Beszámoló Sam Mohamad Syria: Unended Story c. előadásáról

2015.04.17.

A Pázmány International Club (PIC) április 16-i rendezvényének előadója, Szíriából érkezett hozzánk, így valóban első kézből értesülhettünk az ottani eseményekről. Sam Mohamad-ot Major Balázs, a PPKE BTK Régészeti és Arab tanszékének docense mutatta be a hallgatóságnak.

A prezentáció - amit az előadó saját készítésű fényképei színesítettek - Szíria rövid, általános bemutatásával indult. Megtudhattuk, hogy:

  • Szíria a termékeny félhold egyik legősibb állama, amely már Kr.e. 200 000-ben is létezett
  • Damaszkusz a világ legrégebben lakott fővárosa
  • itt található a világ legrégibb keresztény kápolnája, valamint Szent János otthona
  • több római császár és római pápa is innen származott
  • az ország számos UNESCO világörökségi helyszínnek ad otthont

Az ország történelme több hasonlóságot is mutat Magyarországéval. Az évszázadok során Szíria több nagy birodalomnak is a része volt, köztük négyszáz évig a Török Birodalomnak is, egészen 1918-ig. Az első világháborút követően a Sykes-picot egyezmény következtében a győztes nagyhatalmak szétdarabolták, létrehozva a mai, az eredetinél jóval kisebb méretű országot, amely 1920 és 1946 között francia mandátumterület lett. Az 1946-os év az ország történetének egyik legjelentősebb dátuma, hiszen ekkortól létezik a Szíriai Arab Köztársaság. A független állam első évtizedeit politikai instabilitás jellemezte, amelynek az 1963-as év vetett véget, amikortól is a Baath párt kezdte meg a kormányzást.

A prezentáció második részében az Arab Tavasz utáni Szíriáról kaphattunk átfogó és meglehetősen szomorú képet. Az országot 2011. március közepén érte el az arab forradalmi hullám. A tüntetők ellen 2011. március 23-án lépett fel először a kormány és ez az összecsapás már több halálos áldozatot is követelt. Az előadó többször is elmondta, hogy törekszik az objektív állásfoglalásra, hangsúlyozva, hogy a legtöbb összecsapás esetén nem lehet pontosan tudni, hogy ki kezdi a támadást vagy éppen melyik oldal kitől kap fegyvereket.

A nemzetközi közösséget a kezdetektől megosztotta a szíriai helyzet. Bassar el-Asszad országával hagyományosan jó kapcsolatot ápoló nemzetek, így Oroszország, Irán vagy a BRICS országok, a kormányt támogatták, amíg a nyugat a „mérsékelt ellenzéket”.

Sam Mohamad véleménye szerint kialakult egy úgynevezett „médiaháború” Szíria ellen, vagyis a sajtó sokszor nem törekszik arra, hogy objektíven és a valósághoz hűen mutassa be az ottani eseményeket. Felhívta arra is a figyelmet, hogy a pusztítások következtében rengeteg a munkanélküli, amivel mindegyik oldal visszaél: sokszor pénzt kapnak az emberek azért, hogy egy-egy tüntetésen részt vegyenek. Szintén az elképesztő szegénység miatt, a férfiaknak nincs más választásuk, minthogy valamelyik oldal zsoldosaivá váljanak.

A több, mint négy éve tartó harcokban a lakosság 80 százaléka elszegényedett, az ország infrastruktúrájának 90 százaléka (!) megsemmisült, minimum 200.000 ember meghalt és 4 millió szíriai menekült el szomszédos államokba. Az infláció, ami 2010-ben még csak 4.4 százalékos volt, ma már 300 százalék, az ország gazdasági vesztesége meghaladja a 200 milliárd dollárt. Egy friss térképen jól látható volt az Iszlám Állam (ISIS) előretörése, amely ma már az ország nagyobbik felét az uralma alatt tartja. Sam Mohamed véleménye szerint egyedül egy nemzetközi ISIS elleni együttműködés jelentheti a megoldást a jelenlegi elképesztő pusztításra.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt