A konferenciát Frankó Dorottya Anna klarinétművész előadása nyitotta meg, majd Tóth Tibor, a PPKE BTK Gondoskodáspolitikai Intézet vezetője, a Belügyminisztérium Gondoskodáspolitikai Tudományos Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket. Az eseményen neves előadók járultak hozzá a gyermekvédelem történetének és jelenlegi helyzetének bemutatásához.
Az esemény részeként Pók Zsófia ismertette könyvének főbb gondolatait, majd Kun Gábor, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet Módszertani Intézetének igazgatója tartott előadást a gyermekvédelem aktuális kérdéseiről. Dr. Szabó Beáta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa a pszichológia és gyermekvédelem kapcsolatáról beszélt, míg Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász igazgatóhelyettese a szervezet történelmi szerepét mutatta be 1931 és 1948 között.
A délelőtt folyamán Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója a gyermekmentés egyházi aspektusait ismertette, majd Barcsák Marianna, a Katolikus Pedagógiai Intézet képviseletében a katolikus óvodák és iskolák gyermekvédelmi munkájáról tartott előadást. Őt követte Kristóf Pál, aki a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató módszertani vezetője a szakellátás gyakorlati aspektusait elemezte.
A szakmai programot Birher Nándor, a PPKE BTK dékánjának záróbeszéde vezette fel, majd a nap kiemelkedő eseménye, a Gyermekvédelem kezdetei című kerekasztal-beszélgetés következett. A diskurzusban Pók Zsófia mellett Domszky András pszichopedagógus-gyermekvédelmi szakember, a könyv szakmai lektora vett részt, lehetőséget adva a résztvevők számára, hogy kérdéseiket is feltegyék.
A konferencia méltó módon biztosított teret a történeti áttekintés és a jelenlegi kihívások megvitatására, hangsúlyozva az egyházi és állami szerepvállalás fontosságát a gyermekvédelem területén.
A könyvbemutatóval egybekötött szakmai konferencia a Nemzeti Örökség Alapítvány és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának közös szervezésében valósult meg, a Miniszterelnökség támogatásával. A rendezvény, valamint a bemutatott kiadvány a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett, NEAO-KP-1-2024/2 kategória kódú, Civil szervezetek szakmai programjának és működésének biztosítására fordítható összevont támogatás 2024 pályázat keretében jöhetett létre.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (BTK) gyermekvédelem iránti elkötelezettsége azonban nemcsak a szakmai konferenciákon nyilvánul meg, hanem más területeken is.
Erről Dr. Szabó Beáta, a Pszichológiai Intézet adjunktusa számolt be:
„A BTK Pszichológiai Intézet BA képzésében résztvevő hallgatók például szabadon választható speciális kollégium keretében (Gyermekvédelem és pszichológia 1., 2.) ismerkedhetnek meg a gyermekvédelem felépítésével, az alap- és szakellátás rendszerének sajátosságaival, a gondozásba vett fiatalok lélektani jellemzőivel, valamint az ehhez kapcsolódó pszichológusi feladatkör összetettségével. Szervezett intézménylátogatások keretében láthatnak bele testközelből az adott szervezet (pl. javítóintézet, meghallgató központ) működésébe, az ott dolgozók munkájába, a fiatalok élettereibe, napi rutinjába. Az elmúlt szemeszterek során több hallgató kapott kedvet ahhoz, hogy önkéntes feladatokat vállaljon ilyen egyesületekben, vagy a képzés elvégzését követően pszichológusi pályáját a gyermekvédelemben kezdje meg. Ennek eredményeképpen már számos állami és civil szervezettel történő kapcsolatfelvétel esetén kollégákként találkozhatunk újra volt »Pázmányosokkal«.”