Iraki Kurdisztán 2019

2019.11.23.
A Kurdisztáni-Magyar Régészeti Misszió sikeresen zárta hatodik terepmunkaszezonját 2019. őszén.

Ezúttal a tavalyi évhez hasonlóan, Dwín várától 2 km-re, Pánkán települése mellett folytattuk a régészeti feldolgozást. A korábbi terepmunkáink során a lelőhelyen végzett felmérések mellett magnetométeres vizsgálat, terepbejárás, valamint drónos és kézi nagyfelbontású 3D-fotogrammetria képezte a régészeti jelenségek roncsolásmentes régészeti módszerekkel történő dokumentálását.

A mai Pankan falu közelében található rommező régóta ismert volt, de a jelentős falmaradványokat általában oszmán kori karavánszerájként tartották nyilván. Az elmúlt évek terepmunkaszezonjaiban felszíni leletgyűjtés, valamint a falak felmérése történt meg kézi és drónfelvételekből összeállított 3D-képalkotással. A 2018-as őszi misszió során a D-i kapu egyes részeinek feltárására is sor került. A lelőhely alaprajzának ás elsődleges periodizálásának bővítése érdekében idén 7 szelvényben végeztünk régészeti feltárást.

Eddigi, C14-es mérésekkel is megerősített kutatásaink szerint az építmény egy 5-6. századi erődített szászánida komplexum volt, melyet az éremleletek szerint legkésőbb a 13. századig használtak. Az idei misszió egyik fő terepi feladata a korábbi eredményeinkre alapozva a romterület egyes alaprajzi részleteinek megismerése mellett a lelőhely rétegrendszerének kutatása volt. A terepi munkák mellett kiemelt szerepet kapott a korábbi és az új leletanyag régészeti dokumentálása. Az őszi misszió során folytattuk a kerámia- és fémanyag megtisztítása mellett a rajz- és fotódokumentáció, valamint a tárgyleírások elkészítését.

A feltárás folyamatos dokumentálása hagyományos régészeti és 3D fotogrammetriai módszerek kombinálásával folyt. GNSS bázis és rover segítségével minden régészeti leletet és jelenséget pontosan bemértünk. A friss eredményekről 3D-képalkotással digitális, georeferált, mérhető modelleket késztettünk, melyekből az esti feldolgozások során a terepi dokumentálást segítő magassági modellek, metszetek és ortomozaikok is készültek. Idén is folytattuk a lelőhely szisztematikus fémkeresős kutatását a romterület teljes területén, valamint közvetlen környezetében.
Köszönjük minden kurd és magyar résztvevőnek a kitartó és lelkes munkát!

Fotók →

Események

05.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
24.
2025. ápr.
BTK
WorldCom Youth Meeting Budapest 2025
Danubianum
25.
2025. ápr.
BTK
Kafka100
Sophianum 111–112
25.
2025. ápr.
BTK
Kert és lelkiség a régi Magyarországon – XVIII. Lelkiségtörténeti Konferencia
Sophianum 108
29.
2025. ápr.
BTK
Üzleti etika Magyarországon – Ahogy a kamarák, a vállalkozók és az egyetemi szféra látja
Sophianum, Jelenits István terem
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
További események
szechenyi-img-alt