Tantárgy adatlapja

Tárgy kódja: BBNAN20900A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Halm Tamás András
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat az angol frázis- és mondatszerkezet alapjaival, összevesse a magyar és angol nyelv bb szerkezeti tulajdonságait, és ezáltal fejlessze a hallgatók aktív nyelvtani tudát és tudatos nyelvhasználatát. A kurzus áttekinti az angol mondatelemzéshez szükséges fogalomkészletet, az alapvető mondattani elemek, de küsen az igei csoport és az egyszerű mondat szerkezetét, a főbb mondattípusokat, az alárendelő tagmondat fajtáit és funkcióit, valamint a pro-formák használatát és az elliptikus struktúkat. A kurzus során a hallgatók elsajátják a funkciók és a kategóriák azonosíhoz szükséges fogalmakat és ezek ismérveit; pl. alany, állítmány; vonzat, szabad határozó stb.; továbbá melléknév, ige stb.

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező irodalom:

Balognérces, Katalin, The Structure of English. Budapest/Piliscsaba, PPKE, 2016. ISBN 9789633082690

Greenbaum, Sydney Quirk, Randolph, A Students Grammar of the English Language. London, Longman, 1991. ISBN 9780582059719 (selected chapters)

Carter, Ronald McCarthy, Michael, Cambridge Grammar of English. Cambridge, Cambridge University Press, 2006. ISBN 9780521674393 (selected chapters)

Ajánlott irodalom:

Quirk, Randolph Greenbaum, Sydney Leech, GeoffreySvartvik, Jan, A Comprehensive Grammar of the English Language. London, Longman, 1989. ISBN 0582517346

Huddleston, RodneyPullum, Geoffrey, The Cambridge Grammar of the English Language. Cambridge, CUP, 2002. ISBN 0521431468

Yule, George, Explaining English Grammar. Oxford, OUP, 1999. ISBN 0194371727

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a) tudása

A szakot elvégző hallgatókozott az angol nyelvű kulturális jelenségek történetisének általánosan elfogadott jellemzői, adatai köben.

Ismeri a szak egyes területeinek (irodalom-, nyelv- és kultúratudomány) angol nyelvű szakkifejezéseit.

b) képességei

Értelmezi az angol nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottsát, képes az angolt elhelyezni a világ nyelvei kött. Képes azonosítani az angol nyelv főbb társadalmi és regionális változatait, és tisztában van az angol nyelv terjedét, terjesztét magyará legfontosabb elméletekkel.

Értődon képes idegen nyelvű szakirodalom olvasára, és legalább egy idegen nyelven megbízható szinten ismeri a saját szakterületére jellemző szakkifejezéseket, és alkalmazza azokat.

c) attitűdje

rekszik angol szaknyelvi tudának fejlesztére.

Szakmai hivatástudata kialakíra és önképzésre törekszik.

Feladatokhoz kapcsolóan folyamatosan fejleszti szövegértési és szövegprodukciós készsét.

d) autonómiája és felelőssége

Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel az anglisztika területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltédszertani sajátosságait.

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat