Új könyvünk: Kínai álom - kínai valóság

2016.01.28.

A Kínai álom - kínai valóság című kötet szerkesztője Salát Gergely, a PPKE BTK Kínai Tanszék vezetője.

2014 őszén volt a 65. évfordulója annak, hogy Magyarország és Kína felvette egymással a diplomáciai kapcsolatot. Ennek alkalmából a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoportja konferenciát szervezett, amely az előadók számát, a felölelt témák sokféleségét tekintve minden idők legnagyobb modern Kína-kutatási konferenciája volt Magyarországon. A jelen kötet ezen rendezvény előadásainak írott változatát tartalmazza, a szerzők Kína-kutatók, közgazdászok, diplomaták és egyéb szakemberek, akik munkájuk során így vagy úgy szoros kapcsolatba kerültek Kínával.

A könyv képet ad arról, hol tart most Kína, milyen lehetőségei vannak a magyar–kínai kapcsolatoknak, illetve hol tart jelenleg Magyarországon a modern Kína-kutatás. Ennek megfelelően a tanulmányok számos különböző témával foglalkoznak: szó esik Kína gazdaságáról, bel- és külpolitikájáról, hadseregéről, képzőművészetéről és irodalmáról, illetve természetesen a magyar–kínai kapcsolatok múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.

Bár hazánkban az utóbbi években Kína egyre divatosabb téma nemcsak a tudományos életben, hanem a közbeszédben is, jellemzően még mindig kevés a vele kapcsolatos hiteles információ, s a távol-keleti nagyhatalom gyors fejlődésének köszönhetően a meglévő ismeretek is gyorsan elavulnak. A kötet a legutóbbi évek kínai fejleményeit tárja az olvasó elé, s a szerzők bíznak benne, hogy munkáikkal hozzájárulhatnak a Kínával kapcsolatos ismeretek elterjesztéséhez, Kína és Kína-kutatás népszerűsítéséhez, a Kínával kapcsolatos döntések megalapozásához.

A 324 oldalas könyv kapható a nagyobb könyvesboltokban, illetve kedvezménnyel megrendelhető a kiadó honlapjáról.

A könyv tartalma:

• Előszó (Salát Gergely)
  • Juhász ottó: A kizökkent idő
  • Csanádi Mária – Li Shi – Nie Zihan: Válság, élénkítő csomag és migráció Kínában
  • Gyuris Ferenc: Területi egyenlőtlenségek és a beruházások földrajzi eloszlása az átmenet Kínájában
  • Kozjek-Gulyás Anett: Meritokratikus szelekciós mechanizmusok érvényesülése a kínai közszektorban
  • Fazekas Gyula: A magyar (Ázsia- és) Kína-politika új értelmezése(i) a rendszerváltást követően
  • Szunomár Ágnes: Eredmények és új lehetőségek a magyar–kínai gazdasági kapcsolatokban
  • Koi Gyula: A kínai jog kutatásának helyzete Magyarországon, különös tekintettel az 1949 és 2014 közötti időszakra
  • Rácz Lajos: A kínai össznemzeti erő kutatásának helyzete Magyarországon
  • Klemensits Péter: A kínai haderő a 21. században: a reformok és modernizáció útján
  • Szakáli Máté: Peking megélénkült Afrika-politikája és az új trendek