2019-ben és utána beiratkozottak számára


Műhelymunka és a szakdolgozati portfólió tájékoztató

A portfólió (szakdolgozat) összetétele

A Pszichológia alapszakon a szakdolgozat a pszichológia négy alapozó tudományterületén (általános pszichológia, személyiségpszichológia, szociálpszichológia, illetve fejlődéslélektan) készített empirikus jellegű négy műhelymunka portfóliója. A szakdolgozat (azaz a portfólió) célja, hogy a hallgató bemutassa, hogy hogyan tudja alkalmazni az adott tudományterületeken megszerzett elméleti tudását és módszertani jártasságát egy-egy kutatási téma tervezésében, illetve vizsgálatában.

A négy műhelymunka közül három kisebb terjedelmű (a főszövegük egyenként 2000 - 3000 szó, azaz 16 000 – 24 000 karakter közötti). A kisebb terjedelmű, un rész-műhelymunkák valamilyen kutatási, kutatástervezési, illetve előkutatási rész-feladatról készített tudományos igényű beszámolók. A hallgató mindegyik tudományterületen háromféle lehetőség közül választhat a rész-műhelymunka elkészítésében: (1) Tanszéki kutatásban vesz részt, vagy (2) Kutatási tervet dolgoz ki, illetve (3) Önálló tervezésű elő- (pilot) kutatást végez. A negyedik, un teljes műhelymunka nagyobb terjedelmű (5000 - 7500 szó, azaz 40 000 – 50 000 karakter közötti), egy teljes empirikus kutatást bemutató tanulmány, amelynek prezentációja és védése a záróvizsga része.

A rész-műhelymunkák és a teljes műhelymunka részletes leírásait és követelményeit lásd itt:


A műhelymunkák elkészítésének menete a mintatanterv szerint:

  • Általános pszichológiai, illetve fejlődéslélektani műhelymunka: 4. félév
  • Személyiség-, illetve szociálpszichológiai műhelymunka: 5. félév.
  • A teljes műhelymunka befejezésére és annak a védésre történő előkészítésére a 6. félév BA szakdolgozati felkészítés kurzus ad lehetőséget.


Miből lesz a teljes empirikus kutatást bemutató un teljes műhelymunka?

A hallgató két lehetőség közül választhat:

  • a)  A hallgató dönthet úgy, hogy mind a négy tudományterületen a műhelymunka kurzus keretében rész-műhelymunkát ír, amelynek egyikét kiválasztva és a 6. félévben tovább fejlesztve teljes műhelymunkaként fogja azt befejezni. Ez esetben lényegében két félév áll a rendelkezésére a teljes műhelymunka elkészítésére. Ekkor a teljes műhelymunka első félévében elkészült részműhelymunkára jegyet kap, de maga a rész-műhelymunka nem kerül be a portfólióba. A portfólióba csak az elkészült teljes műhelymunka kerül be, a három további, már elkészült rész-műhelymunkával együtt.
  • b)  A hallgató dönthet úgy, hogy az adott műhelymunka félévében elkészít egy teljes empirikus kutatást bemutató un teljes műhelymunkát. Sikeres befejezése esetén a teljes műhelymunkájára kap jegyet a műhelymunka félévének a végén. A teljes műhelymunka sikeres befejezése esetén a 6. félévben a BA szakdolgozati felkészítés c. kurzus keretében a portfólió összeállításán dolgozik, valamint a dolgozat prezentációját, illetve a védést készíti elő.


A témaválasztás folyamata

A teljes műhelymunka tudományterületét és témáját a hallgató az adott műhelymunkakurzus végzése során döntheti el. A félév során látja, hogy a tervezett kutatása, vagy tanszéki kutatásban való részvétele, illetve önálló elő- (pilot) kutatása – az oktatóval való egyeztetés alapján – tovább fejleszthető-e olyan empirikus kutatássá, amelynek kritériumai megfelelnek a teljes műhelymunkának. Amennyiben ez utóbbi döntés születik, a hallgató jelzi ezt a szándékát az oktató felé, és írásban összefoglalja azokat a módszertani szempontokat, illetve további lépéseket (esetlegesen egy ütemtervet), amellyel munkáját teljes empirikus kutatássá gondolná tovább fejleszteni. Az oktató a műhelymunka kurzus során értékeli és véleményezi ezeket a szempontokat, ezzel segítve a hallgatót a döntésében.


A műhelymunkák elkészítésének szempontrendszere és értékelése:
Mind a négy műhelymunka típushoz részletes szempont- és értékelő rendszer tartozik, amely a hallgatót a műhelymunka elkészítésében, megírásában, az oktató annak értékelésében segíti.

A részletes szempont- és értékelő rendszerek leírását lásd ugyanezen az oldalon.


Témavezető választása

A hallgató választhat bármely tudományterületről témavezető oktatót. Amennyiben az egyik rész-műhelymunkáját fejleszti tovább teljes műhelymunkává, akkor javasolt (de nem kötelező) azt az oktatót választania témavezetőnek, aki a rész-műhelymunka elkészítésében segítette. A teljes műhelymunka témavezetője lesz a szakdolgozat (portfólió) neptunban jegyzett témavezetője. A témavezető nevét a hallgató a Szakdolgozati nyilvántartólap („szakdolgozati címbejelentő”) leadásával dokumentálja.


A műhelymunkák és a portfólió jegye  

Mind a négy műhelymunka önálló értékelést, osztályzatot kap, amelynek jegyei azonban nem számítanak bele a szakdolgozat, azaz a portfólió összesített jegyébe. Amennyiben a hallgató a négy rész-műhelymunkájának az egyikét fejleszti tovább teljes műhelymunkává, az esetben ez a műhelymunka lesz a szakdolgozati munkája, és kizárólag a teljes műhelymunka jegye számít bele a szakdolgozati jegybe. 

A szakdolgozat (portfólió) összesített osztályzata

 A szakdolgozati jegye a teljes műhelymunka jegye. A 3 másik műhelymunka azonban szintén része a szakdolgozati portfóliónak, de nem képezi részét a szakdolgozati jegynek. Amennyiben valamelyik műhelymunka osztályzata elégtelen, akkor a teljes portfólió nem elfogadható, szakdolgozati védésre nem előterjeszthető.

A szakdolgozat (portfólió) benyújtása

A szakdolgozatot, azaz a négy elkészült műhelymunka egybefűzött portfólióját a tavaszi félévben április 15-ig, illetve az őszi félévben november 15-ig kell benyújtani a Tanulmányi és vizsgaszabályzatban leírtaknak megfelelően. A benyújtást megelőzően a hallgató Szakdolgozati nyilvántartólapot ad le a Tanulmányi Osztályon, amelyben megjelöli a szakdolgozata címét és a témavezetője nevét. A szakdolgozat benyújthatóságáról a témavezető külön űrlapon nyilatkozik (Igazolás a szakdolgozat benyújtásához).

A teljes műhelymunkára (amennyiben az a 6. félévben készült el), valamint a szakdolgozatra (azaz a portfólióra) a hallgató a szorgalmi időszak végén kap jegyet. Azaz, az elkészült szakdolgozat benyújtása (április 15., illetve november 15. határidőre) nem jelenti automatikusan a szakdolgozat elégtelennél jobb minősítését.

A Szakdolgozat elkészítéséről és benyújtásáról a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 40. §-a rendelkezik.