Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Szakmódszertan 2. (IKT a szaktárgy tanításában)
Tárgy kódja: BONTP34200
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Polákovits Nándor
Tárgyleírás:

A tárgy célja: A nyelvtanítás folyamatosan megújuló és bővülő eszköztárának, az IKT eszközöknek (TV, DVD, számítógép, internet, CD-ROM, tanulást támogató különféle applikációk, digitális platformok stb.) megismerése, a használatukban rejlő lehetőségek tudatosítása. A tárgy felkészít a digitális tananyagok kezelésére, ismerteti forrásaikat. Képessé tesz a tanítási-fejlesztési céloknak megfelelő tartalmak kiválasztására, rendszerezésére, szerkesztésére, a tanulók információs-kommunikációs technikákkal végzett osztálytermi vagy azon kívüli önálló munkájának irányítására. A tárgy képessé tesz az új kommunikációs-információs technológiák hatékony osztálytermi alkalmazására, előkészíti az online (távoktatás) eredményes alkalmazását.

Főbb témakörök:

A digitális pedagógia elmélete és gyakorlata (nyelvtanuló a 21. században, a tanár- szerepek és az IKT, tanulási terek, digitális módszertan, online tanulási környezet).

Az IKT használatának funkciói az olasztanításban (motiválás, autentikus nyelvi és vizuális anyag biztosítása, a verbális és nem verbális kommunikáció kapcsolata).

A szociolingvisztikai, a szociokulturális és stratégiai kompetenciák fejlesztése a nyelvoktatásban.

Az olasz kultúra és civilizáció hatékony bemutatása.

A beszédértés, szókincs, helyes kiejtés és intonáció fejlesztése.

Az önálló tanulás, nyelvhasználat és tájékozódás szokásának kialakítása.

Az IKT eszközök, mint az autonóm nyelvtanulás és -elsajátítás eszközei.

Az olasz

>, mint idegen nyelv tanításának és elsajátításának céljára készült honlapok, applikációk megismerése.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom

Maugeri, G. (2021). L’insegnamento dell’italiano a stranieri. Alcune coordinate di riferimento per gli anni Venti. Venezia: Edizioni Ca’ Foscari. ISBN 2610-954

Prievara Tibor-Nádori Gergely: A 21. századi iskola, Enabler-Kft,2018, ISBN 978-615-00-2067-9

Dominici-Guastalla-Pegoraro: Nuovo Espresso DAD 1-3, Firenze, 2020.

Graziella Favaro-Maria Frigo: Dire, fare, navigare, FEI 2010.

www.alma.tv

Mezzadri: Internet nella didattica dell’italiano, Guerra-Soleil, Perugia, 2001.

Tóth-Mózer, Sz. (2017). Digitális nemzedék a tanulási

folyamatban: Középiskolások internethasználati és tanulási preferenciái, énképe és digitális kompetenciája. ELTE Eötvös Kiadó

Ajánlott irodalom

Carmela d’Angelo-Cristina Villa: Quaderni del cinema italiano per stranieri, Perugia, 2011.

Marasco-Santeusano: Quaderni del cinema italiano per stranieri, Guerra, Perugia, 1999.

Bosc-Conoscenti-Corda-Malandra: Il computer a lezione, Paravia, Torino, 2000.

Continanza-Diadori: Viaggio nel nuovo cinema italiano, La Certosa, Firenze, 1997.

www.tiscali.it/scudit

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

A hallgató megismeri a digitális pedagógia elméleti alapjait, gyakorlatra tesz szert az IKT eszközök alkalmazásában: használni tudja az internet, a számítógép, az okostelefon, a mindenkori új IKT eszközök nyújtotta lehetőségeket. Multimediális nyelvtanítási ismereteket szerez.

Nyitottá válik a fejlesztési, innovációs törekvések tervezésére és megvalósítására (alternatív programok, digitális tankönyvek, segédanyagok alkalmazására).

Ösztönözni tudja a tanulókat az IKT eszközök felhasználására a nyelvtanulásban és nyelvelsajátításban.

b)    képességei

a tanárjelölt képessé válik digitális tananyagok értékelésére, kiválasztására és alkalmazására.

képessé válik digitális tananyagok elkészítésére és hatékony használatára.

képessé válik az élményszerű oktatásra, az érdeklődés és a figyelem folyamatos fenntartására, az önálló, autonóm tanulás kialakítására és támogatására az IKT eszközök segítségével.

képessé válik a közeljövőben várható oktatás technikai innovációk befogadására.

képes lesz interkulturális közvetítésre, célnyelvi civilizáció, kultúra (történelem, művészet, zene, jelenkori társadalom, politika, média és kultúra) minél teljesebb és naprakészebb átadására.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat