Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Vallásfilozófia
Tárgy kódja: BMNSF08900M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Czakó István József
Tárgyleírás:

A tárgy a vallásfilozófia kortárs irányzatairól, problémaköreiről és vitáiról nyújt áttekintést. A kontinentális fejlemények közül kiemelten tárgyaljuk a francia fenomenológia teológiai fordulatát (Henry, Marion), valamint Vető, Spaemann és William Desmond nagyszabású vallásfilozófiai munkásságát. Az analitikus szerzők közül elsődlegesen Swinburne, Plantinga, Inwagen, Philips, Taliaferro és Craig hozzájárulását tekintjük át a vallásfilozófia kurrens vitáihoz, melyek közül kiemelkednek a természeti teológiával, az új ateizmussal, a református episztemológiával, a vallási kijelentések racionális igazolhatóságával, a vallás és a tudomány viszonyával, a vallási tapasztalással, a csodák lehetőségével, a rosszal és test-lélek dualizmussal kapcsolatos kérdések. A kurzus során a kortárs viták tematikusan gazdag és szerteágazó anyagából fókuszálunk néhányra, és megkíséreljük feltárni mélyebb összefüggéseiket és tendenciáikat.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Abraham, William James: An Introduction to the Philosophy of Religion. Englewood Cliffs, Prentice-Hall, 1985.

Desmond, William: Godsends: From Default Atheism to the Surprise of Revelation. Notre Dame, Indiana, University of Notre Dame Press, 2021.

Geivett, Douglas R.-Sweetman, Brendan (szerk.): Contemporary Perspectives on Religious Epistemology. Oxford, Oxford University Press, 1993.

Peterson, Michael L.-VanArragon, Raymond J. (szerk.): Contemporary Debates in Philosophy of Religion. Blackwell, 2005.

Philips, D. Z.: Religion and Friendly Fire: Examining Assumptions in Contemporary Philosophy of Religion. Routledge, 2004.

Ruloff, Colin-Horban, Peter (szerk.): Contemporary Arguments in Natural Theology: God and Rational Belief. London-New York-Oxford-New Delhi-Sidney, Bloomsbury, 2021.

Taliaferro, Charles: Contemporary Philosophy of Religion. Vendor, Wiley-Blackwell, 1998.

Wainwright, William J. (szerk.): The Oxford Handbook of Philosophy of Religion. Oxford, Oxford University Press, 2005.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Áttekintéssel rendelkezik a filozófia belső összefüggésrendszeréről, továbbá a filozófia és a rokon tudományok kapcsolatrendszeréről.

Elmélyültebb, az illető problémaköröket részleteiben is feltáró ismereteket szerzett a filozófia több részterületéről.

Elsajátította és aktívan alkalmazni tudja az összetett tudományos problémákkal foglalkozó dolgozatok elkészítéséhez szükséges módszertani ismereteket.

b) képességei

Képes analitikus, összefoglaló és további elmélyülést megalapozó gondolkodásra, a szövegek elemzésének, a szövegeknek a filozófiai tradíció egészén belüli elhelyezésére és értelmezésére.

Képes a fogalmi gondolkodás és az absztrakció értő használatára.

Képes a filozófia egészével, illetve annak egy-egy részdiszciplínájával, továbbá ezek alkalmazásával kapcsolatos problémák felismerésére és kreatív kezelésére.

Szakmai és interdiszciplináris ismereteik alapján önálló kutatások kialakítására és lefolytatására képes.

A kor igényeinek megfelelően hatékonyan tud kommunikálni, továbbá az információkat, érveket és elemzéseket szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerint írásban és szóban is képes magas szinten bemutatni.

Képes eredményeit különböző tudományos fórumokon megjeleníteni.

Képes aktuális kérdések eszmetörténeti és filozófiai elemzésének áttekintésére és újragondolására a globális változások legfontosabb - multikulturális, természeti-környezeti és társadalmi-politikai - összetevői tekintetében.

c) attitűdje

Nyitott a megoldandó problémák megértése és ezek megoldása iránt.

Törekszik saját tudása magasabb szintre történő emelésére, képzési területén belül további elmélyült kutatások művelésére, önfejlesztéssel folyamatosan új képességek kialakítására és ebben mások hasonló törekvéseinek előmozdítására.

d) autonómiája és felelőssége

Érdeklődik, nyitott, és állást foglal a filozófia és a kultúra, illetve a filozófia és a tudományok közötti párbeszéd során.

Alapos szakmai, kulturális és tudományos tájékozottságot, nagyfokú kreativitást, valamint komoly elemző készséget, figyelmet, átfogó és elmélyült ismereteket igénylő feladatokat fogalmaz meg és valósít meg következetesen.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

filozófia BMNB-XFI mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTAN osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA10 osztatlan képzés Nappali magyar 10 félév BTK
osztatlan tanári képzés BONP-XTA11 osztatlan képzés Nappali magyar 11 félév BTK
szechenyi-img-alt