Transitions to democracy in Latin-America: Laura Tedesco előadása

2014.03.19.
Hallgatói beszámoló Laura Tedesco előadásáról

Laura Tedesco, a madridi St. Louis University Politikatudományi Intézetének vezetője március 18-án tartott előadást a PPKE BTK pesti épületében (Sophianum), melynek témája a dél-amerikai országok demokráciába történő átmenetének politikai és gazdasági problémái voltak. Az előadáson szép számmal jelentek meg a téma iránt érdeklődő hallgatók, de egyetemünk Politikatudományi Intézetének oktatói is képviseltették magukat.

Mint ahogy azt az előadó is kiemelte, a demokratikus átmenet a hetvenes évek végén indult meg, s bár minden országban más volt a katalizátor, voltak olyan tényezők, melyek mindenhol egyaránt hozzájárultak az autoriter rezsimek lebontásához. Ilyenek voltak a civil társadalom megerősödése, a rendszer politikai okokból való összeomlása, valamint az országokra nehezedő külső nyomás.

A nyolcvanas évek a demokratikus átmenet időleges megtorpanását jelentették, hisz az olaj ár-robbanás, az olcsó hitelek illetve a lebegő árfolyam következtében megemelkedő kamatláb a külső adósság felhalmozását idézte elő. Ez a nagymértékű adósság hatással volt a döntéshozatalra, és a megszabott politikai irányvonalakra is. Ekkor döntöttek ugyanis olyan intézkedésekről, mint az importhelyettesítő iparosítás, de az állami szerepvállalás kiterjedése is ekkor került be a politikai diskurzusba.

Az átmenet folyamatának meghatározó mozzanata a washingtoni konszenzus implementációja. Ez az összes latin-amerikai ország részéről megvalósult és lendületet adott a demokráciába való átmenetnek. A konszenzus a pénzügyi hiány mérséklése érdekében piaci deregulációt, liberalizációt és privatizációt vezetett be, valamint ösztönözte a külföldi befektetéseket is. Mindezen rendelkezések célja a makrogazdasági stabilitás elérése és fenntartása, az infláció csökkentése, a külső adósság mérséklése, továbbá a térség integrálása a nemzetközi gazdasági folyamatokba. Azonban az előadó a megállapodás nem kívánt hatásairól is szót ejtett, ide sorolva a munkanélküliségi ráta növekedését vagy az informális piacok megjelenését. Ezen túl hangsúlyozta még a szegénység és társadalmi egyenlőtlenség kérdését, mint a mai napig problémás terület.

A demokratikus átmenet folyamatának elméleti vizsgálatát követően, előadónk Argentína és Chile példáján keresztül mutatta be ennek két eltérő módon történő megvalósulását. Míg Argentínában a hangsúly az elszámoltatáson és megbüntetésen volt, és ennek bizonyítékaként nyilvános tárgyalásokat folytattak a katonai hunták bűneinek feltárására, addig Chilében az elszámoltatásnak nem volt nagy jelentősége. Pinochet hatalmának egy referendum vetett véget, ahol a támogatások „csak" 48%-át sikerült megszereznie.

A kilencvenes évek megítélése az átmenet szempontjából kettős. Egyrészt pozitívumként értékelhetők a bekövetkezett gazdasági reformok, a demokrácia konszolidációja, a neo-liberalizmus elterjedése, valamint a washingtoni konszenzus eredményei. Azonban, már itt kezdett világosság válni a társadalom dezintegrációja, az egyenlőtlenségek felszínre kerülése.

Ez a tendencia folytatódott a kétezres években is, amikor is a különválás egyre szembetűnőbbé vált a déli országok és az Andok-csoport országai közt. Míg előzőek a szociáldemokrata irány felé orientálódtak, addig utóbbiak a radikális baloldal hívei lettek. A 2008-as gazdasági válságot ugyan meglehetősen jól kezelték a latin-amerikai országok, azonban ez nyilvánvalóan gyengítette helyzetüket a globális térben. Megfigyelhető azonban Brazília, mint regionális nagyhatalom, felemelkedése, valamint egy új partner (Kína) belépése.

Zárásként Mrs. Tedesco felhívta a figyelmet a térség néhány jelenkori kihívására. Ide sorolta a szegénységet, a társadalmi egyenlőtlenséget, a rossz közbiztonságot, az elvándorlást, továbbá a mexikói instabil politikai helyzet kihatásait a többi országra. Emellett utalt az USA befolyásoló szerepére is, mely ma is jelentős a térségben.

Az előadás végére a hallgatóság egy komplex képet kapott a latin-amerikai országok demokráciához való viszonyáról, ennek történeti változásairól, valamint a jövőt érintő kihívásokról. A hallgatók aktív közreműködése, kérdésfeltevéseik arra engednek következtetni, hogy ez a jó hangulatú, élvezetes, ugyanakkor mindenképp informatív előadás sokak érdeklődését felkeltette és a téma továbbgondolására sarkallt.

Szirota Anita, Nemzetközi tanulmányok MA

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
14.
2025. máj.
BTK
Angol Reneszánsz Kutatócsoport est
Danubianum 412
15.
2025. máj.
BTK
A piramisok árnyékában. Identitás, politika, és társadalom a mai Egyiptomban
Sophianum 112
16.
2025. máj.
BTK
Pintér Károly habilitációs előadása
Danubianum 813
17.
2025. máj.
BTK
Kari TDK 2025 tavasz
Danubianum
17.
2025. máj.
BTK
Pázmány Bölcs-Ész Csapatverseny döntő
Sophianum 111-112
További események
szechenyi-img-alt