Térinformatikai eszközöket vetnek be, hogy pontosítsák II. András Árpád-házi királyunk temetkezési helyét

2020.07.10.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem bölcsészkarának régészcsapata e héten érkezett a Maros folyótól nem messze található településre, hogy tovább pontosítsa a 13. század magyar történelmének egyik legnagyobb uralkodója, II. András és felesége sírjának helyét. Az ásatást Major Balázs, a Pázmány BTK Régészettudományi Intézetének intézetvezető egyetemi docense vezeti, aki még rengeteg, a helyszínen elvégzendő munkát jósol, ugyanis az elpusztult ciszterci templom és a kolostorudvar is tele van sírokkal. A mostani fő feladat a középkori terek felvázolása.

Sírbontás Egresen

A magyar-román határtól alig pár kilométerre Romániában 2012-ben kezdte el az egresi ciszterci kolostor feltárását a PPKE BTK Régészettdományi Intézete a temesvári Bánáti Múzeummal együtt. Hogyhogy egészen addig soha senkinek nem jutott eszébe, hogy fel kellene tárni II. András Árpád-házi királyunk temetkezési helyét?
Sajnos hazánkban igen sok fontos régészeti lelőhely van, melynek feltárására, feldolgozására eddig nem került sor. II. András és felesége, Jolánta királynő sírja csak egy a sok közül. Itt további nehézséget jelentett, hogy a királysíroknak helyet adó egresi ciszterci monostor olyan mértékben pusztult el, hogy először annak a helyét kellett azonosítani. Az 1179-ben III. Béla király által alapított ciszter központ épületét a mongol hódítás idején erődként használták, aminek elfoglalását Rogerius kanonok „Siralmas ének” című munkája is említi. A mongol pusztítás nagyon markáns maradványaira, többek közt egy tömegsírra mi is rábukkantunk. Az újjáépített monostorban a szerzetesi élet a 16. század legelején ért véget. 1536-ban Szapolyai János erőddé alakíttatta, amit az oszmánok 1551-ben elfoglaltak és „széthánytak”. 1868-ban néhány fal- és pillérmaradvány még látható volt. Sajnos az építőanyagban szegény régióban akkor már jóideje sokan foglalkoztak a monostor tégláinak és köveinek elbontásával, ami teljesen eltüntette a maradványokat. A II. András által keresztes hadjárata során felkeresett és évjáradékkal ellátott margati vár ásatásán 2011-ben merült fel először, hogy meg kellene keresni a királysírt és az öteletet hamarosan tettek követték. 2012-ben jártunk először Egresen, ahol semmilyen álló emléket nem találtunk, de hamarosan megkötöttük a megállapodást a helyileg illetékes Bánáti Múzeummal a közös kutatásra. 2013-ban a Régészettudományi Intézetünk akkor formálódó térinformatikai laborjának segítségével geofizikai mérésekkel sikerült a templomépület több mint egy méter mélyen húzódó maradványait feltérképezni és 2016 nyarán megindult az első feltárási évad.

A talicskázás nehéz, de szükséges munka egy ásatáson



Az egresi feltárás csapata, 2020 július

A tavalyi év szenzációja az volt, hogy azonosították II. András és második felesége, Courtenay Jolánta konstantinápolyi császárleány temetkezési helyét. De mi is az a tumba?
A Jolánta királyné sírhelyének tulajdonítható tumbaalapozást már 2016 nyarán megtaláltuk, de amikor ezzel egy vonalban a főhajó északi oldalán is előkerült egy ugyanolyan, a monostor első építési fázisában készült alapozássor, erősen valószínűvé vált, hogy a templomtest legelőkelőbb részén, a keresztház közelében, a szerzetesi kórus előtt álló építmények a királysírok alapozásai lehettek. A 13. század első felére nyugaton egyre inkább elterjedt az előkelő személyek tumbaépítményekbe történő temetése, melyek a templompadló felett álló díszes sírhelyek voltak.

Egy frissen kitűzött szelvény fotózása


Feltáró munkához használt szerszámok csomagolásra várva

Milyen az együttműködés a Bánáti Múzeummal és az időközben az ásatás támogatására alakult Jolánta Kulturális Egyesülettel?
Sok évre visszanyúló kiváló együttműködésről van szó, amelyet román részről Dr. Daniela Tanase vezet. A Jolánta Kulturális Egyesület kifejezetten a királyi temetkezőhely kutatására jött létre. Az Egyesület által közvetített anyagi támogatás és háttérmunka nélkül aligha lenne elképzelhető a feltárás, amelyhez például a lelőhely telkének megvásárlása mellett olyan alapvető feltételeket is biztosítani kelett, mint a szállás. A nagyon szegény faluban ugyanis nincsen olyan épület, amelyet erre a célra használni tudnánk, így egy régi parasztház lett felújítva. A Jolánta Egyesület mindezt a magyar kormány által létrehozott Árpád-ház Program támogatásával tudja biztosítani, amit a Bethlen Gábor Alapon keresztül kap meg.

Geodéziai oktatás


Indulás előtt a csapat három tagja, Kiss Szabó Eszter, Lóki Róbert és Takáts Mór Bendegúz

Hány szezonra való munka akad a terepen, és hogyan tervezik bemutatni majd a leletanyagot?
Még rengeteg munka van hátra, ugyanis az egykori monostor területe hatalmas kiterjedésű. Emellett a templom és a kolostorudvar is teli van középkori sírokkal. A szezononkénti több tucat sír szakszerű kibontása és teljes dokumentációja (3D fotogrammetrai geodézia, rajz) nagyon lelassítja a munkát. Most a legfontosabb feladat az egykori templom olyan szintű feltárása, hogy pontos rekonstrukciókat tudjunk készíteni a középkori terekről. Emellett nagyon fontos, hogy biztosan azonosítani tudjuk az ún. királysírok helyét, amihez be kell fejeznünk a templom központi tereinek feltárását. Az eredményekről a tudományos szakcikkek mellett MA és doktori disszertáció is készül és reményeink szerint hamarosan egy Magyarországra is elutazó kiállítást is összeállítunk, melyben a legszebb és legérdekesebb leleteket is szeretnénk bemutatni. A távlati tervek szerint a ma szálásunkként szolgáló falusi ház látogatóközponttá lesz alakítva, ahol egy kis, helyi múzeumi kiállítást is be tudunk mutatni. Az eredmények függvényében a templom talajszint feletti bemutatására is sor kerülhet.  

Major Balázs munkában


Temetkezési helyet mélyít Lóki Róbert és Major Balázs

Azért egy egresi feltárás nem ugyanaz a lépték, mint a szíriai Crac de Chevalirers vagy Margat keresztes várak. Ám végül is ott is és Bánátban is ugyanazt a korszakot kutatja, a keresztes hadjáratok korát... Mi a helyzet a szíriai ásatásokkal?
A korszak azonos, de a feladat valóban merően más. A II. András által is felkeresett szíriai várak amellett, hogy nagyobbak (Margat például az erődített városrészeivel együtt 16 hektár), jórészt kulcsra zárható állapotban maradtak meg. Bár ott is sok a régészeti feltárás, de mégsem a föld alól kell elővarázsolni a középkori építményeket. Egresen sokkal nagyob szerep jut a geofizikának és a geodéziának is. Munka azonban a szírai várakon is van bőven, így azokon is évi 2-3 terepmunkaszezonban dolgozunk. Idén januárban voltunk kint utoljára, most várjuk, hogy a vírushelyzet mikor teszi lehetővé a beutazást. Addig a Régészettudmányi Intézetünkben MA-s és PhDs képzésen tanuló szíriai hallgatók és kollegák továbbképzésére koncentrálunk. Emellett szakadatlanul folyik a két évtizednyi munkával felhalmozott szíriai kutatási anyagaink feldolgozása, valamint az előkészületek a legközelebbi szezonra. Reméljük már nincs messze, régi barátaink és kollegáink nagyon várnak és mi is vágyunk vissza.


Az interjút Kuthi Áron készítette.

Események

13.
2024. szept.
BTK
Boldog Gizella Zarándoklat
Veszprém
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – Az Intelem pillanatai – Szent István király Intelmei 21. századi képnyelven
Danubianum 3. emelet
17.
2024. szept.
BTK
Ars Sacra – "A láthatatlan Isten a moziban" - Filmtörténeti Krisztus-láttatási esetek
Sophianum, 111–112
23.
2024. szept.
BTK
Lelkigyakorlat Bakonybélen a Szent Mauríciusz Monostor vendégházában
25.
2024. szept.
BTK
Média – használat: a választás és a cselekvés modelljei
Sophianum 112.
27.
2024. szept.
BTK
A Társadalomtudományi Doktori Iskola workshopja
További események
szechenyi-img-alt