Tudás, szakszerűség, kreativitás: ők a Pázmány Bölcs-Ész döntőjének idei díjazottjai

2024.01.29.

Idén is negyven nagyszerű középiskolás mérte össze a tudását a Pázmány BTK által meghirdetett országos középiskolai tanulmányi verseny döntőjében. A diákok négy szekcióban (irodalom, történelem, régészet, spanyol nyelv) mutathatták be szaktárgyi tudásukat, előadói képességüket és kreativitásukat a Pázmány Bölcs-Ész Tanulmányi Verseny szóbeli döntőjében.

A versenyre jelentkező 11­–12. évfolyamos tanulók közül – az október és december között lezajlott két írásbeli forduló után – az egyetemi oktatókból álló szakmai zsűri tantárgyanként a legjobb tíz versenyzőt juttatta a 2024. január 26-án lezajlott döntőbe, melynek megnyitóján Dr. Kőszeghy Miklós tudományos dékánhelyettes köszöntötte a résztvevőket.

A verseny során a diákok változatos feladatokat megoldva adhattak számot felkészültségükről. A régészet iránt érdeklődő fiatalok választhattak a kedvenc régészük, vagy egy számukra érdekes régészeti lelőhely prezentáció formájában történő bemutatása között. A spanyol szekció döntősei előzőleg megírt esszéjüket ismertették, míg a történészek a második fordulóban megadott témájukat dolgozták ki és mutatták be. Az irodalmárok feladata többek között az volt, hogy bemutassák, hogyan hoznák közelebb a kortárs magyar líra alkotásait a diákokhoz (különböző projektfeladatokkal, tanórán vagy tanórán túli tevékenységekkel stb.).

A verseny során kiemelten fontos volt a résztvevők azon képessége, hogy hogyan képesek tudományos igényességgel kreatívan újragondolni, rendszerezni, és élményszerűen, másokat is inspirálva közvetíteni az iskolában megszerzett tudásukat, ismereteiket.

A döntős versenyzők és felkészítő tanáraik, az elmúlt évekhez hasonlóan, most is egy rendkívül színvonalas és szakmailag tartalmas verseny részesei lehettek.

A döntőbe jutó versenyzők a Pázmány BTK-ra való jelentkezéskor a 100 megszerezhető intézményi pontokból az alábbiak szerint részesülnek:

1­–5. helyezett: 50 pont

6–10. helyezett: 25 pont

A kapott pluszpontok mindhárom képzési területre beszámíthatóak.

Az első három helyezett ráadásul pénzjutalomban is részesült: az első 150 000 forinttal, a második 100 000 forinttal, a harmadik helyezett pedig 75 000 forinttal gazdagodott.

A Pázmány BTK – a verseny szervezőivel együtt – fontos feladatának érzi, hogy az ország minden tájáról érkező, kiváló képességű diákok bepillantást nyerhessenek a bölcsészet-és társadalomtudományok területére.

Gratulálunk a nyerteseknek, felkészítő tanáraiknak és – nem utolsó sorban – azoknak az oktatási intézményeknek, amelyek lehetővé a diákok számára a versenyben való részvételt!

A Pázmány Bölcs-Ész Tanulmányi Verseny 2023/2024-es nyertesei:

IRODALOM

1. helyezett: Szalai Ádám, Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium, Budapest

Felkészítő tanár: Somfai Barbara

1. helyezett: Balogh Dzsenifer, Báthory István Katolikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, Nyírbátor

Felkészítő tanára: Tanyik Józsefné

1. helyezett: Mátó Mátyás ESZC Bottyán János Technikum, Esztergom

Felkészítő tanára: Mátó Áron

Az irodalom szekció dobogós helyezettjei.

TÖRTÉNELEM

1. helyezett: Jókay Csilla, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest

Felkészítő tanára: Őze Sándorné

1. helyezett: Irimiás Ida, Újpesti Babits Mihály Gimnázium, Budapest

Felkészítő tanára: Balázs Gábor

1. helyezett: Vázsonyi Benedek, Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium, Pécs

Felkészítő tanára: -

A történelem szekció dobogós helyezettjei.

RÉGÉSZET

1. helyezett: Akkermann Dániel, Garay János Gimnázium, Szekszárd

Felkészítő tanára: Dr. Gesztesi Enikő

1. helyezett: Maróti - Agóts Mátyás, Piarista Gimnázium, Budapest

Felkészítő tanára: Bán Róbert

1. helyezett: Nagy Csaba, Széchenyi István Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, Szolnok

Felkészítő tanára: Béres Mária

A régészet szekció dobogós helyezettjei.

SPANYOL

1. helyezett: Németh Kata, Vetési Albert Gimnázium, Veszprém

Felkészítő tanára: Szedlák Réka, Sári Katalin, Ignacio Burillo Lozano

1. helyezett: Burai Panna, Berze Nagy János Gimnázium, Gyöngyös

Felkészítő tanára: Molnár Zsoltné

1. helyezett: Nagy Patrícia, II. Kerületi II. Rákóczi Ferenc Gimnázium, Budapest

Felkészítő tanára: Kontár-Halász Emese

A spanyol szekció dobogós helyezettjei.

A Pázmány Bölcs-Ész Tanulmányi verseny a Nemzeti Tehetség Program részeként a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósult meg.

A versenyzőkről készült fotógaléria itt tekinthető meg.

Kapcsolt galéria

2024. ápr.
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Iohanneum