2. helyezés a BKF protokoll versenyén

2013.06.03.

Engedjétek meg, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem nevében sok
szeretettel gratuláljak a csapatnak (Gősy Katalin, Gyöngy Ádám,
Ivanics Anikó, Móricz Veronika, Szentpály-Juhász Noémi) a 2013. május
17-19. között megrendezett Nemzetközi Főiskolai és Egyetemi Kommunikációs, Viselkedéskultúra és Protokoll Versenyen elért második helyezéshez!

Mondanátok egy pár szót arról, hogy pontosan mi is ez a verseny, és hogy kerültetek kapcsolatba vele?

Szentpály-Juhász Noémi:

A Budapesti Kommunikációs Főiskola harmadik éve rendezi meg ezt a versenyt. Idén 11 csapat vett részt, ebből kettő határon túli (egy erdélyi gimnáziumi csapat Szászrégenből és egy Kárpátaljáról). A lehetőségre egy csoporttársunk hívta fel a figyelmünket és rögtön kedvet is kaptunk hozzá. A felkészüléshez Pereszlényi Zoltán Tanár Úrtól kértünk segítséget, akitől megtudtuk, hogy két évvel ezelőtt a Pázmányos nemzetközisek már képviseltették magukat, és hogy az akkori csapat megnyerte a versenyt. Ez kellő motivációt nyújtott számunkra, hogy mi is megmérettessük magunkat.

Miként zajlott a felkészülés és hogyan működött a csapatmunka?

Gősy Katalin:

A felkészülés alapvetően Pereszlényi Zoltán Tanár Úr segítségével zajlott. Három különfoglalkozáson is részt vettünk a vezényletével, emellett az egyetemi „Diplomácia gyakorlata és szakmai ismerete" órája is fontos tapasztaltnak bizonyult a számunkra. A csapatunk tagjai külön-külön is több alkalommal találkoztak, hiszen az elméleti tudás megalapozása mellett projektmunkákat is végeztünk. A felkészülés a baráti hangulatnak köszönhetően rendkívül gördülékenyen folyt, előzetesen megosztottuk, hogy mindenki egy-egy specifikus területre koncentráljon, így együttesen jóval szélesebb képet kaptunk a témakörről.

Hogyan nézett ki pontosan a verseny és az utolsó forduló?

Gyöngy Ádám:

Maga a verseny két fordulóból állt. Az első fordulóra egy tanulmányt kellett készíteni „Hagyományőrzés-hagyományteremtés"  címmel. Az általunk elkészített pályamunka mellé egy térbeli képeslapot (pop-up) és egy kihajtogatható leporello képeslapot mellékeltünk, igyekezvén minden lehetőséget kihasználni a siker érdekében. Az elkészült műveket szavazásra bocsátották a verseny facebook-oldalán keresztül. A legjobb három munka után a versenyzők a második forduló elején vehették át a díjakat. A második fordulóra május 18-án került sor a BKF-en. Itt a protokollról és az etikettről szerzett elméleti és gyakorlati tudásunkról kellett számot adni olyan témakörök érintése során többek között, mint: általános viselkedéskultúra, általános protokollkérdések, katonai protokoll, egyházi protokoll, megjelenés kultúra, jelképfelismerés, szómagyarázat, táncfelismerés. A nap során írásbeli és aktív szóbeli feladatok minél precízebb teljesítését várták tőlünk a szervezők és a zsűri, melynek elnöke Dr.Maria Teresa Otero Alvarado, az OICP (Nemzetközi Ceremónia és Protokoll Szervezet) vezetőjevolt.

Mit javasoltok annak, aki a jövőben fontolgatja, hogy szintén elindul?

Móricz Veronika, Ivanics Anikó:

Azt javasoljuk mindenkinek, aki a protokoll iránt érdeklődik, hogy vágjon bele, mert egy ilyen verseny nagyszerű tudáspróba, ráadásul játékos formában. Egy jó helyezés elérése pedig csak még jobban motiválja az embert, hogy érdemes volt időt, energiát belefektetni a készülésbe. Nemcsak nemzetközi tanulmányok szakos hallgatók indultak, szóval a lehetőség bárki számára adott. Jó érzés volt egyetemünket képviselni, hiszen végig úgy éreztük, hogy nemcsak magunkért csináljuk a versenyt, hanem a Pázmányért, és az a cél, hogy hozzájáruljunk egyetemünk jó híréhez még jobban összekovácsolt minket. Azt képzeltük a verseny előtt, hogy majd stresszes vetélkedésben lesz részünk, de mind a szervezés, mind a zsűri sokat tett azért, hogy kellemesen és oldottan érezzük magunkat a verseny alatt, és úgy álljunk hozzá, mint egy társasjátékhoz. Ehhez nagyban hozzásegítettek könnyedebb, izgalmas feladatok, mint felismerni az adott ország zenéjére felvonuló népviseletbe öltözött modellekről, vajon melyik országot szimbolizálhatják; vagy amatőr táncosok bemutatójából kitalálni táncfajtákat. Emellett szórakoztató fellépésekre is sort kerítettek a rendezvény keretében, köztük az egyik csapat váratlan néptáncbemutatójára, és egy musical énekesnő előadására. Amire a lexikális és általános műveltségi tájékozottságon és felkészültségen kívül érdemes figyelni, hogy a versenyző maga is alkalmazza a tanultakat: fontos a megfelelő és egységes megjelenése a csapatnak, a határozott fellépés és kifejezésmód, illetve az improvizációs képesség, amelyet a zsűri különféle rögtönzött szituációs feladatokkal is tesztelt. Összességében tehát úgy véljük, hogy a felkészülés során megszerzett tudás és maga a verseny a későbbiekben is mindenki számára hasznos lehet, hiszen ezek a tapasztalatok az élet számos területén alkalmazhatóak.

Készítette:

Matkó Anett

Események

13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
20.
2024. szept.
BTK
Az Örökkévalóság megörökítése: a jeruzsálemi örmény fotográfia
Magyar Képzőmüvészeti Egyetem
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 111-112
További események
szechenyi-img-alt