Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Prompt Engineering a gyakorlatban
Tárgy kódja: BT-IMI-0050
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/20
Kreditérték: 5
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Zsedrovits Tamás
Tárgyleírás:

Tantárgyleírás: az elsajátítandó ismeretanyag tömör, ugyanakkor informáló leírása:
A tárgy során a hallgatók gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a nagy nyelvi modellek hatékony használatát illetően. A központi kérdés, hogy hogyan lehet úgy megfogalmazni a kérést, hogy a szándéknak és körülményeknek megfelelő és lehető legpontosabb megoldást adja válaszul a használni kívánt rendszer. A kurzus során több általánosan elérhető rendszeren, illetve a rendszerek paramétereinek hangolása mellett valós problémák megoldására és a megoldások elemzésére kerül sor.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Nathan Hunter: The Art of Promt Engineering with chatGPT, 2023, ISBN 1739296710
Padmaray Nidagundi: Prompt Engineering: A Handbook for Prompt Engineering, NLP Engineers, Software developers, AI Tech leaders, Startup business owners and Other IT Professionals, 2022.
ISBN 979-8362739799
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri az nagy nyelvi modelleken alapuló mesterséges intelligencia eszközök alapvető felépítését, lehetőségeit és korlátait.
Érti a szolgáltatások hatékony használatához szükséges alkalmazások fejlesztéséhez szükséges informatikai módszereket.
b) képesség
A szakterületről megszerzett tudást képes elemezni, alkalmazni és a gyakorlatban hasznosítani.
Képes valós problémákat hatékonyan megoldani nyelvi modelleken alapuló mesterséges intelligencia eszközökkel
A szakterület más képviselőivel, valamint mesterséges intelligencia alkalmazási területének képviselőivel képes szakmai kooperációra. Megérti az alkalmazás követelményeit és megoldási javaslatát el tudja magyarázni.
A megfelelő szakirodalom segítségével képes a szakma fejlődésével lépést tartani, új megoldásokat és szolgáltatásokat megismerni és munkája során alkalmazni.
Készségszinten tudja használni rutinproblémákra és komplex problémákra a nyelvi modelleken alapuló mesterséges intelligencia eszközöket.
c) attitűd
Nyitott és elkötelezett önművelésre, önfejlesztésre az egyéni tudás és ismeret elmélyítésére és bővítésére szakterületén.
Munkája során törekszik új technológiák megismerésére és igénybe vételére, a megoldandó feladat igényeihez igazodva
Munkáját kreatívan, rugalmasan végzi, a megoldandó problémákat felismeri és analizálja és azokat tapasztalataira és módszerességre építve oldja meg.
d) autonómia és felelősség
Alkalmas csoportban, egy-egy részprobléma megoldására, vagy részterület szakértőjeként a csoport munkájában részt venni.
Képes interdiszciplináris közegben dolgozni, a felmerülő megoldandó feladat alkalmazási területének képviselőivel kommunikálni. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mesterséges intelligencia alkalmazásai BSLB-XMIA szakirányú továbbképzés Levelező magyar 2 félév BTK
szechenyi-img-alt