Rácz András és Arkady Moshes könyvbemutatója a Chatham House-ban

2019.03.20.

Kollégánk, Rácz András és szerkesztőtársa, Arkady Moshes Londonban, a Chatham House kutatóintézetben mutatták be legújabb, „What has remained of the USSR? Exploring the erosion of the post-Soviet space” című tanulmánykötetüket 2019. március 19-én.

A kötetben összegyűjtött tanulmányok kilenc különböző aspektusból (külpolitika, gazdaság, katonapolitika, demográfia, stb.) vizsgálják, hogy – huszonnyolc évvel a Szovjetunió felbomlása után – vajon mennyire erősek még a kapcsolatok az egykori szovjet tagállammok között.

Our colleague, Andras Racz, together with his fellow co-editor, Arkady Moshes presented their new edited volume in London, at Chatham House on 19 March 2019. The book, titled "What has remained of the USSR? Exploring the erosion of the post-Soviet space" studies the question, how strong are the ties between the former Soviet republics, 28 years after the dissolution of the Soviet Union. Altogether nine policy fields are covered, including foreing policy, economy, defense, as well as demography.