Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Nemzetközi protokoll
Tárgy kódja: BBNNT18800
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Gáspár Ágnes
Tárgyleírás:

A hallgatók ismerjék meg a társas érintkezés rövid történetét, a viselkedéskultúra pszichológiai alapjait, a személyközi kommunikáció, a személyészlelés, a társas befolyásolás vonatkozó tételeit, a különböző kultúrák érintkezési formáit. Sajátítsák el az általános és a nemzetközi kapcsolatokban elfogadott viselkedési előírásokat, szokásokat, a viselkedéstechnikai elemek (passzívák, aktívák, kiegészítők) használatát. Szerezzenek jártasságot az illem, az etikett, az állami, a közéleti és a nemzetközi, illetve diplomáciai protokoll szabályainak, eszközeinek tudatos alkalmazásában.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Sille István: Illem, etikett, protokoll. Budapest, 2010. ISBN 9789630586597

Ottlik Károly: Protokoll. Budapest, 2004. ISBN 963-243-891-4 963-243-891-4

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

Ismeri a nemzetközi kapcsolattartás formáit, eszközeit és technikáit.

b) képességei

Képes a nemzetközi összefüggésekben való eligazodásra, folyamatok, változások követésére, megértésére, feldolgozására, mindezek hatékony és eredményes megosztására, és a gyakorlatban történő alkalmazására.

Képes és alkalmas a kis és közepes vállalkozásokban a nemzetközi együttműködésekben való megjelenés elősegítésével kapcsolatos feladatok ellátás&aac

ute;ra, valamint a multinacionális és nagyvállalati szektorban nemzetközi együttműködésekből származó feladatok ellátására.

Képes a nemzetközi, európai és regionális együttműködésekben megjelenő feladatok ellátására a magánszférában, a nem kormányzati szerveknél, az önkormányzatoknál és a kormányzati szerveknél, valamint az állami intézményekben.

c) attitűdje

Mérlegeli a problémák sokoldalú módszertani megközelítésének lehetőségét.

Igényességet fejleszt ki az információk kritikus elemzésére és feldolgozására.

Elfogadja és a gyakorlatban is megvalósítja az egészségmegőrző szemléletet és életvitelt.

d) autonómiája és felelőssége

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
szechenyi-img-alt