A Pázmány elkötelezett a gyermekvédelem iránt

2025.03.26.

Nagy érdeklődés mellett zajlott 2025. március 26-án a Pázmány BTK-n a gyermekvédelem történeti és egyházi szerepvállalását vizsgáló szakmai konferencia és könyvbemutató. A rendezvény középpontjában Pók Zsófia “…az örök emberszeretet nevében” című könyve állt, amely a magyar állami gyermekmenhelyek történetét dolgozza fel.  

A konferenciát Frankó Dorottya Anna klarinétművész előadása nyitotta meg, majd Tóth Tibor, a PPKE BTK Gondoskodáspolitikai Intézet vezetője, a Belügyminisztérium Gondoskodáspolitikai Tudományos Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket. Az eseményen neves előadók járultak hozzá a gyermekvédelem történetének és jelenlegi helyzetének bemutatásához.  

Az esemény részeként Pók Zsófia ismertette könyvének főbb gondolatait, majd Kun Gábor, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet Módszertani Intézetének igazgatója tartott előadást a gyermekvédelem aktuális kérdéseiről. Dr. Szabó Beáta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa a pszichológia és gyermekvédelem kapcsolatáról beszélt, míg Zagyva Richárd, a Katolikus Karitász igazgatóhelyettese a szervezet történelmi szerepét mutatta be 1931 és 1948 között.  

A délelőtt folyamán Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója a gyermekmentés egyházi aspektusait ismertette, majd Barcsák Marianna, a Katolikus Pedagógiai Intézet képviseletében a katolikus óvodák és iskolák gyermekvédelmi munkájáról tartott előadást. Őt követte Kristóf Pál, aki a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató módszertani vezetője a szakellátás gyakorlati aspektusait elemezte.  

A szakmai programot Birher Nándor, a PPKE BTK dékánjának záróbeszéde vezette fel, majd a nap kiemelkedő eseménye, a Gyermekvédelem kezdetei című kerekasztal-beszélgetés következett. A diskurzusban Pók Zsófia mellett Domszky András pszichopedagógus-gyermekvédelmi szakember, a könyv szakmai lektora vett részt, lehetőséget adva a résztvevők számára, hogy kérdéseiket is feltegyék.  

A konferencia méltó módon biztosított teret a történeti áttekintés és a jelenlegi kihívások megvitatására, hangsúlyozva az egyházi és állami szerepvállalás fontosságát a gyermekvédelem területén.  

A könyvbemutatóval egybekötött szakmai konferencia a Nemzeti Örökség Alapítvány és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának közös szervezésében valósult meg, a Miniszterelnökség támogatásával. A rendezvény, valamint a bemutatott kiadvány a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett, NEAO-KP-1-2024/2 kategória kódú, Civil szervezetek szakmai programjának és működésének biztosítására fordítható összevont támogatás 2024 pályázat keretében jöhetett létre.  

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (BTK) gyermekvédelem iránti elkötelezettsége azonban nemcsak a szakmai konferenciákon nyilvánul meg, hanem más területeken is. 

Erről Dr. Szabó Beáta, a Pszichológiai Intézet adjunktusa számolt be: 

„A BTK Pszichológiai Intézet BA képzésében résztvevő hallgatók például szabadon választható speciális kollégium keretében (Gyermekvédelem és pszichológia 1., 2.) ismerkedhetnek meg a gyermekvédelem felépítésével, az alap- és szakellátás rendszerének sajátosságaival, a gondozásba vett fiatalok lélektani jellemzőivel, valamint az ehhez kapcsolódó pszichológusi feladatkör összetettségével. Szervezett intézménylátogatások keretében láthatnak bele testközelből az adott szervezet (pl. javítóintézet, meghallgató központ) működésébe, az ott dolgozók munkájába, a fiatalok élettereibe, napi rutinjába. Az elmúlt szemeszterek során több hallgató kapott kedvet ahhoz, hogy önkéntes feladatokat vállaljon ilyen egyesületekben, vagy a képzés elvégzését követően pszichológusi pályáját a gyermekvédelemben kezdje meg. Ennek eredményeképpen már számos állami és civil szervezettel történő kapcsolatfelvétel esetén kollégákként találkozhatunk újra volt »Pázmányosokkal«.” 

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
30.
2025. ápr.
BTK
Eurázsia Kerekasztal – Bandung '70 – Mire jutottak az el nem kötelezettek?
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt