Beszámoló a Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport november 10-i workshopjáról

2014.11.11.
Kelet-Ázsia a 21. században – Biztonsági kockázatok és kihívások

A PPKE BTK Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport második workshopja - amelyet Dr. Salát Gergely, szakmai igazgató moderált - a kelet-ázsiai biztonsági kockázatokkal és kihívásokkal foglalkozott. Az előadók arra keresték a választ, hogy milyen szerepet töltenek be a régió országai a kollektív biztonsági rendszerben, mennyire hatékony az általuk létrehozott ASEAN Regionális Fórum, illetve, hogy mekkora a valószínűsége annak, hogy a közeljövőben létrejön egy „ázsiai NATO”.

A közel két órás esemény alatt a négy előadó, a kelet-ázsiai biztonsági rendszer valamennyi aspektusát bemutatta. Elsőnek Dr. Marton Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetének adjunktusa beszélt a kelet-ázsiai országok szerepéről a nemzetközi tehermegosztásban. Az előadó rámutatott, hogy habár az államokat sokszor haszonmaximalizálónak tartjuk, valójában rengeteg biztonsági kihívás kapcsán kooperálnak. A nemzetközi tehermegosztásból a kelet-ázsiai országok is jócskán kiveszik a részüket. Marton Péter példaként a humanitárius segítségnyújtást, a békefenntartó akciókat, a kalózkodás elleni összefogást és a globális pénzügyi kormányzást említette.

Dr. Klemensits Péter, a Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa a hidegháborús biztonsági környezetről és a délkelet-ázsiai multilateralizmus kezdeteiről tartott előadást. Lényegében arra kereste a választ, hogy miért nem alakult ki regionális biztonságpolitika a régióban. Megismerhettük a kollektív biztonsági rendszer kiépítésének kezdeteit és eredményeit, a SEATO és az ASEAN szervezeteket.

Dr. Rónaháti Cecília, a Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport tudományos segédmunkatársa az ASEAN Regionális Fórumot (ARF) mutatta be. Prezentációjából kiderült, hogy a szervezet - a hangzatos prioritások ellenére - nem több, mint egy „talking shop”. Az előadó véleménye szerint ugyanakkor ez nem meglepő, hiszen létrehozói éppen ennek szánták azt.

A workshopot, Dr. Lukács József, volt pekingi diplomata előadása zárta. Ő a kelet-ázsiai biztonsági rendszert a "plusz három" (Japán, Korea, Kína) aspektusából vizsgálta. Kiderült, hogy az ASEAN „plusz hármat”, inkább ASEAN „plusz egy, plusz egy, plusz egyként” lehetne definiálni, mivel mind a három ország verseng egymással és habár sok tekintetben együttműködnek, leginkább mégis csak a saját érdekeiket tartják szem előtt.

A workshop konklúziójaként, az előadók egyetértettek abban, hogy a közeljövőben nem várható egy "ázsiai NATO" megalakulása.

Az előadást több kérdés valamint szakmai vita követte.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
15.
2025. máj.
BTK
A piramisok árnyékában. Identitás, politika, és társadalom a mai Egyiptomban
Sophianum 112
16.
2025. máj.
BTK
Pintér Károly habilitációs előadása
Danubianum 813
17.
2025. máj.
BTK
Kari TDK 2025 tavasz
Danubianum
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
17.
2025. máj.
BTK
Tanártovábbképzési nap
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt