Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Tehetségfejlesztés
Tárgy kódja: BMLNM01500M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Karainé dr. Gombocz Orsolya
Tárgyleírás:

A szeminárium célja a hallgató tudásának gyarapítása a kiemelkedő képességű tanulók fejlesztésének változatos módszertani megoldásairól, a komplex tehetségfejlesztésről. A hallgató ismerje meg a szemeszter során a tehetség fogalmának történeti perspektíváit, a tehetség összetevőit, a lehetséges tehetségtípusokat, a tehetségmodelleket, a tehetség területeit, a tehetség azonosítás lehetőségeit, az iskolai tehetséggondozás résztvevőit, a hazai és a nemzetközi tehetségfejlesztő gyakorlatot, lehetőségeket. Szerezzen érzelmi élményeket a tehetségfejlesztés gyakorlatáról, váljon elkötelezett ismerőjévé a tehetségfejlesztés támogatásának.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Csíkszentmihályi Mihály (2010): Tehetséges gyerekek. Flow az iskolában. Nyitott Könyvműhely, Budapest.

Gyarmathy Éva (2006): A tehetség. Fogalma, összetevői, típusai, azonosítása. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.

Gyarmathy Éva (2007): A tehetség. Háttere és gondozásának gyakorlata. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.

Polonkai Mária (szerk.) Tíz jó gyakorlat a hazai tehetséggondozásban. Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége, 2011.

pan style="color:#191919;font-family:'PT Sans';font-size:11pt;">ISSN 2062-5936

Ajánlott irodalom:

Balogh László (szerk.) (1999): Tehetségfejlesztő programok. Kossuth Lajos Tudományegyetem Pedagógiai -Pszichológiai Tanszék, Debrecen

Balogh László (2004): Iskolai tehetséggondozás. Kossuth Egyetemi Kiadó, Debrecen.

Balogh László, Mező Ferenc: Tehetségpontok létrehozása, akkreditációja

(Géniusz könyvek 7.) Magyar Tehetségsegí Szervezetek Szövetsége, 2010.

Gyarmathy Éva (2010): Hátrányban az előny. A szociokulturálisan hátrányos helyzetű tehetségesek. Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége, Budapest.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

Átfogóan ismeri a neveléstudomány és a hozzá kapcsolódó társ- és határtudományok legfontosabb hazai és nemzetközi elméleteit, összefüggéseit és probléma megoldási módszereit.

Tisztában van a neveléstudomány és határtudományai legújabb kutatási eredményeivel, a releváns pedagógiai innovációkkal, ezeket kritikusan elemzi, értelmezi.

Mély ismeretekkel rendelkezik a tanulásra vonatkozó tudományos elméletekben,

ismeri a tanulás stratégiáit, módszereit, a tanulás és tanítás, nevelés támogatásának

eljárásait, érti a tanulás különböző tereinek és környezeteinek szerepét az

élethosszig tartó és az élet és kultúra minden területére kiterjedő tanulásban.

b)    képességei

A tanulás sajátosságainak ismerete alapján képes az adott életkori sajátosságok figyelembevételével megfelelő képzési feltételek megteremtésére, valamint egyéni tanulási utak megtervezésének segítésére.

Képes értelmezni a szaktudományos vitákat, össze tudja hasonlítani a különböző álláspontok argumentumait, képes azokat interpretálni.

c)    attitűd

Folyamatosan átértékeli saját viszonyulásait a társadalmi és kulturális különbségekhez, a kisebbségek helyzete iránti érzékenység és az emberi jogok tisztelete jellemzi.

Fontosnak tartja szakmai munkájában a társadalmi egyenlőtlenségekből fakadó problémák figyelembe vételét, és magáévá teszi a méltányosság szemléletét.

n style="font-family:'PT Sans';font-size:11pt;font-weight:bold;">d)    autonómia, felelősségvállalás

Erősíti saját szakmai magabiztosságát, reálisan méri fel saját szakmai lehetőségeit és hiányosságait.

Felelősséget vállal munkatársai, szakmai közössége fejlődésének támogatásáért, a neveléstudomány elismertsége növeléséért, fejlődéséért, fejlesztéséért.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
szechenyi-img-alt