lényeges tendenciáit, régióit és konfliktusait mutatják be: globalizációs elméletek, amerikai nagyhatalom és külpolitika, az Európai Unió jövője, Kelet-Ázsia a nemzetközi rendszerben, valamint az iszlám és a Nyugat konfliktusa. A hallgatók a szövegek olvasása és elemzése révén is elsajátítják az elméleti összefüggéseket és a tudományos terminológiát. A tantárgy során arra törekszünk, hogy esettanulmányokon keresztül elmélyüljön a hallgatók nemzetközi viszonyokra vonatkozó elemzőkészsége.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Brzezinski, Zbigniew (2013): Stratégiai vízió. Antall József Tudásközpont. Budapest.
Ferry, Jean-Marc – Thibaud, Paul (2006): Vita Európáról. L’Harmattan. Budapest.
Gilpin, Robert (1987): The Political Economy of International Relations. Princeton University Press. Princeton.
Huntington, Samuel P. (1998): The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order. Touchstone Books. New York. (Huntington, Samuel P. (1998): A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása. Európa. Budapest.)
Khanna, Parag (2017): Konnektográfia. HVG Könyvek. Budapest.
Lechner, Frank, J. – Boli, John (ed.) (2012): The Globalization Reader. Wiley – Blackwell. Oxford.
Rostoványi Zsolt (2004): Az iszlám világ és a Nyugat. Corvina. Budapest.
Zakaria, Fareed (1997): The Rise of Illiberal Democracy. In: Foreign Affairs. 1997. 76. 6. 22-43.
>