Szír katolikus egyházi vezetők látogattak el a Pázmány BTK-ra

2025.03.18.

2025. március 13-án rendkívüli eseménynek adott otthont a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara. A szíriai keresztény közösségek helyzetéről tartott előadást Jacques Mourad, Homsz szír katolikus püspöke és Denys Antoine Chahda, Aleppó szír katolikus érseke. Az esemény kiemelt vendége volt Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkár, aki a magyar kormány és a Hungary Helps program elhivatottságáról beszélt.

A magyar kormány szerepéről az üldözött keresztények megsegítésében 

Az esemény nyitóbeszédét Azbej Tristan tartotta, aki részletesen ismertette a Hungary Helps program indulását és annak eredményeit. Rámutatott arra, hogy a program a szíriai keresztény közösségek vértanúként elszenvedett történelmére adott magyar válaszként jött létre. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Hungary Helps több mint kilencmilliárd forintos segélyprogramjával humanitárius támogatást, oktatási és egészségügyi segítséget biztosított Szíriában, hozzájárulva a keresztények és más kisebbségi közösségek fennmaradásához. Kiemelte, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel fontos együttműködési területük a keresztény egyházak kulturális örökségének megóvása. 

 

A kereszténység bölcsője

Jacques Mourad püspök atya előadásában történelmi kontextusba helyezte a szíriai keresztények helyzetét. Rámutatott, hogy a kereszténység ebben a térségben született, és az első évezredben többségi vallás volt. A keresztes hadjáratok korában és az oszmán időszakban azonban jelentős csapások érték mért a közösségeket. Az elmúlt évszázadok során folyamatos kivándorlás zajlott, amelyet az utóbbi évtizedekben az Iszlám Állam térnyerése és a szíriai polgárháború még inkább felerősített. Ma a keresztények lélekszáma Szíriában kevesebb, mint 300 ezer fő, szemben a 2011 előtti kétmillióval. 

 

A hit ereje a legnagyobb megpróbáltatások idején 

„A félelem a legnagyobb kudarc” – mondta Jacques Mourad, hangsúlyozva, hogy a keresztények legnagyobb kihívása ma Szíriában éppen a félelem legyőzése.  

Az előadás egyik legmegrázóbb pillanata az volt, amikor Mourad püspök megosztotta személyes élményeit a 2015-ös fogságáról, amikor öt hónapon keresztül volt az Iszlám Állam rabja. Elmondása szerint az imádság és az isteni gondviselés segítette abban, hogy megőrizze hitét és belső szabadságát még a legnehezebb helyzetben is. Beszámolt arról, hogyan alakult ki párbeszéd közte és fogvatartói között, valamint, hogy végül egy helyi muszlim fiatalember segítségével tudott elmenekülni. 

 

A keresztények jövője Szíriában 

A püspök atya kiemelte, hogy a kereszténység fennmaradása a térségben nem csupán a helyi közösségek ügye, hanem nemzetközi felelősség is. Rámutatott arra, hogy ha a keresztények teljesen eltűnnek a Közel-Keletről, az nem csupán egy vallási kérdés, hanem kulturális és történelmi veszteség is lesz az egész világ számára. Ezért minden egyes emberi és diplomáciai segítség kulcsfontosságú a fennmaradásuk érdekében. 

Az esemény megható pillanatokkal, közös imádsággal és elgondolkodtató kérdésekkel zárult, amelyeket az egyetem hallgatói és az előadás vendégei tettek fel. 

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
09.
2025. máj.
BTK
Az erőszak formái eszmetörténeti, politikatörténeti, stratégiai aspektusokban – A pszichikai és fizikai hadviselés
Danubianum 114
09.
2025. máj.
BTK
Kazinczy Ferenc Szép Magyar beszéd verseny
Iohanneum Díszterem
09.
2025. máj.
BTK
Eurázsia Hajnala / PEACH Junior hallgatói konferencia
Danubianum
13.
2025. máj.
BTK
Heidegger and the Judeo-Christian Tradition
Danubianum 814
13.
2025. máj.
BTK
Médiaműhely - Könyvbemutató
Danubianum 007
További események
szechenyi-img-alt