Közös filmművészeti tanár mesterképzési szakot indít a Pázmány BTK és az SZFE

2024.01.30.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel karöltve filmművészeti tanár mesterképzési szakot indít. Az egyedi stratégiai együttműködés célja olyan kiemelkedő szaktanárok képzése, akik magas szinten tudják képviselni a filmművészeti szakma tárgyainak oktatását. A közös képzés indítását a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság is támogatta.

A rövid ciklusú (két féléves) képzés összesen 60 kredit megszerzése révén készíti fel a hallgatókat arra, hogy a filmművészet szakmai tárgyait oktassák szakgimnáziumban, szakiskolában, illetve az alapfokú művészetoktatásban. Az első félév során a hallgatók megismerkedhetnek a filmművészet tanításának módszertanával, a pedagógia és a pszichológia alapkérdéseivel; tanulnak az iskolában zajló szocializációról és csoportfolyamatokról. Mindemellett a neveléselméletet, fejlődéspszichológiát, oktatáselméletet, digitális tanulástámogatási és teljesítményértékelő módszereket is elsajátítják, valamint pedagógia kommunikációs, illetve nevelés-oktatási gyakorlatokon is részt vesznek.

A második félév folyamán a személyiségfejlesztő és konfliktuskezelő gyakorlat és az anyanyelvi kritériumvizsga teljesítése, valamint a kiemelt figyelmet igénylő tanulók nevelésével kapcsolatos tárgyi ismeretek megszerzése mellett a tanári portfólió elkészítésére és a szakmai gyakorlatra koncentrálhatnak a hallgatók. A képzés a gyakorlati ismeretek átadásán túl megfelelő tudományos megalapozást biztosít akár a doktori tanulmányok későbbi megkezdéséhez is.

A kétféléves, diszciplináris MA végzettségre épülő képzés során a hallgatók elsajátítják a filmművészeti tanár szakterületére vonatkozó kompetenciákat. Ide tartozik a tanult művészeti ismeretek átadásának képessége; a jó együttműködő- és kommunikációs képesség elsajátítása, a mozgóképkészítés gyakorlatának ismerete; a tanórán kívüli tanulói csoportok szervezése és irányítása, a pedagógiai folyamatok és a tanulók értékelése, a művészeti tevékenység tanulást támogató, a személyiség fejlesztést segítő pedagógiai módszerek ismerete és alkalmazási lehetőségei, valamint a filmkészítés összetett folyamata során felmerülő a stresszkezelési módszerek és azok leküzdési stratégiáinak ismerete.

A fenti kompetenciák elsajátításával párhuzamban a hallgatók a filmművészeti tanár szak szakterületi ismereteire is szert tesznek tanulmányaik során: megtanulják a filmművészeti nevelés pedagógiai alapelveit és általános módszereit; a mesterképzésben elsajátított szakterületi ismeretek pedagógiai alkalmazását. A korszerű kutatások fényében képesek lesznek a mesterképzésben elsajátított szakterületi ismeretek pedagógiai alkalmazására; megismerik a filmművészeti oktatás és nevelés helyét, szerepét és módszereit; a Nemzeti alaptanterv nevelési- és oktatási tudnivalóit. Feladatuk lesz továbbá megismerkedni a filmművészeti nevelés és a személyiségfejlesztés kapcsolatával; a filmművészet alkalmazási módszereivel más curriculum területek oktatásában; felkészülni a tehetséggondozásra, a tanulók professzionális filmművészi pályára történő előkészítésére, valamint a kiemelkedő művészi tehetségek egyéni kibontakoztatásának feladataira.

A Pázmány BTK és a Színház- és Filmművészeti Egyetem összefogásával induló új és rendhagyó filmművészeti tanár mesterképzés hozzájárul a filmművészet oktatásának legmagasabb színvonalú formájához. A képzés egyedi struktúrája és intenzív, két féléves folyamata segíti a hallgatókat abban, a pedagógia és a pszichológia alapelveitől kezdve a filmművészet széles skáláját érintő ismeretekkel gazdagodjanak és kiváló szaktanárrá válhassanak, akik magabiztosan tudják oktatni a filmművészet szakmai tárgyait. A program nemcsak gyakorlati ismereteket nyújt, hanem tudományos megalapozást is biztosít, ezzel megteremtve a lehetőséget a hallgatóknak a doktori tanulmányok későbbi megkezdésére is. A szak – gazdag tananyaga révén, amely a Pázmány és az SZFE szakmai bázisát és tapasztalatait együttesen építi magába –, nemcsak a filmművészeti oktatás minőségét emeli, hanem az újabb generációkat is előkészíti arra, hogy a filmpedagógia különböző területein kiemelkedő és inspiráló szerepet töltsenek be.

Események

25.
2024. júl.
BTK
Diplomaátadó ünnepség
Budapest, Szent István-bazilika
13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
További események
szechenyi-img-alt