Kutatásaink és eredményeink részleteit folyamatosan figyelemmel kísérhetik a Mohács blogon.

A pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM) munkatársai 2009-ben kezdték meg az 1526-os mohácsi csata helyszínének kutatását azzal a céllal, hogy az ütközet 500. évfordulójára megvalósulhasson a sorsdöntő eseménysor helyszínének pontos azonosítása, eseménysorának rekonstrukciója, és napfényre kerüljön a csatában elhunyt legalább 10-15 ezer keresztény, és feltehetően ennél kevesebb török katona végső nyughelye.

A siker érdekében 2016-tól a JPM és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete (PPKE RTI) és Térinformatikai Laboratóriuma (PPKE RTL) együttműködésének keretében, a PPKE hallgatóinak közreműködésével, a Detect Max Kft. szervezőmunkája segítségével a csatatérkutatás egyik alapvető módszere, a tömeges, szisztematikus fémkeresős kutatás és lelettérképezés, vált a projekt fő kutatási irányává. A fentiek mellett 2020-ban az Információs és Technológiai Minisztérium támogatásával a Tématerületi Kiválósági Program keretében (Magyarország és a Kelet kapcsolatának régészeti kutatása - Keleti Örökségünk PPKE Interdiszciplináris Történeti és Régészeti Kutatócsoport (TUDFO/51757-1/2019/ITM) módunk nyílik a terület fontosabb részeinek magnetométeres felmérésére, illetve a leletszóródási foltok és műszeres mérési eredmények ásatással történő ellenőrzésére is.

A 2016 óta végzett 10 nagyobb volumenű fémkeresős leletgyűjtés eddigi eredményei:

  • A kutatás összesen kb. 2 km2-t érintett, miközben az eredetileg feltételezett átkutatandó terület legalább 4-6 km2 volt.
  • Eddig összesen mintegy 6500 fémleletet gyűjtöttünk össze, ezek közül 450-500-ra tehető a potenciális hadileletek (ólom- és vas lövedékek, nyílhegyek, patkók, zablák, sarkantyúk, golyóöntő formák, kard- és buzogány- illetve páncéltöredékek, egyéb fegyverleletek), illetve a csatához feltehetőleg kapcsolható egyéb leletek, pl. érmék, viseleti tárgyak, stb.


A projekt munkatársai 2018 őszétől a Mohács 500 Kutatócsoport néven dolgoznak, és önkéntesek bevonásával folyamatosan újabb és újabb területeket kutatnak át.

A 2018 őszén a projektben dolgozó önkéntesekből, múzeumi és egyetemi szakemberekből megalakult Mohács 500 kutatócsoport a munkát folytatva célul tűzte ki, hogy az eddigi és a várható eredményeit minél szélesebb körben ismerté téve rekonstruálja történelmünk sorsfordító csataját, arcot adva az egykori hősöknek, hogy végre elfoglalhassák méltó helyüket nemzetünk emlékezetében.