Mi is az a Junior Egyetem, és miért érdemes bekapcsolódni?

2024.03.07.

A Pázmány Bölcsész Junior Egyetem egy egész tanéven keresztül (novembertől júniusig) tartó programsorozat középiskolás fiatalok számára, melynek elsődleges célja a Pázmány Bölcsészkar világának megismertetése azokkal a leendő egyetemistákkal, akik érdeklődnek a humán tudományok iránt, és kíváncsiak rá, milyen is az a hamisítatlan, egyetemista életérzés.

A program keretében résztvevő hallgatók hónapról-hónapra olyan – stúdiókörülmények között elkészített – tudományos-ismeretterjesztő videótartalmakhoz juthatnak hozzá, amelyekben oktatóink és felkért előadóink egy-egy – a bölcsészkaron is oktatott – tudományterületet igyekeznek közelebb hozni a fiatalokhoz. Az előadások követése nemcsak az új ismeretek elsajátítása miatt hasznos, hanem azért is, mert általuk a középiskolások megismerkedhetnek azzal az autentikus egyetemi életérzéssel, amellyel alapesetben csak az első tanítási napjukon találkoznának – ezen túl saját szemükkel láthatják és érezhetik, milyen légkörben és hangulatban, hogyan zajlik egy egyetemi óra, ezáltal mentálisan is felkészültebben kezdhetnek neki felsőoktatási tanulmányaiknak.

A 2023/24-es évben a Pázmány Bölcsész Junior Egyetem előadásainak középpontjában a béke humántudományi megközelítései állnak. Ennek megfelelően karunk oktatói saját tudományterületük irányából közelítik meg a béke különféle aspektusait. Szó esik a kommunikáció és a konfliktuskezelés fontosságáról; a nemzetközi szervezetek és békerendszerek működéséről és történetéről; a Szentszék békemissziós külpolitikájáról, továbbá a Nyugat folyóirat béke témájú verseiről is.

Az előadásokon való részvételhez nem szükséges jelentkezni, ugyanis a YouTube-on mindenki szabadon megtekintheti a videókat.

Az idei szezon során eddig megjelent előadások:

Radetzky András (Kommunikáció- és Médiatudományi Intézet) – A kommunikáció a társadalmi béke szolgálatában

 

Kiss Amarilla (Nemzetközi és Politikatudományi Intézet) – United for Peace, avagy a Békefenntartás a nemzetközi jogban

 

Guitman Barnabás (Történettudományi Intézet) – A modern diplomácia kezdetei

 

Az előadásokat elsősorban a középiskolák 9–12. évfolyam tanulói számára ajánljuk, illetve bárki számára, aki érdeklődik a humán tudományok iránt.

Korábbi évek témái:

Események

21.
2024. máj.
BTK
Mit kell tudni a TDK előtt és után?
Danubianum 317
22.
2024. máj.
BTK
PPKE BTK HÖK x Piknik x Szemeszterzáró
Margitsziget, Doboz
23.
2024. máj.
BTK
XV. Magyar Ókortudományi Konferencia
Iohanneum
23.
2024. máj.
BTK
A történelem geopolitikai dimenziói
Sophianum 202
25.
2024. máj.
BTK
Kari TDK
Danubianum
29.
2024. máj.
BTK
Hagyomány és modernitás: az iráni síita modell külső és belső kihívása
Sophianum
További események
szechenyi-img-alt