Forradalmi retorika és forradalmi eszkatológia

2014.05.15.
Mika Luoma-aho (Lappföldi Egyetem, Finnország) tartott előadást a Nemzetközi Tanulmányok Tanszéken a politika és a vallás kapcsolatáról.

Forradalmi retorika és forradalmi eszkatológia

Előadás és szeminárium a Nemzetközi és Politikatudományi Intézetben

Május 6-án Mika Luoma-aho (Lappföldi Egyetem, Finnország) tartott előadást a Nemzetközi Tanulmányok Tanszéken a politika és a vallás kapcsolatáról. Az előadás a finn professzor jelenleg folyó kutatásairól számolt be, amelyek Alvin Plantinga 'református ismeretelméletét' alkalmazzák a politikai teológiára, különös tekintettel a politikai rossz fogalmára, és a nemzetállamra mint a politikai rossz feltartóztatásának állítólag egyetlen eszközére. Az előadás, amelyet számos videóbejátszás illusztrált (pl. Werner Herzog 'A mélységbe' című dokumentumfilmjének előzetese) komoly vitát váltott ki a közönség körében az erkölcsi, politikai és vallási elvek elválaszthatóságáról.

Emilia Palonen (Helsinki Egyetem, Finnország) már az előadást követő vita során is felvetette a politikával szembeni vallási ellenállás kérdését, amelyet két nappal később a Politológia Tanszék 'Forradalmi mozgalmak' szemináriumán fejtett ki bővebben. Abban mindkét előadó egyetértett, hogy a 'forradalom' egyfajta ideáltipikus konstrukció, retorikai vagy politikai eszkatológiai fogalom. A 'gyökeres újdonság', a 'társadalmi egyenlőség' vagy a 'nemzeti egység', amelyre a forradalmak hivatkoznak, valójában félrevezetőek: sokkal jellemzőbb rájuk a folytonosság, a vezetők és a vezetettek hierarchiája, vagy a közösség megosztása.

Különösen érdekesnek bizonyult a forradalomra alkalmazott különböző szavak elemzése: a finn 'vallankumous' egyszerűen hatalomváltást jelent; a magyar 'forradalom' nyilván a forrásra, forrongásra utal; miközben a latin 'revolutio' inkább visszatérést, körforgást jelent. Ahogy a vitában aktívan résztvevő politológus hallgatók néhány megjegyzése világossá tette: számukra nem csupán a forradalom szó etimológiája, de a fogalom pozitív jelentése is sokkal kétségesebb, mint az előző generációk számára.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
14.
2025. máj.
BTK
Angol Reneszánsz Kutatócsoport est
Danubianum 412
15.
2025. máj.
BTK
A piramisok árnyékában. Identitás, politika, és társadalom a mai Egyiptomban
Sophianum 112
16.
2025. máj.
BTK
Pintér Károly habilitációs előadása
Danubianum 813
17.
2025. máj.
BTK
Kari TDK 2025 tavasz
Danubianum
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
További események
szechenyi-img-alt