A társadalom kérdésköre a BTK több képzési formájában megjelenik, így munkánkat interdiszciplináris kooperációban végezzük. Korábban megfogalmazott célkitűzések jó hagyományára is figyelve, társadalom alatt az emberi együttélési formákat értjük. A társadalomba ágyazódik be például a gazdaság és a politika, ugyanakkor mind a gazdaság, mind a politikai formációk és más összefüggések szorosan és meghatározó módon visszahatnak az emberi együttélésre.

Igen fontosnak tartjuk a kutatásmódszertani felkészülést, a tudatos történeti gondolkodás fejlesztését, a nézőpontoktól is függő történeti források (tárgyi, írott és audiovizuális) elemzését és szoros kontrollforrások alá vételét. A szemléletmód alakításában támaszkodunk a társ- és rokontudományok eredményeire. Történeti forrásainkban igyekszünk megnevezni a történelem- és társadalomformáló tényezőket, hogy minél jobb válaszokat találjunk az egyik legfontosabb kérdésre: miért történt vagy történhetett így? Tehát a miértre és a hogyanra keressük a választ. Történeti összehasonlításban keressük a szabályszerűségeket, a változások irányát. A makro- és mikrotörténeti közelítésmódot, a mennyiségi és minőségi szempontok szerinti elemzést nem szembe állítjuk, hanem együttesen alkalmazzuk. A politikai hatalom és uralom kérdéskörében szintén a kölcsönhatásokat hangsúlyozzuk, így például a politikai társadalomtörténeti elemzést nem csupán a jelenkortörténetben tartjuk megvalósíthatónak.

A tematikai hangsúlyokat a kutatói körben aktív munkatársak érdeklődése alapján jelöljük ki.

Minden érdeklődőt szívesen fogadunk. A kutatói kör tagjának azt tekintjük, aki a többiek előtt igazoltan megerősítette részvételét (szervezés, tanácskozásokon való aktív jelenlét, kutatás, előadás, szakdolgozat, disszertáció, publikáció).

2024-ben tagok:

PhD-hallgatók: Kimmel Máté, Kosztolányi Tímea, Urbán Márta

PhD-disszertációt ebben a témakörben írtak: Csikós Gábor, Szűts I. Gergely

Tanárok: Ö. Kovács József (a kutatócsoport egyik vezetője; kovacs.jozsef@btk.ppke.hu), Schlett András (a kutatócsoport másik vezetője; schlett.andras@jak.ppke.hu)

2024. március 4-én a kutatócsoport műhelytanácskozást és könyvbemutatót is tartott, amelynek beszámolója ide kattintva érhető el.

2024 májusa: Kosztolányi Tímea angol nyelvű előadása

A Doktoranduszok Országos Szövetsége 2024. május 3–5 között tartotta a XXVII. Tavaszi Szél c. multidiszciplináris, tudományos nemzetközi konferenciát, ahol fiatal kutatók mutathatták be kutatási eredményeiket előadás vagy poszter formájában. A Történelem- és politikatudományok Államszocializmus című alszekciójában az ország különböző egyetemeiről tíz PhD-hallgató adott elő. A jelentkezés során nem volt tematikai megkötés, így az előadások változatos témákat és kutatási problémákat tárgyaltak. A PPKE-BTK Társadalomtörténeti Kutatócsoportját Kosztolányi Tímea képviselte angol nyelvű előadásával (From Dread to Terror – Local Experiences in Parish Histories (1944–1950), melyben a váci és a nagykátai járás katolikus plébániáinak Historia Domusait vizsgálta. A szekcióban elhangzott előadások során gyakran felmerülő kérdés volt az, hogy mire alkalmasak, illetve nem alkalmasak a pártállami diktatúra idején különböző állami szervek által eltérő szinteken keletkezett dokumentumok és sajtótermékek. A források egyoldalú használata torzítja a perspektívát, megnehezítve a múlt vizsgálatát és megértését. Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy ebben időszakban a valódi tapasztalatok és a politikailag elvárt magatartás közötti feloldhatatlan ellentét gyakran az elfojtás, a hallgatás vagy akár az emlékezet rombolásában mutatkozott meg. Ezért az olyan lokális források, mint a Historia Domusok nem csak helytörténeti szempontból lényegesek, hanem megmutatják a politikai rendszer természetét is. A társadalmi viszonyok erőszakos átrendezése legtöbbször a szovjet megszállás tapasztalatával kezdődött a plébániatörténetek alapján. Ezek a ritkábban kutatott források lehetőséget teremtenek az 1945-1948/1950 közötti, gyakran „átmenetinek” nevezett időszak újra definiálására és mélyebb megértésére a politikai hatalom és a társadalom kölcsönhatásos kapcsolatában.

