Beszámoló Rácz András előadásáról

2016.04.01.

A Pázmány International Club első tavaszi eseményén Rácz András, egyetemünk oktatója a majdani „térhódítás” óta eltelt két év történéseiről tartott előadást március 17-én.

Bevezetésképpen a mai Ukrajna területének történelméről hallhattunk, mely során a Krím-félsziget mindenkori „hovatartozása” érzékelhetően és érthető módon nagy hangsúlyt kapott, illetve az ország „peremvidék”-volta (nomen est omen) is tisztázásra került. Mint kiderült: a ténynek, miszerint az etnikai és nyelvi határok Ukrajnában nem mindig estek egybe az évszázadok során, árnyalt és körültekintő véleményformálásra kell késztetnie az ebben a térségében szemlélődőket.

A közelmúlt konkrét történéseire, mérföldköveire referenciapontként utaló előadó értelmezésén keresztül, az események mögött – és a sorok között – megbúvó összefüggésekről is képet kaphattak az előadáson megjelentek. Ukrajna politikájának a történelem során magáévá tett, a politikai pozíciók elnyerése – és kiosztása – során napjainkban is tetten érhető vonásain keresztül a poszt-szovjet térség szakértője mintegy bepillantani hívott és engedett az ukrán és az orosz politikai elit gondolkodásmódjába: a résztvevők elképzelést alkothattak az ukrán és az orosz területeken folyamatosan az események mögött munkáló, a fordulatokat a korrupcióra és a nepotizmusra bízó gondolatiságról. Összességében, az elhangzottak alapján világossá vált, hogy a volt Szovjetunió ezen államaiban a szovjet örökség sajátságos módon jelenleg is érezteti a hatását.

Az előadás során figyelmet kaptak az elmúlt évek történéseivel kapcsolatos félrevezető narratívák is: az ukrajnai helyzet polgárháborús voltát és a jelenlegi ukrán rendszer legitimációját illetően valóságos mítoszrombolás történt. A későbbiekben a jelenleg (is) instabil, súlyos gazdasági nehézségekkel küszködő ukrán kormányzat (habár időközben a Jacenyuk-adminisztráció helyébe új kormány lépett) jövőjéről szóló néhány lehetséges forgatókönyv is szóba került. Ukrajna kétségkívül segítségre szoruló, államcsőd közeli helyzetével kapcsolatban pedig a nyugati hitelezők felelőssége is felmerült.    

 

Vajas Anna

Nemzetközi tanulmányok BA szak

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt