A korai magyar történelem nem pusztán magyar belügy és nem is érzelmi kérdés, hanem egy nemzetközileg releváns tudományos probléma, amelyet a magyar társadalom, illetve a kelet-európai nemzetközi tudományos fórumok fokozott figyelme kísér. Intenzív kutatása tehát magyar tudomány számára többszörösen is kiemelkedő jelentőségű feladat. Az elmúlt 15 évben a kutatások ismét lendületbe jöttek, elsősorban az új kelet-európai régészeti leleteknek köszönhetően. Mind a gyökereire kíváncsi magyar társadalom, mind pedig a nemzetközi kutatás számára világossá kell tenni, hogy folyamatosan megújuló, modern tudományágról beszélhetünk. Olyan interdiszciplináris programot indítottunk el, amely komoly továbblépésre nyújt lehetőséget és sokáig elemezhető és sokszorosan újraértékelhető adatbázist teremt.

Programunk négy fő tudományterületre fókuszál. Az új régészeti eredmények alkotják a magyar őstörténet-kutatás legdinamikusabban fejlődő területét. A honfoglalás kori leletek keleti párhuzamainak értékelésénél rendkívül fontos az ott előkerült és az itthoni csontanyag kapcsolatrendszerének tisztázása, melyet teljes bioarcheológiai kitekintésben kívánunk vizsgálni. A történeti kutatásokkal kapcsolatban elmondhatjuk, hogy számos írott forrás megérett a modern feldolgozásra, ezért programunk felvállalja a legfontosabb, még hiányzó latin és görög nyelvű források teljes fordítását, elemzését és történeti (újra-) értékelését. A nyelvészeti alprojektben a kétnyelvűség kutatásának terén elért modern szociolingvisztikai eredményeket vizsgáljuk, és annak történeti vonatkozásait.

A kutatócsoportban tudományos pályafutásuk különböző szakaszaiban járó hazai és külföldi kutatók működnek együtt, a kutatás eredményei közvetlenül hasznosulnak az oktatásban, így a szakember-utánpótlást is megvalósítjuk.

Munkánk korábban soha nem látott mértékű nemzetközi szakmai összefogást hoz létre: a magyar szakembereken kívül orosz, ukrán, moldáv, német és amerikai specialisták vesznek részt a munkában, mely így az a magyar tudományosság nemzetközi kapcsolatrendszerét erősíti. A kutatási eredmények végső soron a tudományosan megalapozott elképzeléseken alapuló magyar eredet és nemzeti tudat erősítéséhez járulnak hozzá.
 


Régészeti és történeti kutatás
Türk Attila
projektvezető

 

 

Régészeti és történeti kutatás
Oleksiy V. Komar
Institute of Archaeology of NUAS (Kiev, Ua)

 

   

Régészeti és történeti kutatás
Dmitry A. Stashenkov
Samara Regional Historical Museum (Samara, Ru) 

 

 

Régészeti és történeti kutatás 
Nikolai P. Telnov
Institute of Archaeology (Chișinău, MD) 

 


Nyelvészeti és régészeti kutatás
Klima László

 

 


Bioarcheológiai kutatás
Mende Balázs Gusztáv