Constantinovits Kinga angol nyelvű előadása New Brunswickban

2024. május 24. között tartották az American Hungarian Education Association (AHEA) konferenciát New Brunswick-ban a Rutgers egyetemen, az Egyesült Államokban (https://sites.google.com/stmarys-ca.edu/2024-ahea-rutgers/2024?authuser=0). A konferencia témája: A határok újragondolása: Magyarország és a magyarok globális kontextusban. Az előadók és a résztvevők között akadémikusok, egyetemi hallgatók, szociológusok, történészek, nyelvészek, pedagógusok voltak jelen. Constantinovits Kinga (PhD-hallgató): Identity of Hungarian emigrants in Australia címmel tartott előadást. A prezentációjának fókuszában a kivándorolt magyarok 1956-os kollektív emlékezete szerepelt. A konferencián az "1956 utáni magyar menekültválság és a magyar emigráns közösségek a hidegháború idején" projekt keretében vett részt. Források tekintetében levéltári forrásokra és az oral history módszerére támaszkodott. A kutatás segíthet feltárni a magyar emigráció 20. századi történetét, a magyarság megőrzésének jelenlegi lehetőségeit.

Válogatott publikációk az utóbbi évekből:

Csikós Gábor:

  • „Az Isten, az ÁVO vagy a Párt azt tesz velem, amit akar”. Modernizált vagy traumatizált vidék? In: Csikós Gábor–Horváth Gergely Krisztián (szerk.) Lefojtva. Uralom, alávetettség és autonómia a pártállamban (1957–1980). Budapest, BTK, NEB. 2021. 339–360.
  • és szerző: Forrásvidékek. Visszaemlékezések a 20. századra. Budapest, ELKH BTK, NEB, 2022.

 

Kimmel Máté:

  • Tanyafelszámolás és községesítés Imrehegy példáján (1952–1990). In: Csikós Gábor – Horváth Gergely Krisztián – Ö. Kovács József (szerk.): Vidéktörténet 4. Demográfia & Politika. Budapest, BTK, 2023. 269–300.
  • A rendszerváltoztatás tapasztalattörténete egy összevont tanyatelepülésen – Imrehegy. In: Ö. Kovács József–Schlett András (szerk.): "A föld nem tud futni". Rendszerváltás vidéken. Budapest, RETÖRKI, 2023. 405–426.

Ö. Kovács József:

- szerző és szerk. Csikós Gáborral és Horváth Gergely Krisztiánnal: A vidék szovjetizálása. Budapest, Jaffa Kiadó, 2023. 300.

  • szerző és szerk. Csikós Gáborral és Horváth Gergely Krisztiánnal: The Sovietization of Rural Hungary, 1945-1980 : Subjugation in the Name of Equality. London, Routledge, 2023. 202.
  • szerző és szerk. Schlett Andrással: „A Föld nem tud futni”. Rendszerváltás vidéken, Budapest, RETÖRKI, NEB, 2023. 780.

Kosztolányi Tímea:

  • Egyházi élet Dunakeszin a 20. század második felében. In: Kerekes Dóra (szerk): Dunakeszi története II. (1910-2017.) Dunakeszi, 2018. p. 587-608.
  • Mentalitások és tapasztalatok a Károlyi család fóti szociális tevékenységében (1920–1949). Axis. PPKE, megjelenés alatt.

Schlett András:

  • Szempontok a földkárpótlás helyi folyamatainak vizsgálatához a rendszerváltás időszakában. In: Ö. Kovács József–Schlett, András (szerk.) „A Föld nem tud futni” : Rendszerváltás vidéken. Budapest, RETÖRKI, NEB, 2023. 35–53.
  • Magyarország gazdasági stabilizációja az első világháborút követően. Levéltári Közlemények 90. 1. 2021. 23–

Szűts István Gergely:

  • Veszprém megye iparszerkezete az 1960-as és 1970-es évek fordulóján. In: Horváth Gergely Krisztián (szerk.) Ellenszélben. Településpolitika és a falvak a kommunista diktatúra évtizedeiben. Budapest, BTK, NEB, 2022. 387–400.
  • Der Ausbau des Exportnetzwerks einer ungarischen Firma auf der Leipziger Mustermesse 1930. In: K. Lengyel Zsolt (Hrg.) Ungarn–Jahrbuch. Zeitschrift für interdisziplinäre Hungarologie. Regensburg, Verlag Friedrich Pustet, 2021. 85–102.