Tantárgy adatlapja
A tantárgy elsajátítása során a hallgatók beható ismeretekre tesznek szert a nemzetközi kapcsolatok területén. A 19-20. századi hegemóniatörténet főbb fejezetei és leginkább az 1945 utáni korszak történetén keresztül kerül sor a nemzetközi rendszer sajátos vonásainak a bemutatására. A kurzus során a hegemóniaciklusok gazdasági és diplomáciatörténeti összefüggéseinek együttes elemzését tűzzük ki célul. A tantárgy a brit, majd az amerikai hegemónia ismertetésére összpontosít, valamint arra törekszik, hogy a multidiszciplináris megközelítés, az elméleti összefüggések, illetve a diplomácia- és gazdaságtörténeti anyag együttesen járuljon hozzá a hallgatók szemléletmódjának és tárgyi tudásának elmélyítéséhez a nemzetközi viszonyok terén.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Gilpin, Robert 1987: The Political Economy of International Relations. Princeton University Press. Princeton.
Kennedy, Paul 1992: A nagyhatalmak tündöklése és bukása. Akadémiai Kiadó. Budapest. (Kennedy, Paul 1987: The Rise and Fall of the Great Powers. Vintage Books. New York.)
Wee, Herman van der 1986: A lefékezett jólét. Újjáépítés, növekedés és struktúraváltás a világgazdaságban 1945-1980. Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó. Budapest.
Zsinka László 2018: Az észak-amerikai civilizáció. In: Dévényi Kinga (szerk.): Civilizációk Kelettől Nyugatig. BCE Nemzetközi Tanulmányok Intézet. Budapest. 409-448.