Interjú Botos Máté dékánnal

2012.06.26.
2009 után idén újra Botos Mátét választották meg a PPKE BTK dékánjának, akivel az újraválasztás apropóján beszélgettünk, valamint a szeptembertől induló nemzetközi gazdálkodás szakról is kérdeztük.

2009 után idén újra Botos Mátét választották meg a PPKE BTK dékánjának, akivel az újraválasztás apropóján beszélgettünk, valamint a szeptembertől induló nemzetközi gazdálkodás szakról is kérdeztük.

Hogyan összegezné az elmúlt három évet? Mit emelne ki ebből az időszakból?

Amit nagyon fontosnak tartok, hogy módosítottuk a tanegység-listát, mind a BA, mind a mesterszakokon, és a Tanulmányi- és Vizsgaszabályzatot, egy év alatt ugyan, de sikerült kari konszenzussal, Rektor Úr beleegyezésével és hozzájárulásával átalakítani. Sikerült az összes rossz állapotban lévő, funkció nélküli épületet megszüntetni. Azt, hogy a környezetünkön szebbítettünk épp úgy eredménynek tartom, mint azt, hogy folyamatosan kiegyensúlyozott volt a gazdálkodásunk.

A lehetőségek szerint mindent megtettünk azért, hogy javítsunk a Kar hazai és nemzetközi megítélésén, a gazdálkodási viszonyain, az épített környezet állapotán, a hallgatók és oktatók elégedettségén, mindezt egy folyamatosan romló, nehezedő környezetben. Olyan minőségösztönző extra juttatásokat tudunk biztosítani a Karon, ami más egyetemeken már nincsen, vagy soha nem is volt.


Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Mesterképzésen tervezzük új szak indítását, hogy minden területen épülhessenek mesterszakok az alapszakokra. Szeretném, ha három év elmúltával mind a humán, mind a társadalomtudományok területén már működő doktori iskolánk lenne, amivel kitejesedne a képzési paletta. Továbbá szeretnék elérni, hogy ne csak magyar akkreditációval rendelkezzünk, hanem minél több olyan képzésünk legyen, ahol kettős vagy közös diplomát adunk ki más külföldi intézményekkel. Szeretném a Mikszáth téri épületet magas színvonalú képzési központtá felfejleszteni. Gondolkodom távoktatási formákban és idegen nyelvű képzésekben is.


Jövő szeptembertől indul a nemzetközi gazdálkodás szak. Mi a képzés célja?

A nemzetközi gazdálkodás szak kiegészíti a nemzetközi tanulmányok alapszakot, amit alapvetően nem gazdasági-pénzügyi érdekeltségű hallgatóknak terveztünk. Sok mindent átvesz a társadalomtudományi képzési területből, és hozzáteszi mindazt, amit egy normál közgazdász képzésben meg kell kapnia a hallgatóknak. A nemzetközi gazdálkodás szak nemzetközi gazdálkodással, és nemzetközi gazdasági kapcsolatokkal foglalkozik, ezekre épül a képzési profilja. A szak előnye, hogy magas fokú nyelvi kompetenciákat követel meg a végzett hallgatótól, valamint gyakorlatorientált. Az erre épülő mesterszak előfeltételezi azt, hogy megalapozott, fejlett közgazdasági, nemzetközi és pénzügyi ismeretei legyenek az ezen a szakon végzett hallgatóknak. A munkaerőpiacon nagy az igény a nemzetközi gazdálkodás szakon végzettekre.
Az egyre inkább globalizálódó világban nem elegendő pusztán a nyelvek és kultúrák alapfokúnál mélyebb ismerete, amit a bölcsészettudományok tudnak biztosítani. Nem elég pusztán a társadalmi mechanizmusok működési elvét ismerni, hanem a gyakorlatban hasznosítható ismeretekkel is kell rendelkezni. Egy globalizálódó piaci világban erre a nemzetközi gazdálkodás a jelenleg lévő valamennyi szakunknál jobban készíti fel a hallgatókat.


Milyen hallgatókat várnak erre a szakra, kiknek ajánlaná?

A nemzetközi gazdálkodás azt feltételezi, hogy a hallgató bizonyos területeknek regionális szakértőjévé tud válni. Elsősorban olyan hallgatókat várunk, akik nyelvi kompetenciát illetően bekerüléskor már legalább egy nyelvvizsgával rendelkeznek. Másrészt olyanokat, akinek gazdasági, vállalkozási elkötelezettsége, érdeklődése van. Harmadrészt pedig olyanokat, aki nem idegenkedik attól, hogy összekapcsolják a különböző tudományterületekben a különböző információkat.


Milyen lehetőségük lesz azoknak, akik elvégzik a nemzetközi gazdálkodás BA-t?

Az egy reális igény a munkaerőpiac részéről, és a munkaerőpiac szereplőitől is, hogy olyan embereket képezzenek ki a magyar felsőoktatásban, akikkel a piacot mozgató szereplők tudnak mit kezdeni. A jelenlegi piac azt mutatja, hogy a gazdaságtudományi területen, a nagy többség BA után el tud helyezkedni. Nem mennek túlságosan sokan mesterszakra a BA elvégzése utána, mert ezeket a végzettségeket a piac elfogadta és elismeri. Gazdasági szférában el lehet ezzel helyezkedni.

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
13.
2025. máj.
BTK
Heidegger and the Judeo-Christian Tradition
Danubianum 814
13.
2025. máj.
BTK
Médiaműhely - Könyvbemutató
Danubianum 007
13.
2025. máj.
BTK
Angol-Amerikai Intézet tanévzáró est
Danubianum 412
14.
2025. máj.
BTK
Angol Reneszánsz Kutatócsoport est
Danubianum 412
15.
2025. máj.
BTK
A piramisok árnyékában. Identitás, politika, és társadalom a mai Egyiptomban
Sophianum 112
További események
szechenyi-img-alt