Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Gazdasági és jogi alapismeretek
Tárgy kódja: BMNFT07100M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Veit Zita
Tárgyleírás:

A hallgató átfogó képet kap egyrészt a gazdasági élet alapkérdéseiről, összefüggéseiről (mikroökonomia, makroökonomia), a nemzetközi gazdaság folyamatairól, a pénzügyi intézményrendszer felépítéséről, a gazdaságpolitikai elméletekről, valamint a modern gazdasági rendszerekről; másrészt elsajátítja a jogi intézményrendszer legfontosabb fogalmait, szerkezetét és működését. A tantárgy célja, hogy a hallgató értelmezni tudja a gazdasági, közgazdasági, alapfolyamatokat, melyek közvetve vagy közvetlenül kapcsolatba hozhatók egy fordítási vagy a tolmácsolási megbízással, ill. a hallgatók alapvető jogi tájékozottságának megalapozása a jogrend felépülésének és főbb működési elveinek bemutatásával.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Bittsánszky Géza et al. Közgazdaságtani bevezetés, Budapest, Szent István Társulat, 2004, ISBN 963-361-654-9

Botos Katalin, Bevezetés a közgazdaságtanba – Közgazdaságtan – nem közgazdászoknak (jegyzet)

Szabó Miklós (szerk.), Bevezetés a jog- és államtudományokba, Miskolc, Bíbor Kiadó, 2006, ISBN 963-9634-33-6

SZILÁGYI Miklós 2006. Bevezetés a jog- és államtudományokba. Miskolc: Bíbor Kiadó. (1-8. fejezet), 2006, ISBN 9633896582

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

fordító és tolmács BMNB-XFT mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK